StoryEditorOCM
Svijetpodaci UNICEF-a

Sramotne brojke: Svaka osma djevojčica ili žena silovana ili napadnuta prije 18. godine, napadani su i dječaci

Piše hina
10. listopada 2024. - 10:10
 Više od 370 milijuna današnjih djevojčica i žena, ili svaka osma u svijetu, doživjela je silovanje ili seksualni napad prije 18. godine, objavila je u srijedu Agencija Ujedinjenih naroda za djecu (ilustracija)Afp

Više od 370 milijuna današnjih djevojčica i žena, ili svaka osma u svijetu, doživjela je silovanje ili seksualni napad prije 18. godine, objavila je u srijedu Agencija Ujedinjenih naroda za djecu.

Broj se penje na 650 milijuna, odnosno svaka peta, kada se uzmu u obzir "nekontaktni" oblici seksualnog nasilja, poput internetskog ili verbalnog zlostavljanja, izvijestio je UNICEF, u, kako je nazvao, prvom globalnom istraživanju problema.

U izvješću se nadalje kaže da je, premda su djevojčice i žene najteže pogođene, 240 do 310 milijuna dječaka i muškaraca, ili oko 1 od 11, doživjelo silovanje ili seksualni napad u djetinjstvu. 

Izvješće je objavljeno uoči inauguralne globalne ministarske konferencije o zaustavljanju nasilja nad djecom u Kolumbiji u studenom. UNICEF je rekao da njegovi nalazi naglašavaju hitnu potrebu za pojačanom globalnom akcijom, uključujući jačanje zakona i pomoć djeci da prepoznaju i prijave seksualno nasilje. 

image

Supsaharska Afrika ima najveći broj žrtava, 79 milijuna djevojaka i žena, ili 22 posto pogođenih, prosvjed u Kašmitru 2019. godine. Ilustracija

 

 

Afp

Agencija UN-a ističe da seksualno nasilje prelazi geografske, kulturne i ekonomske granice, ali da supsaharska Afrika ima najveći broj žrtava, 79 milijuna djevojaka i žena, ili 22 posto pogođenih. Slijede istočna i jugoistočna Azija sa 75 milijuna ili osam posto.

U svojim podacima za žene i djevojčice, UNICEF je procijenio da je 73 milijuna, ili devet posto, pogođeno u srednjoj i južnoj Aziji; 68 milijuna, ili 14 posto, u Europi i Sjevernoj Americi; 45 milijuna, ili 18 posto, u Latinskoj Americi i na Karibima te 29 milijuna, ili 15 posto, u sjevernoj Africi i zapadnoj Aziji.

Oceanija, sa šest milijuna, ima najveći broj pogođenih u postotku - 34 posto.

Rizici su veći na područjima sa slabim institucijama, područjima gdje su mirovne snage UN-a ili gdje je velik broj izbjeglica, pokazalo je izvješće.

Izvršna direktorica UNICEF-a Catherine Russell nazvala je seksualno nasilje nad djecom "mrljom na našoj moralnoj savjesti".

"Nanosi duboku i trajnu traumu, često nanesenu od nekoga koga dijete poznaje i kome vjeruje, na mjestima gdje bi se trebalo osjećati sigurno", istaknula je.

image

Istočna i jugoistočna Azija imaju 75 milijuna ili osam posto žrtava seksualnoga nasilja. Prizor iz Indije

Noah Seelam/Afp

UNICEF je rekao da se većina seksualnog nasilja u djetinjstvu događa tijekom adolescencije, osobito između 14. i 17. godine, a onima koji ga trpe prijeti veći rizik od spolno prenosivih bolesti, zloporabe supstanci i problema s mentalnim zdravljem.

"Utjecaj se dodatno pogoršava kad djeca odgađaju otkrivanje svojih iskustava (...) ili u potpunosti taje zlostavljanje", ističe UNICEF.

Rečeno je da je potrebno pojačano ulaganje u prikupljanje podataka kako bi se zahvatio cijeli problem, s obzirom na nedostatne podatke, osobito o iskustvima dječaka.

UNICEF je priopćio da je svoje procjene iskustava djevojčica i žena temeljio na nacionalno reprezentativnim anketama provedenim između 2010. i 2022. godine u 120 zemalja i područja. Rečeno je da su procjene za dječake i muškarce izvedene iz šireg raspona izvora podataka i da su primijenjene neke neizravne metode.

image

Istraživanje je proveo Unicef. Procjene za dječake i muškarce izvedene iz šireg raspona izvora podataka i primijenjene su neke neizravne metode (ilustracija)

Afp

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. siječanj 2025 12:31