StoryEditorOCM
Crna kronikaKLOPKA ZA NAIVNE

Građani svakodnevno nasjedaju, ‘padaju‘ i mladi i stari: dva nova slučaja u Splitu, počeo se javljati i ‘Veliki brat‘...

Piše Petar Čikeš
30. studenog 2023. - 22:09

Kao sve veći izazov sigurnosti hrvatskih građana posljednjih godina nameću se računalne prevare. Samo u ovom tjednu dvije osobe sa splitskog područja zbog krađe više od 2000 eura prijavile su policiji prevare putem interneta.

Potrebno je naglasiti da se radi o osobama različite životne dobi, 27-godišnjoj ženskoj osobi i 70-godišnjem muškarcu. Potencijalne žrtve računalne prevare očito se mogu pronaći u svim uzrastima hrvatske populacije.

Prevareni 70-godišnjak sa splitskog Manuša je na internetu pronašao stranicu oglasa koji je obećavao građanima uslugu nadoknade ranije izgubljenog novca. Ostavio svoj broj mobitela na koji mu se naknadno javila ženska osoba koja je od njega, nakon što se predstavila kao djelatnik financijskog poduzeća, tražila podatke s bankovne kartice.

Prevarena 27-godišnjakinja je, pak, na svoj broj mobitela primila SMS poruku koja je sadržavala tekst u kojom ju se poticalo da klikne na priloženi link u poruci. Pod izlikom nemogućnosti slanja traženog paketa od prevarene se u poruci tražilo da u spomenutom linku ostavi svoje osobne podatke i broj svoje kartice.

image

Novac s računa nestane takoreći u trenu nakon što pošaljete svoje podatke

Arhiv SD

Nakon što su, ne sumnjajući u dobre namjere druge strane, ostavili svoje podatke, ubrzo su primijetili da im je s računa skinut određeni iznos novca. Njoj par stotina eura, a njemu oko 2000 eura.

Odlučili smo kontaktirati Slavena Crnjca, stručnjaka za sigurnost sa Tehničkog veleučilišta u Zagrebu, kako bismo saznali nešto više o toj vrsti prevara.

- Kao prvo moram naglasiti da je najbolja obrana od takve vrste prevare edukacija građana. Nažalost, mnogi se odlučuju ne prijaviti policiji da su postali žrtve računalnih prevara iz motiva o kojima možemo samo spekulirati.

Što se tiče kibernetičkog kriminala na višoj razini, firme danas koriste razne filtere za zaštitu od računalnih prevara. No međutim, potrebno je da firme ulažu i u ljude, nije dovoljno samo kupiti stroj nego i obučiti nekoga da s njim rukuje.

Dodatni problem je što internetske varalice operiraju preko računa prijavljenih u zemljama koje nemaju međudržavnu policijsku suradnju sa Zapadom, poput Sjeverne Koreje ili Rusije - pojasnio nam je Crnjac.

image

Informaticki tečaj za umirovljenike

Boris Kovačev/Cropix

Od policije smo zatražili podatke o statistici računalnih prevara u prethodnim godinama na području PU splitsko-dalmatinske. Iz njihovog odgovora saznajemo da je u zadnje dvije godinu primjetan povećan broj računalnih prevara u odnosu na prethodne dvije godine.

Tijekom 2020. i 2021. godine zabilježeno je 121 odnosno 144 slučajeva računalnih prevara, dok je u prvih 10 mjeseci 2022. godine prijavljeno čak 184 slučaja, a u prvih 10 mjeseci 2023. godine zabilježeno je 188 slučaja.

Potaknuti sve učestalijim slučajevima računalnih prevara djelatnici Policijske uprave splitsko-dalmatinske pokrenuli su kampanju osvješćivanja građana o računalnom kriminalu pod nazivom SafetyNet – bitka za sigurnost.

Iako sistemi zaštite postaju sve bolji, i računalni razbojnici postaju sve bolji,  za građane više nego korisno educirati se putem projekta splitske policije ili CARNET-ovog nacionalnog CERT-a. Bolje spriječiti nego liječiti.

Policija upozorava na pokušaje prijevare putem e-maila

Policija je u četvrtak upozorila građane da ne nasjedaju na pokušaje prijevare putem e-maila nakon što je u jednom danu zaprimila više dojava zabrinutih građana od kojih su nepoznate osobe tražile novac u zamjenu za brisanje navodno "kontraverznih videozapisa za odrasle".

Policija je navela da se radi o "phishing" kampanji, u kojoj u zamjenu za "brisanje"  poruka i videozapisa, nepoznata osoba od žrtava traži uplatu na Bitcoin račun u iznosu od 950 eura.

Građanima koji su zaprimili mail tog sadržaja, policija poručuje da ne nasjedaju na pokušaj prijevare, te da obrišu poruku i ni u kojem slučaju ne uplaćuju novac pošiljatelju.

Nepoznati pošiljatelj, koji se predstavlja kao haker, "Veliki Brat" ili "Svevideće oko" navodi u mailu da je došao u posjed vrlo kontroverznih videozapisa za odrasle koje će objaviti i neće ih biti moguće ukloniti s interneta. 

Policija ističe da, ako je netko ipak uplatio novac, odmah to prijavi. Građanima također savjetuju da nikome ne daju korisničke podatke i lozinke te da ih, ako su to već učinili promijene.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. lipanj 2024 23:26