Strani nogometsudar divova

Francuzi zabijali, suci poništavali. Na kraju ipak presudio autogol Hummelsa

Piše Mladen Bariša
15. lipnja 2021. - 22:55

Sedam gladnih godina njemačke reprezentacije (bez pobjede) u nadmetanjima s Francuskom, nastavlja se. ''Tricolori'' su (ponajprije) rezultatski opravdali status prvih favorita ovog Eura.

Ali, uz veliku pomoć ''elfa''. Zbivanja na terenu usmjerio je nes(p)retni autogol njemačkog stopera Matsa Hummelsa poslije 20 minuta igre. Njemački izbornik (na odlasku) Joachim Löw stigao je na Euro s uvjerenjem kako reprezentacija ne može funkcionirati bez 32-godišnjeg srednjeg braniča dortmundske Borussije.

Možda se stav Löwa ne bi smatrao toliko kontroverznim da spomenutog igrača upravo on nije umirovio prije dvije godine!?

Prevladava dojam kako je ovaj dvoboj imao kudikamo bolji marketing od izvedbe. Najavljivan kao ''derbi 1. kola Eura'', sraz višestrukih europskih prvaka (Nijemci imaju tri naslova, Francuzi dva) donio je mnogo nogometnog razočaranja. Viđeno je previše nervoze, grča, tehničkih pogrešaka, krivih procjena... Poglavito u prvom dijelu utakmice.

U 52. minuti Rabiot je propustio sebi i svojim suigračima priskrbiti mirniji nastavak utakmice. Iz neposredne je blizine umjesto mreže pogodio – vratnicu. No, i bez toga Nijemci su djelovali otužno, bez jasne ideje igre, bez koncepcije, bez smisla...

Jedinu kakvu, takvu prigodu za gol njemačka je momčad imala u 54. minuti kada je Gnabry iz obećavajuće situacije prebacio vrata Huga Llorisa.

U 78. minuti osramotio se španjolski sudac Del Cerro Grande. Previdio je očigledan kazneni udarac za Francusku nakon evidentnog prekršaja Hummelsa nad Mbappeom. No, i bez sudačkog ''oprosta grijeha'', Mats Hummels ostao je tragičnom figurom ovog susreta.

U ranije odigranoj utakmici u skupini F Portugal je u Budimpešti pobijedio Mađarsku s 3-0 i vodeći je na ljestvici s tri boda, koliko ima i Francuska. Bez bodova su Njemačka i Mađarska.

U subotu, 19. lipnja, na rasporedu su dvoboji 2. kola u ovoj skupini. Mađarska će u Budimpešti ugostiti Francusku, a Portugal i Njemačka će igrati u Muenchenu.

FRANCUSKA - NJEMAČKA 1:0 (Hummels 20' a.g.)

FRANCUSKA: Lloris; Hernandez, Kimpembe, Varane, Pavard; Rabiot, Kante, Pogba; Griezmann, Benzema, Mbappe

NJEMAČKA: Neuer; Ginter, Hummels, Rüdiger; Kimmich, Kroos, Gündogan, Gosens; Havertz, Gnabry, Müller

27. srpanj 2021 03:10