Velom Grablju na otoku Hvaru, malom pitoresknom selu sa svega desetak stanovnika danas živi nogometni klub po imenu Levanda.
I ne samo da živi, već je na startu Forske nogometne lige (FNL) u najistočnijem hvarskom mjestu savladala sućurajsku Mladost sa 4:0, ne može biti bolji uvod u proslavu velikog jubileja 50 godina kluba. Dakle, osnovan je 1971. u ‘zlatnim godinama’ biljke levande, kada je Velo Grablje bilo jedan od najvećih proizvođača levandinog ulja. S obzirom koliko je ljubičasta biljka bila važna za škoj i Velo Grablje, njoj u čast i zahvalu dana su imena nogometnom i boćarskom klubu baš po levandi.
- Ma, u selu je oduvijek bilo interesa za sport, a sve je krenulo od balota i baluna od ruke (zoga-falo), da bi tek kasnije u Grablje došli nogomet, rukomet, košarka, stolni tenis, šah, čak i hokej na betonu. Ideja o osnivanju NK Levanda rodila se zapravo u ‘Petroli’ gdje se ‘kuhalo’ levandino i ruzmarinovo ulje, svi smo bili za - Jozo Jurić Starijov, ja, Visko Zaninović Mandičin i ostali. Naime, neki naši mještani igrali su u susjednom Brusju i Hvaru, pa su nam se mladi naprosto zaludjeli ‘buba marom’, tako da smo onda rekli zašto ne bismo i mi osnovali Levandu koja će predstavljati Velo Grablje i to bi učinjeno 29. lipnja 1971. godine – pripovijeda nam Bartul Tomičić – Berti, unuk prvog saditelja levande, umirovljeni profesor kinezologije, koji upravo priprema knjigu ‘Velo Grablje - najsportskije selo na svijetu’
A u mjestu koje je izrodilo niz vrhunskih sportaša 1971. je živjelo više od 160 ljudi, veli Jozo prvi predsjednik kluba, te dodaje “... Imamo jedinstven slučaj u svijetu, tada je naša grabaljska mladost igrala i trenirala na nogometnom terenu oko svoje župne crkve sv. Kuzme i Damjana, a specifičan je po tome što je bio na slovo ‘L’, tako da golman jedne momčadi nije vidio golmana protivničke ekipe. No, onda je došao turizam pa je krenulo iseljavanje u Hvar i druge gradove, međutim, Levanda se nikad nije predavala i stal no su igrali u FNL-u. U svojoj bogatoj povijesti tri puta je bila prvak otoka, te četiri puta osvajač kupa, što je za jedno malo mjesto izniman uspjeh. Klupski slogan glasi: ‘Zelena je naša boja, bit ćemo prvaci Škoja …’, pa ta pjesma i danas odjekuje hvarskim nogometnim terenima, u gostima ili u ‘Križnoj luci’, domaćem terenu Levande.
- Kada smo se tek osnovali, na samim počecima našeg kluba vladalo je pravilo da igraju samo Grabljani, poput Baska. Nešto kasnije primljeni su i ‘stranci’, koji su klubu dali novu dimenziju i bez kojih postignuti rezultati danas ne bi bili ostvareni. Sada smo možda jedini klub, koji nema plaćenih igrača s kopna, imamo tri Kaštelana i jednog Grabovčanina, koji su s nama po prijateljskoj liniji, te jednog Portugalca Carlosa, on je veći Grabljanin od nas samih. Taj simpatični mladić došao je u Hvar raditi kao animator na trabakulima i ostao tu sa svojom djevojkom Kolumbijkom. Igra srednjeg ofenzivnog, ali je sada već neko vrijeme ‘zapeo’ u Namibiji, pa smo bez njega započeli prvenstvo, no hoću reći da su baza Levande otočani, na što smo iznimno ponosni - govori Ivan Zaninović Malabonkin, aktualni predsjednik kluba i urednik prethodno objavljene monografije “Zeleni 40 godina”.
Inače, FNL spada pod HNS - 3. ŽNL (NS SDŽ), a u njoj se natječe 10 otočnih klubova. Velika trojka -Hvar, Jadran Stari Grad, Jelsa, zatim, Mladost Sućuraj, Sloga Dol, SOŠK Svirče, Varbonj Vrbanj, Vatra Poljica, Vrisnik i “zeleni” iz Velog Grablja. Prvoplasirana ekipa postaje prvak škoja, dok iz lige nitko ne ispada. Hvar je jedini otok u Hrvatskoj, koji ima svoju ligu velikog nogometa. Igra se u zimskim mjesecima, nakon berbe grožđa, jematve, i do Uskrsa, tj. početka turističke sezone.
Osim nogometa, klub i igrači aktivni su u društvenim organizacijama, svi su volonteri, velika većina su dragovoljni darivatelji krvi, pjevači su u klapama i zborovima, sudjeluju u raznim akcijama uređenja Velog Grablja i grada Hvara. Svake godine organizira se tradicionalna ‘Zelena noć’, zadnjih godina u sklopu Hvarskog maskenbala, organiziraju se susreti ‘Stari - mladi’, a veteranska sekcija njeguje ‘Turnir prijateljstva’ sa susjedima iz Slovenije. Glavni pokrovitelj kluba je Grad Hvar i sponzori - simpatizeri, koji svake godine pomažu donacijama. Velika želja kluba je povodom obljetnice odigrati prijateljski susret s Hajdukom, koji je pojam, zaštitni znak Dalmacije. To bi bio povijesni susret ‘najsportskijeg grada na svitu’ i ‘najsportskijeg sela na svitu – iznosi Zaninović.
Nadalje navodi da je iz Malog Grablja podrijetlom i legendarni hajdukovac Igor Tudor, danas pomoćni trener Juventusa, no u trenucima slavlja važno se (pri)sjetiti svih ljudi, koji su gradili i izgradili klub, od igrača, uprave, predsjednika, trenera, navijača, nažalost i do onih po kojnih, koji više nisu s njima.
Zato Levanda je pokretač i već godina organizator memorijala “Lukša Nezić”, u čast na tog njihovog rano preminulog nogometaša, a biljke levande na škoju više nema kao u ‘zlatnim vremenima’, ali zato kao uspomena na trud i volju malog grabaljskog čovika, težaka, ostaje ime Levanda i današnja mladost, koja promovira otok Hvar, selo Velo Grablje i s guštom igra balun, kakav je nekad bio.