Domaći nogometkonferencijska liga

Bruno Petković s dva gola potopio PAOK, Modri blizu četvrtfinala, pobijedili Grke nakon 46 godina

Piše sport sd
7. ožujka 2024. - 22:51

Nogometaši zagrebačkog Dinama u prvoj su utakmici osmine finala Konferencijske lige na stadionu u Maksimiru svladali grčki PAOK sa 2-0 (1-0).

Veliku prednost Dinamu pred uzvrat s dva je gola osigurao Bruno Petković (37, 71).

Zagrebački je sastav u početku dvoboja svjesno prepustio posjed gostu, ali igrači PAOK-a bili su potpuno bezidejni kada je u pitanuu kreacija pa su jedini udarac u okvir suparničkog gola uputili tek u petoj minuti sudačke nadoknade.

Što je dvoboj više odmicao, to je Dinamo postajao sigurniji te je postupno prebacivao igru na suparnički dio terena, a to je rezultiralo i velikom prilikom u 36. minuti te pogotkom samo minutu potom.

Prvo je u 36. minuti Sučić prošao po desnoj strani i potom poslao prizemnu loptu na 12-ak metara od vrata gdje je natrčao Baturina, ali Kotarski je uspio zaustaviti njegov udarac.

Minutu kasnije Dinamo je poveo i to nakon velike pogreške Jonnyja. Desni bek PAOK-a neoprezno je poslao jednu paralelnu loptu na vlastitoj polovici do koje je Petković stigao prije gostujućih stopera te se sjurio u kazneni prostor. Kotarski je pravodobnim istrčavanjem zaustavio prvi Petkovićev pokušaj, ali kapetan Dinama je najbrže reagirao na odbijanac te zatresao nebranjenu mrežu.

Nastavak utakmice nije ponudio ništa novo, PAOK je i dalje bio bezidejan, dok je Dinamo vrebao svoje prilike iz protunapada. Prvu izglednu situaciju domaći su imali u 67. minuti kada je Špikić ipak preslabo tukao glavom nakon ubačaja Sučića.

No, u 71. minuti Dinamo je odigrao najljepšu akciju na utakmici te udvostručio prednost. Petković je ostavio loptu za Baturinu na 30-ak metara od gola PAOK-a, a ovaj je odmah poslao okomitu loptu prema Špikiću. Mlado krilo hrvatskog prvaka se nije najbolje snašlo, ali je zato Petković sjajno ispratio akciju, utrčao iza leđa gostujuće obrane i rutinski po drugi put svladao Kotarskog.

PAOK je prvu priliku na utakmici imao u 84. minuti kada je Murg došao do prostora za udarac sa 14 metara, no lopta je prohujala preko grede, da bi u petoj minuti nadoknade Nevistić zaustavio udarac Tzimasa iskosa.

Uzvrat će se igrati u Solunu za tjedan dana.

Pobjedom 2-0 protiv PAOK-a u prvom susretu osmine finala Konferencijske lige, nogometaši zagrebačkog Dinama su nakon 46 godina napokon slavili protiv nekog grčkog kluba.

"Modri" su posljednju pobjedu protiv nekog od grčkih klubova ostvarili davne 1977. godine u 1. kolu Kupa UEFA protiv Olympiakosa.

U prvoj utakmice Grci su slavili 3-1, no Dinamo je u uzvratu pobijedio sa 5-1 uz dva gola Snješka Cerina, a po jedan su postigli Ivica Senzen, Velimir Zajec i Mario Bonić.

Nakon te utakmice Dinamo je odigrao osam utakmice protiv grčkih klubova bez pobjede, uz šest poraza i dva remija.

Računajući večerašnji ogled protiv PAOK-a Dinamo je protiv grčkih momčadi odigrao ukupno 13 utakmica, ostvarivši tri pobjede, dva remija uz osam poraza.

DINAMOVE UTAKMIVE PROTIV GRČKIH KLUBOVA

1964./65. Kup pobjednika kupova, AEK Atena (3-0, 0-2)

1977./78. 1. kolo Kupa UEFA, Olympiakos (5-1, 1-3)

1998./99. skupina Lige prvaka, Olympiakos (1-1, 0-2)

2010./11. skupina Europaske liga, PAOK (0-1, 0-1)

2015./16. skupina Lige prvaka, Olympiakos (0-1, 1-2)

2023./24. kval. Lige prvaka, AEK Atena (1-2, 2-2)

2023,/24. osmine finala Konferencijske lige, PAOK 2-0

DINAMO - PAOK 2-0 (1-0)

Stadion Maksimir

GLEDATELJA: 18.562

SUDAC: Aghajev (Azerbajdžan)

STRIJELAC: 1-0 Petković (37), 2-0 Petković (71)

DINAMO: Nevistić - Ristovski, Bernauer, Theophile-Catherine, Perković - Mišić, Sučić - Špikić (Kaneko, 73), Baturina (Halilović, 90+3), Hoxha (Vidović, 46) - Petković (Kulenović, 89)

PAOK: Kotarski - Jonny, Kedziora, Koulierakis, Baba - Odzoev (Schwab, 69), Merite - Živković (Tzimas, 83), Konstantelias (Murg, 69), Taison - Brandon (Despodov, 61)

IZ MINUTE U MINUTU

Dinamo - PAOK (21.00)

DINAMO: Nevistić - Ristovski, Bernauer, Theophile, Perković - Mišić, Sučić - Špikić, Baturina, Hoxha - Petković

PAOK: Kotarski - Jonny, Kedziora, Koulierakis, Baba - Odzoev, Merite - Živković, Konstantelias, Taison - Brandon

1‘ Počela je utakmica

4‘ Prošao je Hoxha i na osam metara iskosa od gola se okliznuo prije udarca, opasno je bilo