Radnici koji ne prime plaću mogu pokrenuti prisilnu naplatu i sjesti na račun poslodavca, makar kako bi osigurali svoj redoslijed u naplati, jer zakon je predvidio da poslodavac koji ne isplati plaću radnicima mora o tome izdati obračun koji služi kao ovršna isprava. No, što ako poslodavac ne izda takvu ispravu? Odgovor na to znali su djelatnici jedne splitske tvrtke koji su se obratili Državnom inspektoratu koji je potom po službenoj dužnosti krenuo u inspekcijski nadzor.
Rezultat toga je da je Služba za nadzor radnih odnosa Državnog inspektorata prijavila splitsku tvrtku i njenog direktora.
Naime, ta tvrtka do 15. veljače 2024. godine nije isplatila plaću za siječanj nekolicini administrativnih djelatnika i servisera protupožarnih aparata, a do kraja veljače im nije dala obračun dugovanja za neisplaćenu plaću za siječanj.
Isto se ponovilo u ožujku i travnju s obračunom dugovanja za neisplaćene plaće za veljaču i ožujak.
Općinski prekršajni sud je tvrtki izrekao 1.040 eura kazne, a direktoru 400 eura.
U presudi stoji kako prema Zakonu o radu poslodavac koji na na dan dospjelosti ne isplati plaću, otpremninu ili naknadu za neiskorišteni dio godišnjeg odmora dužan je do kraja mjeseca, u kojem je dospjela isplata, radniku dostaviti obračun u kojem se biti iskazan ukupan iznos plaće, otpremnine, odnosno naknade.
Sud također navodi da Zakon predviđa da će poslodavac biti kažnjen s 8.090 do 13.270 eura, ako radniku kojem nije isplatio placu, otpremninu ili naknadu za nekorišteni godišnji odmor ili ju nije isplatio i cijelosti, ne dostavi dva obračuna - od čega je jedan obračun u kojem je iskazan ukupan iznos koji radnik treba primiti, a drugi obračun koliko radniku nije isplaćeno.
Zakon predviđa da će direktor biti kažnjen s kaznom od 920 do 1.320 eura. Tvrtka i direktor do sada su bili prekršajno nekažnjavani, što im je sud uzeo u obzir prilikom izricanja kazne.
- Inspekcija rada Državnog inspektorata nadležna za nadzor u području radnih odnosa po službenoj dužnosti je obavila inspekcijski nadzor kod navedenog poslodavca i na temelju utvrđenog činjeničnog stanja protiv poslodavca i odgovorne osobe istog pokrenula prekršajni postupak pred nadležnim sudom.
- U provedenom prekršajnom postupku sud je izdao prekršajni nalog kojim su okrivljenici proglašeni krivima za prijavljeno djelo prekršaja te su im izrečene novčane kazne - kazala je na naš upit Ivona Župan, glasnogovornica Državnog inspektorata, te naglašava
- Također navodimo da je prekršajno sankcioniranom odredbom članka 93. stavka 2. Zakona o radu propisano da je poslodavac koji na dan dospjelosti ne isplati plaću, naknadu plaće, otpremninu ili naknadu za neiskorišteni godišnji odmor ili je ne isplati u cijelosti, dužan do kraja mjeseca u kojem je dospjela njihova isplata radniku dostaviti dva obračuna, od kojih je jedan obračun u kojemu će biti iskazan ukupan iznos plaće, naknade plaće, otpremnine ili naknade za neiskorišteni godišnji odmor u propisanom sadržaju, a drugi obračun u kojem će biti iskazan iznos plaće ili dijela plaće, naknade plaće, otpremnine ili naknade za neiskorišteni godišnji odmor koji je bio dužan isplatiti, u propisanom sadržaju, a koji je obračun u skladu s Zakonom o radu ovršna isprava.