Jeste li se ikada zapitali koliko vode nepotrebno potrošimo prilikom svakodnevnih aktivnosti, poput pranja zubi? Slavina u samo jednoj minuti može ispustiti i do šest litara vode, čime vrijedni resurs doslovno nestaje pred našim očima. No jeste li znali da čak 90 posto vode za potrebe vodoopskrbe u Hrvatskoj dolazi iz podzemnih izvora? Upravo ovo “skriveno blago” središnja je tema projekta “Podzemne vode, čuvari života”, koji je trgovački lanac Studenac ove godine započeo s ciljem zaštite okoliša i osvještavanja javnosti o očuvanju ovog resursa. Osvještavanje mlađih generacija temelj je održive budućnosti, a podzemne vode čine najveću zalihu pitke vode na Zemlji i ključne su za održivi razvoj zajednica. Kako bi naglasio njihovu važnost, Studenac je na Svjetski dan voda pokrenuo ovaj projekt uz podršku renomiranih partnera, među kojima su Institut za vode “Josip Juraj Strossmayer” i kompanija Radenska Adriatic.
Osvještavanje mlađih generacija temelj je održive budućnosti
Među brojnim aktivnostima istaknula se edukacija osnovnoškolaca u Karlovcu, gdje su djeca kroz interaktivni kviz, koji je vodila poznata kvizašica Morana Zibar, usvojila znanja o podzemnim vodama.
“Podzemne vode čine temelj opskrbe vodom u gospodarstvu i kućanstvima, ali ova tema često ostaje u sjeni. Educirajući djecu, stvaramo buduće čuvare okoliša. Iznenađujuće je i to koliko na ovu temu upravo od njih možemo saznati mi odrasli, pa ovdje učimo u dva smjera”, istaknula je Tatjana Spajić, direktorica korporativnih komunikacija u Studencu.
Čak 15 tisuća eura donirano je ekološkim udrugama
Čak 15 tisuća eura ekološkim udrugama odvojeno je od prodaje limitiranih boca vode Studena i donirano ekološkim udrugama. Dio projekta bio je i likovni natječaj za djecu zaposlenika Studenca, u kojem je sudjelovalo 42 mališana.
Pobjednički rad devetogodišnje Sare Lozić krasio je etiketu posebne edicije boca Studene, izrađenih od sto posto reciklirane plastike. Od prodaje 120 tisuća boca iz ove serije izdvojena su sredstva za donacije udrugama koje aktivno sudjeluju i potiču na očuvanje podzemnih voda: “Osmici Karlovac”, “Zelenom Osijeku” i Udruzi mladih “Kolektiv”. “Ključni sudionici ove inicijative bili su naši kupci. Njihova podrška pokazuje da male geste i promišljanja mogu imati velik utjecaj, potvrđuje da ne trebamo podcjenjivati što možemo učiniti mi kao pojedinci te da promjena doista počinje od nas samih”, dodala je Spajić.
Sve ovogodišnje aktivnosti tako su okrunjene donacijom od 15 tisuća eura spomenutim ekološkim udrugama, a svečana dodjela održala se početkom prosinca u Centru podzemne baštine – Speleon.
Dio projekta su i aktivnosti usmjerene na zaposlenike
Dio projekta su i aktivnosti usmjerene na zaposlenike, pa je u akciji čišćenja dijela obale rijeke Neretve prikupljeno oko deset kubika otpada. U sklopu projekta krajem rujna je organizirana i ekološka akcija u Metkoviću, gdje je 50 zaposlenika sudjelovalo u čišćenju dijela obale rijeke Neretve.
Tijekom akcije prikupljeno je oko deset kubika otpada, čime su zaposlenici pridonijeli očuvanju lokalnog ekosustava. Uz to, kako bi dodatno osvijestili važnost svakodnevnih ekoloških praksi među zaposlenicima, u 1400 trgovina i uredskim prostorima Studenca postavljeni su edukativni plakati i naljepnice s praktičnim savjetima o očuvanju vode i okoliša. Tijekom cijele 2024. godine Studenac je putem mrežne stranice projekta redovito educirao građane o malim koracima kojima mogu pridonijeti očuvanju voda. Na mrežnoj stranici projekta tako je moguće pročitati stručne članke partnera projekta, pogledati infografike s korisnim savjetima o štednji vode te pratiti sve aktivnosti Studenca u sklopu ove ekološke inicijative.