StoryEditorOCM

Cijena zatopljenjaSumnja se na virus: polumrtve kjerne plutaju dubrovačkim morem, jesu li zarazne za ljude?

Piše Dubravka Marjanović Ladašić/Dubrovački.hr
8. studenog 2024. - 20:46

Kejt Marinović iz Zatona dugo se godina bavi ribarenjem. Često je na moru ili na ronjenju, odlično poznaje dubrovački akvatorij, a apel koji je objavila na svojoj fb stranici je alarmantan:

- OPREZ!!! U Zatonu su u dva dana uhvaćene polužive kjerne. Mislim da su bolesne, zarazne, isplutaju na površinu. Bojim se da ovo ima veze s nedavnim crnogorskim slučajem pomora kjerni. Navodno se radi o Ver-u, virusnoj infekciji uzrokovanoj betanodavirusom. Riba je bolesna, što se vidi po njenim bjelkastim očima i vide se oštećenja na koži. Zbog zatopljenja mora ovaj virus hara i uništava jedinke kjerne - napisala je Kejt.

image

Kejt Marinović iz Zatona ulovila je polumrtve kjerne

Privatni Arhiv/

Kontaktirali smo je, a Kejt nam je ponovila da je vrlo vjerojatno riječ o velikom pomoru riba što se dogodio prošle setemane u Crnoj Gori i nastavio se prema nama.

- Navodno se radi o tom virusu, a javio mi se i jedan Talijan da je na Siciliji bio slučaj bakterije, a ne virusa koja napada samo kjerne - dodala je.

‘Sreća‘ u nesreći je da se ovaj virus ne prenosi na ljude i nije opasan za ljudsko zdravlje, što su potvrdili s Hrvatskog veterinarskog instituta.

‘TREBA POJAČAT‘ KRUZERE I KANALIZACIJU‘

U videozapisu koji nam je Kejt poslala jedan ribar iz Herceg Novog je nedavno u zaljevu ulovio dvije polumrtve kjerne s vidljivim znakovima bolesti i također apelirao na nadležne da poduzmu nešto prije nego bude kasno.

image

Sumnja se na virusnu infekciju među kjernama

Kejt Marinović/

Ni komentatori nisu ostali šutljivi:

- Treba pojačat‘ kruzere i kanalizaciju... To što nećemo smjet u more uć, to nema veze...

- Gdje su sad nevladine organizacije koje silne pare dobijaju za šutnju?

- Da nam otruju cijeli eko sistem, nadležni bi šutjeli, a i narod...

- Jel ima nešto da nismo zatrovali?

Na stranicama Vlade Crne Gore krajem listopada ove godine objavljeno je da je Direktorat za ribarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprovrede od Instituta za biologiju mora dobio informaciju o pojavi  većeg broja oboljelih i uginulih riba, uglavnom kjerni. Simptomi koji se uočavaju kod oboljelih jedinki u skladu su s opisima virusne infekcije  uzrokovane betanodavirusom u znanstvenoj literaturi, a virus se pojavljuje pri većim temperaturama mora, objavili su. Apeliraju na građane da izbjegavaju konzumaciju oboljelih riba, dok ribare pozivaju da, ukoliko u ulovu primijete slične primjerke, iste dostave Institutu za biologiju mora radi daljih analiza.

image

Sumnja se na virusnu infekciju među kjernama

Kejt Marinović/

OPASNOST I ZA UZGAJANU RIBU

Isti apel dolazi s Hrvatskog veterinarskog instituta, odakle pozivaju ribare da predaju veterinarskom inspektoru uzorke kako bi se egzaktna dijagnoza postavila temeljem laboratorijske analize. Kejt Marinović ponudila se da će dati uzorke pa će se nakon analize znati je li ustinu riječ o bolesti koja je pogodila i crnogorski akvatorij.

Nazvali smo Institut i ondje razgovarali s dr. sc. Draženom Oraićem, predstojnikom odjela za patološku morfologiju. Komentirao je cijeli slučaj, te istaknuo da bi ovo, ako se potvrdi, bila prva pojava ove bolesti u dubrovačkom akvatoriju:

- Još nismo dobili uzorak, pa ne možemo potvrditi da se radi o tom uzročniku. Temeljem ovog što je opisano i fotografirano, sumnja da je to virusna encefalopatija i retinopatija je utemeljena. Da bismo izjavili da je to - to, trebali bismo imali uzorak i potvrditi uzročnika - rekao je dr. sc. Dražen Oraić.

- Što se tiče te bolesti kirnji, ako bismo je potvrdili, ona se može pojaviti i na lubinima i komarči te još 50-tak vrsta riba. Javlja se u Mediteranu, a što se kirnji tiče, prvi put je opisana krajem osamdesetih u Španjolskoj - dodao je. - Na jugu Italije zabilježeni su veliki mortaliteti dvije vrste kirnji i lubina 2011. godine. Ova bolest može napraviti štetu i na uzgajanoj ribi jer se prenosi s divlje i obrnuto. U dubrovačkom području dosad nikad nije potvrđena. Ovo će, ako se potvrdi, biti prvi put - rekao je i pozvao ribare koji ulove bolesnu ribu da se jave na broj 01/6123614 ili veterinarskom inspektoru za područje Dubrovnika.

image

I uzgojena riba je ugrožena

Luka Gerlanc/Slobodna Dalmacija
25. prosinac 2024 18:59