Pitate se kako prepoznati hiperaktivno dijete, portal Živim.hr. donosi odgovore.
- Naš dječak ima godinu dana. Po danu malo spava, samo dva ili tri sata. Noću je nemiran, plače i odbija bočicu. Po danu se ponaša sasvim drugačije - veseo je i živahan. Njegov pedijatar smatra da ne trebamo biti zabrinuti. Već mjesec dana dječak je posebno nervozan. Je li možda hiperaktivan? Kako prepoznati hiperaktivno dijete?
Nenad i Sanja T., Zagreb
Odgovara prim. dr. sc. Ljiljana Popović Miočinović, neuropedijatar, Zagreb
Postavili ste dva pitanja - o spavanju i hiperaktivnosti. Spavanje je usko povezano uz obiteljske karakteristike, obrazac spavanja uglavnom se nasljeđuje. Uz sazrijevanje mozga u ovoj dobi javljaju se i utjecaji roditeljskih odgojnih stavova i okolišnih čimbenika. Dijete usvaja brojne nove sposobnosti, vještine i aktivnosti koje ga dodatno uzbuđuju. Temperamentnija i emocionalnija djeca intenzivnije proživljavaju svoja dostignuća, dok mirnija djeca to mirnije prolaze.
Djeca oko prve godine aktivno svladavaju brojne motoričke vještine te usvajaju razne dnevne aktivnosti i praktične vještine, počinju izgovoriti prve riječi. Sve to zahtijeva intenzivan rad mozga, a dječja psiha teško se nosi s obiljem informacija koje mora obraditi. Djetetov umor se pojačava, postaje plačljivo i razdražljivo i to dovodi do problema sa spavanjem. S obzirom na to da je pedijatar pregledao dijete, pridržavajte se njegovih savjeta. Djeca u najranijoj dobi su živahna i prirodno radoznala, stoga i imaju puno motoričkih pokreta, u ovoj dobi ne govorimo o hiperaktivitetu. O hiperaktivitetu govorimo tek oko treće ili četvrte godine, kada dijete zbog obilja pokreta ne može izvršiti zadatke primjerene dobi.