StoryEditorOCM
Izbori 2021Treći ‘zadatak‘

Macanova poruka kandidatima pred drugi krug: ‘Ne budite naivci, pa važeći glasovi protivnika mogu se poništiti i pri brojenju! Zaštitite kutije...‘

Piše Silvana Uzinić
27. svibnja 2021. - 16:33

Nakon što su iz pojedinih izbornih stožera iskazali bojazan u regularnost drugog kruga izbora, tu je mogućnost prihvatio i jedan od najpoznatijih "piarovaca" i analitičara Krešimir Macan, izjavivši da "Ivica Puljak i Vice Mihanović, osim stabilizacije svojeg biračkog tijela i pridobivanja simpatija ljudi koji nisu za njih glasali u prvom krugu, na dan izbora imaju još jedan zadatak: pokriti sva biračka mjesta u Splitu kako bi se spriječile eventualne nepravilnosti".

– U kampanji Željka Keruma 2009. presudno je bilo to što smo pazili da nema ubacivanja glasova nakon 19 sati. To sada čeka splitske kandidate – naglasio je Macan.

Ta njegova primjedba izazvala je Jakov Prkića, gradonačelničkog kandidata koalicije stranaka Možemo!, Pametno i Nova ljevica u prvom krugu, a koji je više puta sudjelovao u biračkim procesima, najčešće kao član biračkog odbora, pa je reagirao na svojem Facebook profilu.

image
Cropix/Bozidar Vukicevic/Pool

Ukratko, mogućnost za nepravilnosti sveo je na minimum, a Macan mu je kontrirao: "Fakat ne znam u kojoj zemlji živiš – iza 19 glasaju oni koji nisu izašli na birališta ako ne zaštitiš kutije. A ti ih nemoj čuvati:–) Pa to je cijela znanost i vojska potrebna da se to odradi na izborni dan. To nije tako često kod nas kao u susjedstvu, ali itekako moguće na ovako bliskim trkama. (...) I pitaj Josipovića kako je prošao 2015. u drugom krugu kada to nije napravio."

Prkić je komentirao kako se nepravilnosti mogu dogoditi u manjim sredinama s manjim brojem listića te da je sve ostalo na razini teorije.

"Izbori na nekom biračkom mjestu su praktički zaključeni kad se prebroje glasovi i kad se potpiše zapisnik. Zapisnik potpisuju svi članovi biračkog odbora i promatrači. Ukoliko ima primjedbi, i one se unose u zapisnik. Postoji više kopija zapisnika, a original putuje s kutijom. U izbornom povjerenstvu se unose podatci sa zapisnika. A ako je utvrđena neka nepravilnost, ponovo se broji. Ako je nepravilnost značajna, izbori na tom biračkom mjestu će se poništiti", dodao je Prkić.

U povodu ove rasprave na društvenoj mreži koja se, kako je vrijeme odmicalo, rasplamsala s komentarima, kontaktirali smo neke bivše članove biračkih odbora i od svih smo dobili odgovor kako su nepravilnosti svedene uglavnom na ljudsku nenamjernu pogrešku s obzirom na to da su pravila vrlo čvrsto utvrđena.

image
Tom Dubravec/Cropix

– Jedino kad bi se svi članovi nekog biračkog odbora, a sastavljen je od predstavnika svih sudionika na izborima, međusobno urotili, tada bi postojala mogućnost muljanja – govori nam jedna sugrađanka koja je zamolila za anonimnost.

Dodaje kako se nakon 19 sati u kutiju može ubaciti samo listić nekoga tko je pristigao prije zatvaranja birališta.

– Kad se listići na spojenim stolovima istresu iz kutija, obično se dogovori da svatko broji glasove jednog kandidata, a zatim ih drugi provjeravaju i ponovno prebrojavaju. Pritom imaju zavrnute rukave do lakta i nitko ne smije imati kemijsku. Govorilo se, sjećate li se, o nekom prstenu na kojemu je bio vrh kemijske, ali to su sporadični pokušaji. Ima po deset članova biračkog odbora plus promatrači, pa bi za krađu rezultata trebao pravi zločinački pothvat – govori i upozorava na to da su neka biračka mjesta sada pokrivena kamerama poput onih u školama.

O specijalnom prstenu koji je spomenula govorilo se svojevremeno u Bosni i Hercegovini. Njime su se, navodno, mogli poništavati glasački listići prilikom prebrojavanja glasova kada se zatvore biračka mjesta. Prsten koji uglavnom zadužuju članovi biračkih odbora ispuštaju tintu kroz rupicu pa je dovoljno da se određeni listić malo pošara i samim tim postaje nevažeći, opisivalo se svojevremeno po medijima susjedne države, za koju se smatra da je jedna od zemalja s najvećim brojem nevažećih glasačkih listića u svijetu.

Čest oblik prijevare u BiH je, kako su prenosili mediji, i tzv. bugarski voz. Navodno se prevaranti domognu jednog praznog glasačkog listića koji popune u korist nekoga kandidata, pa ga zatim daju glasaču za određenu protuuslugu, koji ga popunjenog ubaci u kutiju, dok svoj prazni listić iznosi van i ponovno ga stavlja u optjecaj i tako unedogled...

U BiH se godinama u popisu birača nalaze imena mrtvih, a kako je i kod nas to bio slučaj, priče o izbornim krađama nisu sasvim bez osnove.

image
Krešimir Macan
Darko Tomaš/Cropix

Uglavnom, premda je više Facebook komentatora kontriralo Macanu, on je ipak ostao ustrajan te je napisao i ovo:

"Ako preuzmeš kontrolu nad cijelim biračkim odborom – a to se može postići – možeš prije brojanja glasova ubaciti bilo što želiš, ali i tijekom glasovanja kad drugi članovi biračkog odbora odu na pauzu, toalet itd. Ima puno načina kako varati na izborima i zato se svi oni uče na posebnim edukacijama za sprječavanja istog... Btw, nezavisne liste nemaju svoje predstavnike ako već nisu na vlasti u biračkom odboru. Da bi se teorija pretočila u praksu, treba napraviti edukaciju svojih članova biračkog odbora kako štititi biračko mjesto od zloporaba – ne ide ništa samo od sebe – pa zar se nije u SMZ (Sisačko-moslavačkoj županiji – nap. a.) na biračkom mjestu pojavio lik s više listića. Molim vas teoretičare da nama praktičarima ipak malo vjerujete – što bi reko Mujo, 'što čito, odo' kad su ga pitali je li pročitao Na Drini ćuprija:–) Isto tako česta je pojava da birač dođe na biračko mjesto i da je njegovo ime već zaokruženo itd. Malo se raspitajte kod Gonga o prigovorima – pa i sam Kerum je tražio pregled listića nakon rekordnog broja nevažećih zadnji put – kvisko pitanje – znaš li kako se poništavaju važeći glasovi protivnika kod brojanja?"

Kerum je doista nakon izbora, ali u onima na kojima je izgubio od Andre Krstulovića Opare za gradonačelničku funkciju, tražio nepravilnosti, no nije ih dokazao. Tada je bio ogroman broj nevažećih listića, što se sasvim uklapalo u gotovo sve analize tih izbora koje su govorile da veliki broj birača neće zaokružiti ni jednog od kandidata. Gradsko izborno povjerenstvo pregledalo je tada 5451 nevažeći glasački listić, što je bilo rekordnih deset posto, i utvrdilo 110 spornih, o kojima je odlučivalo Županijsko izborno povjerenstvo i odbilo Kerumov prigovor.

Svakako, kamere koje ponegdje već postoje bile bi dobro rješenje, no to ćemo, kao i kompletnu digitalizaciju izbornog procesa, još dugo čekati.

DIP: Nepravilnosti na 18 biračkih mjesta

Na ovim lokalnim izborima, kako je izvijestio Đuro Sessa, predsjednik Državnog izbornog povjerenstva, na osamnaest biračkih mjesta ponovit će se izbori sljedeće nedjelje zbog nekih nepravilnosti koje su se utvrdile na biračkom mjestu, uglavnom zbog jednog, dva listića viška. Prilikom izbora za vijeće u Kneževim Vinogradima došlo je do tehničke pogreške u sadržaju listića.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
27. svibanj 2024 20:37