stdClass Object ( [id] => 572750 [title] => Husein Hasanefendić Hus nakon koncerta u Arsenalu: Bolji smo nego ikad! Novi album "Vrijeme" izlazi nam za mjesec dana [alias] => husein-hasanefendic-hus-nakon-koncerta-u-arsenalu-bolji-smo-nego-ikad-novi-album-vrijeme-izlazi-nam-za-mjesec-dana [catid] => 305 [published] => 1 [introtext] => [fulltext] =>

"Vrijeme je na našoj strani", pjevao je tako davne 1981. godine Aki Rahimovski prema totalno "feel good", optimističnom tekstu i melodiji Huseina Hasanefendića Husa, a prema pjesmi, nazvali su isti takav "feel good" album. Reflektor (Slobodna Dalmacija) sada donosi malu ekskluzivu – koncem 2018. godine izlazi novi studijski album kultnog Parnog valjka, s istom niti vodiljom – "Vrijeme". Unatoč činjenici da na našoj sceni, kada je Valjak počeo svirati, nije postojao ni jedan bend koji je potrajao više od 40 godina, pa ni sami nisu mogli povjerovati u tu mogućnost, svojim su pjesmama vrijeme pozvali da radi za njih, da im bude najrelevantniji kritičar, motivator i, uz ljubav, najčešća tema!

Osim što najavljuju novi album, nakon sedmomjesečne koncertne stanke zbog Akijeva blagog moždanog udara, Parni valjak se u dobroj formi vratio na pozornice. Prvi koncert u Hrvatskoj nakon pauze održali su u zadarskom Arsenalu, gdje smo nakon nastupa s frontmenom Husom raspredali o "vremenu" i "Vremenu", vrteći usput po mislima nikad zaboravljene stihove koje ovaj bend tako dobro opisuju: "Nije to baš strašno, Kad ti klinci govore Vi, Nema razloga za strah, Ma tek je počelo, Tek je počelo"...

Dvaput ste nastupali u Arsenalu u "bez struje" verziji, a treći put publici ste pružili električnu varijantu koncerta. Koji su vaši dojmovi, kako je bilo?

– Publika u Zadru je nevjerojatna, koncert je bio ko ogromne karaoke, ljudi su pjevali jednako glasno kao i mi, energija na vrhuncu. Nama je tih nešto više od dva sata prošlo za čas, a čini se i publici jer su tražili još. Arsenal je odličan klub, vrlo inspirativan za klupsku svirku pa smo pomiješali elektro i akustične dijelove. Nismo nastupali nekih sedam mjeseci, ali vratili smo se i sve je dobro! Prije mjesec dana bio nam je prvi koncert nakon pauze u Beču, sutra smo već u Sloveniji, pa idemo u Švedsku, nakon toga u Arenu u Osijeku... Veselim se Slavoniji!

Malo bendova na svijetu traje više od 40 godina, točnije 43. Je li vama samima najbolji dokaz da ste uspjeli – VRIJEME?

– Bilo je to teško očekivati, zapravo, nismo ni mogli očekivati da ćemo tako dugo trajati jer nije bilo ni primjera tako dugovječnih bendova kad smo mi startali. U svakom slučaju, čini mi se da je vrijeme na kraju priče ključni kritičar. Sve ove godine ljudi nas ne bi pratili da im nešto ne nudimo. Mi imamo nekakvu dobru kemiju i puno radimo – ako sviramo za vikend, preko tjedna imamo probe. To nam je život i dalje! Mislim da smo bolji nego ikad, da više znamo, da smo zreliji, a nismo izgubili entuzijazam i prvobitne porive da se počnemo baviti ovim poslom. Ne vozimo na autopilotu, a to se događa bendovima koji su dugo na sceni pa počnu svirati korektno, ali bez zanosa. Mi se uvijek trudimo dati publici nešto drukčije da imaju razloga ponovno doći na koncert. Bitno nam je da nove pjesme zažive i, eto, uspijeva nam!

Vi ste skladatelj, tekstopisac, glazbenik, napisali ste vrhunske stvari. Ima li ipak pjesama na kojima zavidite drugima?

– Zgodno pitanje (smijeh). Ja obraćam pažnju, slušam i domaću i stranu, šarenu glazbu, ne samo rock'n'roll, iako mi je nekako oduvijek primaran. Dogodi se taj moment kad čujem pjesmu na radiju, stanem i pomislim: "Jako dobro!" Elemental volim, kad sam prvi put čuo "Romantiku", riknuo sam, Belan i Massimo u duetu "Zar više nema nas" je nešto premoćno, TBF obožavam, Dubioza kolektiv je mrak bend... Nije to neka zavist, ali tu i tamo se pojavi pjesma za koju pomislim – da je barem moja.

Gdje je nastala većina vaših pjesama? Gdje su se dogodile ideje?

– Ako sam u Zagrebu, skoro svaku večer se zatvorim u radni prostor i bilježim ideje i igram se. Ključna je stvar da čovjek radi, tada će iz tog rada doći i ideje. Iako, znalo se puno puta dogoditi da mi se nekim božanskim ukazanjem u glavi počne vrtiti melodija i tekst. Tako je recimo nastala pjesma "Mir na jastuku"; u autu sam je počeo pjevušiti, došao sam doma, našao harmoniju i dogodila se pjesma. Sve skupa je trajalo 15 minuta. Druge su se, pak, rađale mjesecima, kao "Sve još miriše na nju", slutio sam ih, a nikako da iziđu... Nema pravila, jedino možda da radiš to s guštom i opušteno.

Kakav je osjećaj kada na koncertima vidite neke nove klince koji pjevaju vaše pjesme u prvim redovima?

– Osim što je to fenomenalan filing, to je užasno važno! Parni valjak ima generacijsku publiku koja je odrastala s nama, fanove koji su upoznali žene i muževe na našim koncertima, kojima smo duboko utkani u život. Ali za svakog izvođača je važno da stvara novu publiku, jer živjeti samo od nostalgije nije neka sreća. Splasnuo bi nam entuzijazam kao bendu da shvatimo da ovo novo što nudimo ne nailazi na prijem kod publike nego da smo osuđeni vrtiti "Lutku za bal"... Meni kao autoru bi to bio poraz. Gle, mislim da bi bio jako tužan da to što nudim kao autor i to što bend radi ne privlači nikoga.

Zato vi uvijek stvarate nove pjesme, ne date se godinama...

– Da, novije pjesme će se materijalizirati u albumu "Vrijeme" koji bi trebao izići na tržište kroz mjesec dana, nemamo još točan datum. Neke su pjesme već dugo žive, a njih pet je potpuno novih, neobjavljenih. Zadnji singl koji smo nedavno objavili "Otkud ti pravo" ima baš pozitivan odjek, komentari koji dolaze do nas su odlični. Meni je teško biti objektivan oko cijele priče s novim albumom, ja mislim da je to jedna vrlo dobra zbirka pjesama. Zašto "Vrijeme"? A, ono je meni uvijek ključno, čest gost mojih pjesmama...

Prošlo je i devet godina otkad ste se ponovno skupili, devet povratničkih godina koje su vam pokazale – što?

– Imali smo prekid od četiri godine, vratili smo se na scenu 2009., dakle, iduće godine će biti 10 godina otkako smo ponovno zajedno. Može zvučati neskromno, ali mislim da smo u tih 10 godina izbacili jedan vrlo zavidan katalog, objektivno bi mogli odsvirat odličan koncert samo s pjesmama iz tog razdoblja. Naravno, uvijek sviramo i one općepoznate koje ljudi žele čuti, i koje mi i dalje volimo izvoditi, kao "Jesen u meni", na primjer.

Nakon što album "Vrijeme" iziđe, pretpostavljam da se spremate za neku turneju...

– Bit će to jedna velika priča i spremamo se doći u Split, u Arenu. Zadnji put kada smo tamo nastupali pamtim sjajnu razmjenu energije, kao susret s dragim prijateljem kojeg dugo nisi vidio. Tako čekam Split, a i druge koncerte u sklopu turneje po regiji. Spremamo dvanaest novih koncerata, navršit ćemo i 44 godina postojanja, dakle, slijedi runda 44.

[video] => [gallery] => [extra_fields] => Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => VRIJEME JE NA STRANI NAŠEG NAJDUGOVJEČNIJEG BENDA [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) ) [extra_fields_search] => * [created] => 2018-10-31 11:48:36 [created_by] => 3149 [created_by_alias] => [checked_out] => 0 [checked_out_time] => 0000-00-00 00:00:00 [modified] => 2018-10-31 15:52:44 [modified_by] => 0 [publish_up] => 2018-10-31 11:33:00 [publish_down] => 0000-00-00 00:00:00 [trash] => 0 [access] => 1 [ordering] => 0 [featured] => 0 [featured_ordering] => 0 [image_caption] => [image_credits] => [video_caption] => [video_credits] => [hits] => 883 [params] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [enable_css] => 1 [jQueryHandling] => 1.8remote [backendJQueryHandling] => remote [userName] => 1 [userImage] => 1 [userDescription] => 1 [userURL] => 1 [userEmail] => 0 [userFeedLink] => 1 [userFeedIcon] => 1 [userItemCount] => 30 [userItemTitle] => 1 [userItemTitleLinked] => 1 [userItemDateCreated] => 1 [userItemImage] => 1 [userItemIntroText] => 1 [userItemCategory] => 1 [userItemTags] => 1 [userItemCommentsAnchor] => 1 [userItemReadMore] => 1 [userItemOCMPlugins] => 1 [authorsListLimit] => 61 [tagItemCount] => 61 [tagItemTitle] => 1 [tagItemTitleLinked] => 1 [tagItemDateCreated] => 1 [tagItemImage] => 1 [tagItemIntroText] => 1 [tagItemCategory] => 1 [tagItemReadMore] => 1 [tagItemExtraFields] => 1 [tagOrdering] => [tagFeedLink] => 1 [tagFeedIcon] => 1 [genericItemCount] => 61 [genericItemTitle] => 1 [genericItemTitleLinked] => 1 [genericItemDateCreated] => 1 [genericItemImage] => 1 [genericItemIntroText] => 1 [genericItemCategory] => 1 [genericItemReadMore] => 1 [genericItemExtraFields] => 1 [genericFeedLink] => 1 [genericFeedIcon] => 1 [instantArticlesLimit] => 100 [instantArticlesExtraField] => 87 [instantArticlesExtraFieldON] => 2 [instantArticlesCategoriesChildren] => 0 [instantArticlesTitle] => [instantArticlesDescription] => [mainTagCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 396 [2] => 383 [3] => 424 [4] => 250 [5] => 251 [6] => 452 [7] => 252 [8] => 477 [9] => 253 [10] => 254 [11] => 255 [12] => 483 [13] => 256 [14] => 300 [15] => 257 [16] => 258 [17] => 260 ) [relatedItemsCategoriesChildren] => 1 [mobileJsonCustomHomepage] => 0 [mobileJsonQuoteModule] => 0 [mobileJsonWeatherModule] => 0 [mobileJsonLimit] => [mobileJsonObituary] => 0 [mobileApi2Enabled] => 1 [mobileApi2UserAgent] => OCM Mobile Articles [mobileApi2ImagePrefix] => h [mobileApi2ImageSuffix] => 1280 [mobileApi2DefaultAuthorImage] => /images/jpgs/user_face.jpg [mobileApi2TagLimit] => 50 [mobileApi2TagOrdering] => publishUp [mobileApi2TagCategories] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategories0] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 101 [mobileApi2TagExcludeCategories] => Array ( [0] => 318 [1] => 323 [2] => 301 [3] => 406 [4] => 417 ) ) [mobileApi2TagCategories1] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 328 ) [mobileApi2TagCategories2] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 329 ) [mobileApi2TagCategories3] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 327 ) [mobileApi2TagCategories4] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 478 ) [mobileApi2TagCategories5] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 494 ) ) [mobileApi2TagsSearchLimit] => 200 [mainFeedCategories] => Array ( [0] => 240 ) [feedLimit] => 50 [mostPopularFeedLimit] => 20 [feedItemImage] => 0 [feedImgSize] => S [feedItemIntroText] => 0 [feedTextWordLimit] => [feedItemFullText] => 1 [feedTextCharacterLimit] => 300 [feedItemSubtitle] => 1 [feedItemAuthor] => 0 [feedTtl] => 60 [feedDescription] => RSS feeds for Slobodna Dalmacija [feedItemTags] => 0 [feedItemVideo] => 0 [feedItemGallery] => 0 [feedItemAttachments] => 0 [feedBogusEmail] => [feedTopModules] => Array ( [0] => 105 ) [feedTopFbExcludeCategories] => Array ( [0] => 243 [1] => 353 [2] => 333 ) [introTextCleanup] => 0 [introTextCleanupExcludeTags] => [introTextCleanupTagAttr] => [fullTextCleanup] => 0 [fullTextCleanupExcludeTags] => [fullTextCleanupTagAttr] => [xssFiltering] => 0 [linkPopupWidth] => 900 [linkPopupHeight] => 600 [imagesQuality] => 100 [itemImageXS] => 100 [itemImageS] => 200 [itemImageM] => 400 [itemImageL] => 600 [itemImageXL] => 900 [itemImageGeneric] => 300 [catImageWidth] => 100 [catImageDefault] => 1 [userImageWidth] => 100 [userImageDefault] => 1 [commenterImgWidth] => 48 [onlineImageEditor] => sumopaint [imageTimestamp] => 0 [imageMemoryLimit] => [socialButtonCode] => [twitterUsername] => [facebookMetatags] => 1 [facebookImage] => Medium [comments] => 1 [commentsOrdering] => DESC [commentsLimit] => 10 [commentsFormPosition] => below [commentsPublishing] => 0 [commentsReporting] => 2 [commentsReportRecipient] => [inlineCommentsModeration] => 0 [gravatar] => 1 [antispam] => 0 [recaptchaForRegistered] => 1 [akismetForRegistered] => 1 [commentsFormNotes] => 1 [commentsFormNotesText] => [frontendEditing] => 1 [showImageTab] => 1 [showImageGalleryTab] => 1 [showVideoTab] => 1 [showExtraFieldsTab] => 1 [showAttachmentsTab] => 1 [showOCMPlugins] => 1 [sideBarDisplayFrontend] => 0 [staticURL] => https://static.slobodnadalmacija.hr [siteURL] => https://slobodnadalmacija.hr [sseHost] => sse.slobodnadalmacija.hr [lockingArticlesCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 424 [2] => 250 [3] => 251 [4] => 452 [5] => 252 [6] => 477 [7] => 253 [8] => 254 [9] => 255 [10] => 483 [11] => 256 [12] => 257 [13] => 258 [14] => 260 ) [lockingArticlesUnit] => YEAR [lockingArticlesQuantity] => 1 [photoGalleryExtraField] => 63 [photoGalleryExtraFieldON] => 2 [videoGalleryExtraField] => 67 [videoGalleryExtraFieldON] => 2 [tickerModules] => Array ( [0] => 408 [1] => 409 ) [gaEmail] => [mergeEditors] => 1 [sideBarDisplay] => 1 [attachmentsFolder] => [hideImportButton] => 0 [googleSearch] => 0 [googleSearchContainer] => ocmGoogleSearchContainer [OCMUserProfile] => 1 [OCMUserGroup] => 4 [redirect] => 101 [adminSearch] => simple [cookieDomain] => [gatherStatistics] => 1 [article_preview_ocm_category_id] => [taggingSystem] => 1 [lockTags] => 0 [showTagFilter] => 0 [ocmTagNorm] => 0 [ocmTagNormCase] => lower [ocmTagNormAdditionalReplacements] => [recaptcha_public_key] => marko_margeta [recaptcha_private_key] => zoey2013 [recaptcha_theme] => clean [recaptchaV2] => 1 [recaptchaOnRegistration] => 0 [akismetApiKey] => [stopForumSpam] => 0 [stopForumSpamApiKey] => [showItemsCounterAdmin] => 1 [showChildCatItems] => 1 [disableCompactOrdering] => 0 [metaDescLimit] => 150 [enforceSEFReplacements] => 0 [SEFReplacements] => À|A, Á|A, Â|A, Ã|A, Ä|A, Å|A, à|a, á|a, â|a, ã|a, ä|a, å|a, Ā|A, ā|a, Ă|A, ă|a, Ą|A, ą|a, Ç|C, ç|c, Ć|C, ć|c, Ĉ|C, ĉ|c, Ċ|C, ċ|c, Č|C, č|c, Ð|D, ð|d, Ď|D, ď|d, Đ|D, đ|d, È|E, É|E, Ê|E, Ë|E, è|e, é|e, ê|e, ë|e, Ē|E, ē|e, Ĕ|E, ĕ|e, Ė|E, ė|e, Ę|E, ę|e, Ě|E, ě|e, Ĝ|G, ĝ|g, Ğ|G, ğ|g, Ġ|G, ġ|g, Ģ|G, ģ|g, Ĥ|H, ĥ|h, Ħ|H, ħ|h, Ì|I, Í|I, Î|I, Ï|I, ì|i, í|i, î|i, ï|i, Ĩ|I, ĩ|i, Ī|I, ī|i, Ĭ|I, ĭ|i, Į|I, į|i, İ|I, ı|i, Ĵ|J, ĵ|j, Ķ|K, ķ|k, ĸ|k, Ĺ|L, ĺ|l, Ļ|L, ļ|l, Ľ|L, ľ|l, Ŀ|L, ŀ|l, Ł|L, ł|l, Ñ|N, ñ|n, Ń|N, ń|n, Ņ|N, ņ|n, Ň|N, ň|n, ʼn|n, Ŋ|N, ŋ|n, Ò|O, Ó|O, Ô|O, Õ|O, Ö|O, Ø|O, ò|o, ó|o, ô|o, õ|o, ö|o, ø|o, Ō|O, ō|o, Ŏ|O, ŏ|o, Ő|O, ő|o, Ŕ|R, ŕ|r, Ŗ|R, ŗ|r, Ř|R, ř|r, Ś|S, ś|s, Ŝ|S, ŝ|s, Ş|S, ş|s, Š|S, š|s, ſ|s, Ţ|T, ţ|t, Ť|T, ť|t, Ŧ|T, ŧ|t, Ù|U, Ú|U, Û|U, Ü|U, ù|u, ú|u, û|u, ü|u, Ũ|U, ũ|u, Ū|U, ū|u, Ŭ|U, ŭ|u, Ů|U, ů|u, Ű|U, ű|u, Ų|U, ų|u, Ŵ|W, ŵ|w, Ý|Y, ý|y, ÿ|y, Ŷ|Y, ŷ|y, Ÿ|Y, Ź|Z, ź|z, Ż|Z, ż|z, Ž|Z, ž|z, α|a, β|b, γ|g, δ|d, ε|e, ζ|z, η|h, θ|th, ι|i, κ|k, λ|l, μ|m, ν|n, ξ|x, ο|o, π|p, ρ|r, σ|s, τ|t, υ|y, φ|f, χ|ch, ψ|ps, ω|w, Α|A, Β|B, Γ|G, Δ|D, Ε|E, Ζ|Z, Η|H, Θ|Th, Ι|I, Κ|K, Λ|L, Μ|M, Ξ|X, Ο|O, Π|P, Ρ|R, Σ|S, Τ|T, Υ|Y, Φ|F, Χ|Ch, Ψ|Ps, Ω|W, ά|a, έ|e, ή|h, ί|i, ό|o, ύ|y, ώ|w, Ά|A, Έ|E, Ή|H, Ί|I, Ό|O, Ύ|Y, Ώ|W, ϊ|i, ΐ|i, ϋ|y, ς|s, А|A, Ӑ|A, Ӓ|A, Ә|E, Ӛ|E, Ӕ|E, Б|B, В|V, Г|G, Ґ|G, Ѓ|G, Ғ|G, Ӷ|G, y|Y, Д|D, Е|E, Ѐ|E, Ё|YO, Ӗ|E, Ҽ|E, Ҿ|E, Є|YE, Ж|ZH, Ӂ|DZH, Җ|ZH, Ӝ|DZH, З|Z, Ҙ|Z, Ӟ|DZ, Ӡ|DZ, Ѕ|DZ, И|I, Ѝ|I, Ӥ|I, Ӣ|I, І|I, Ї|JI, Ӏ|I, Й|Y, Ҋ|Y, Ј|J, К|K, Қ|Q, Ҟ|Q, Ҡ|K, Ӄ|Q, Ҝ|K, Л|L, Ӆ|L, Љ|L, М|M, Ӎ|M, Н|N, Ӊ|N, Ң|N, Ӈ|N, Ҥ|N, Њ|N, О|O, Ӧ|O, Ө|O, Ӫ|O, Ҩ|O, П|P, Ҧ|PF, Р|P, Ҏ|P, С|S, Ҫ|S, Т|T, Ҭ|TH, Ћ|T, Ќ|K, У|U, Ў|U, Ӳ|U, Ӱ|U, Ӯ|U, Ү|U, Ұ|U, Ф|F, Х|H, Ҳ|H, Һ|H, Ц|TS, Ҵ|TS, Ч|CH, Ӵ|CH, Ҷ|CH, Ӌ|CH, Ҹ|CH, Џ|DZ, Ш|SH, Щ|SHT, Ъ|A, Ы|Y, Ӹ|Y, Ь|Y, Ҍ|Y, Э|E, Ӭ|E, Ю|YU, Я|YA, а|a, ӑ|a, ӓ|a, ә|e, ӛ|e, ӕ|e, б|b, в|v, г|g, ґ|g, ѓ|g, ғ|g, ӷ|g, y|y, д|d, е|e, ѐ|e, ё|yo, ӗ|e, ҽ|e, ҿ|e, є|ye, ж|zh, ӂ|dzh, җ|zh, ӝ|dzh, з|z, ҙ|z, ӟ|dz, ӡ|dz, ѕ|dz, и|i, ѝ|i, ӥ|i, ӣ|i, і|i, ї|ji, Ӏ|i, й|y, ҋ|y, ј|j, к|k, қ|q, ҟ|q, ҡ|k, ӄ|q, ҝ|k, л|l, ӆ|l, љ|l, м|m, ӎ|m, н|n, ӊ|n, ң|n, ӈ|n, ҥ|n, њ|n, о|o, ӧ|o, ө|o, ӫ|o, ҩ|o, п|p, ҧ|pf, р|p, ҏ|p, с|s, ҫ|s, т|t, ҭ|th, ћ|t, ќ|k, у|u, ў|u, ӳ|u, ӱ|u, ӯ|u, ү|u, ұ|u, ф|f, х|h, ҳ|h, һ|h, ц|ts, ҵ|ts, ч|ch, ӵ|ch, ҷ|ch, ӌ|ch, ҹ|ch, џ|dz, ш|sh, щ|sht, ъ|a, ы|y, ӹ|y, ь|y, ҍ|y, э|e, ӭ|e, ю|yu, я|ya [ocmSef] => 0 [ocmSefLabelCat] => content [ocmSefLabelTag] => tag [ocmSefLabelUser] => author [ocmSefLabelSearch] => search [ocmSefLabelDate] => date [ocmSefLabelItem] => 0 [ocmSefLabelItemCustomPrefix] => [ocmSefInsertItemId] => 1 [ocmSefItemIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseItemTitleAlias] => 1 [ocmSefInsertCatId] => 1 [ocmSefCatIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseCatTitleAlias] => 1 [show_page_heading] => 0 [categories] => Array ( [0] => 305 ) [exclude_from_group_by_subcategories] => 0 [getCategoryIdFromPath] => 0 [getFeedByRelatedModules] => 0 [theme] => default [menu-anchor_css] => nav__link nav__link--forum [menu_text] => 1 [menu_show] => 0 [menu-meta_description] => Najnovije vijesti iz Hrvatske i svijeta [menu-meta_keywords] => hrvatska, politika, svijet, crna kronika, biznis, regija [secure] => 0 [obituaries_portal] => 0 [page_title] => Forum [page_description] => SiteMeta Description [page_rights] => [robots] => [inheritFrom] => 0 [num_leading_items] => 2 [num_leading_columns] => 1 [leadingImgSize] => Large [num_primary_items] => 4 [num_primary_columns] => 2 [primaryImgSize] => Medium [num_secondary_items] => 4 [num_secondary_columns] => 1 [secondaryImgSize] => Small [num_links] => 4 [num_links_columns] => 1 [linksImgSize] => XSmall [catCatalogMode] => 0 [catFeaturedItems] => 1 [catOrdering] => publishUp [catPagination] => 2 [catPaginationResults] => 1 [catTitle] => 1 [catTitleItemCounter] => 1 [catDescription] => 1 [catImage] => 1 [catFeedLink] => 0 [catFeedIcon] => 0 [subCategories] => 1 [subCatColumns] => 2 [subCatTitle] => 1 [subCatTitleItemCounter] => 1 [subCatDescription] => 1 [subCatImage] => 1 [catItemTitle] => 1 [catItemTitleLinked] => 1 [catItemFeaturedNotice] => 0 [catItemAuthor] => 1 [catItemDateCreated] => 1 [catItemRating] => 0 [catItemImage] => 1 [catItemIntroText] => 1 [catItemExtraFields] => 0 [catItemHits] => 0 [catItemCategory] => 1 [catItemTags] => 1 [catItemAttachments] => 0 [catItemAttachmentsCounter] => 0 [catItemVideo] => 0 [catItemVideoAutoPlay] => 0 [catItemImageGallery] => 0 [catItemDateModified] => 0 [catItemReadMore] => 1 [catItemCommentsAnchor] => 1 [catItemOCMPlugins] => 1 [itemDateCreated] => 1 [itemTitle] => 1 [itemFeaturedNotice] => 1 [itemAuthor] => 1 [itemFontResizer] => 0 [itemPrintButton] => 0 [itemEmailButton] => 1 [itemSocialButton] => 1 [itemVideoAnchor] => 1 [itemImageGalleryAnchor] => 1 [itemCommentsAnchor] => 1 [itemRating] => 0 [itemImage] => 1 [itemImgSize] => Large [itemImageMainCaption] => 1 [itemImageMainCredits] => 1 [itemIntroText] => 0 [itemFullText] => 1 [itemExtraFields] => 1 [itemDateModified] => 1 [itemHits] => 0 [itemCategory] => 0 [itemTags] => 1 [itemAttachments] => 1 [itemAttachmentsCounter] => 1 [itemVideo] => 1 [itemVideoAutoPlay] => 0 [itemVideoCaption] => 1 [itemVideoCredits] => 1 [itemImageGallery] => 0 [itemNavigation] => 0 [itemComments] => 1 [itemTwitterButton] => 1 [itemFacebookButton] => 1 [itemGooglePlusOneButton] => 1 [itemAuthorBlock] => 0 [itemAuthorImage] => 0 [itemAuthorDescription] => 0 [itemAuthorURL] => 0 [itemAuthorEmail] => 0 [itemAuthorLatest] => 0 [itemAuthorLatestLimit] => 5 [itemRelated] => 1 [itemRelatedLimit] => 2 [itemRelatedTitle] => 1 [itemRelatedCategory] => 1 [itemRelatedImageSize] => Medium [itemRelatedIntrotext] => 0 [itemRelatedFulltext] => 0 [itemRelatedAuthor] => 0 [itemRelatedMedia] => 1 [itemRelatedImageGallery] => 1 [itemOCMPlugins] => 1 [recaptcha] => ) [initialized:protected] => 1 [separator] => . ) [metadesc] => [metadata] => robots= author= [metakey] => [plugins] => {"is_import_from_dnn":true,"incptvocmimagegalleryIGParameters":"default","incptvocmimagegalleryocmIGposition":"OcmAfterDisplayContent","incptvocmimagegalleryocmIGtheme":"CameraSlideshow","incptvocmimagegalleryImages":["\/Portals\/3\/Images\/2018\/10\/31\/parni_valjak6-160516.jpg","\/Portals\/3\/Images\/2018\/10\/31\/parni_valjak14-191215.jpg","\/Portals\/3\/Images\/2018\/10\/31\/parni_valjak20-191116.JPG","\/Portals\/3\/Images\/2018\/10\/31\/parni_valjak7-191116.JPG","\/Portals\/3\/Images\/2018\/10\/31\/ars2.jpg","\/Portals\/3\/Images\/2018\/10\/31\/ars5.jpg"],"incptvocmimagegalleryImageTitles":["parni_valjak6-160516","parni_valjak14-191215","parni_valjak20-191116.JPG","parni_valjak7-191116.JPG","ars2","ars5"],"incptvocmimagegalleryImageDescriptions":["","","","","U kultnom Arsenalu gdje je po slobodnoj procjeni bilo izme\u0111u 2500 do 3000 gledatelja poznata Zagreba\u010dka grupa Parni valjak, \"valjala\" je svoje uspje\u0161nice (preko 40 njih) oko dva sata. Nema onoga tko je bio u Arsenalu i slu\u0161ao sve ono \u0161to je \"valjak\" izvodio da nije bio odu\u0161evljen, a posebna pri\u010da bio je vokal Aki Rahimovski, koji se nakon zdravstvenih problema uspje\u0161no vratio i sada je jo\u0161 i bolji."," U kultnom Arsenalu gdje je po slobodnoj procjeni bilo izme\u0111u 2500 do 3000 gledatelja poznata Zagreba\u010dka grupa Parni valjak, \"valjala\" je svoje uspje\u0161nice (preko 40 njih) oko dva sata. Nema onoga tko je bio u Arsenalu i slu\u0161ao sve ono \u0161to je \"valjak\" izvodio da nije bio odu\u0161evljen, a posebna pri\u010da bio je vokal Aki Rahimovski, koji se nakon zdravstvenih problema uspje\u0161no vratio i sada je jo\u0161 i bolji."],"incptvocmimagegalleryImageFocus":["50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50"],"incptvocmimagegalleryImageDimensions":[{"size0":"1260x840"},{"size0":"1260x840"},{"size0":"1280x792"},{"size0":"613x840"},{"size0":"960x639"},{"size0":"960x639"}]} [language] => * [multi_author] => 0 [type_id] => 0 [category] => TableOCMCategory Object ( [id] => 305 [name] => Forum [alias] => forum [description] => [parent] => 301 [extraFieldsGroup] => 9 [published] => 1 [image] => [access] => 1 [ordering] => 4 [params] => {"inheritFrom":"301","catMetaDesc":"","catMetaKey":"","catMetaRobots":"","catMetaAuthor":"","theme":"","num_leading_items":"2","num_leading_columns":"1","leadingImgSize":"Large","num_primary_items":"4","num_primary_columns":"2","primaryImgSize":"Medium","num_secondary_items":"4","num_secondary_columns":"1","secondaryImgSize":"Small","num_links":"4","num_links_columns":"1","linksImgSize":"XSmall","catCatalogMode":"0","catFeaturedItems":"1","catOrdering":"publishUp","catPagination":"2","catPaginationResults":"1","catTitle":"1","catTitleItemCounter":"1","catDescription":"1","catImage":"1","catFeedLink":"0","catFeedIcon":"0","subCategories":"1","subCatColumns":"2","subCatOrdering":"","subCatTitle":"1","subCatTitleItemCounter":"1","subCatDescription":"1","subCatImage":"1","itemImageXS":"","itemImageS":"","itemImageM":"","itemImageL":"","itemImageXL":"","catItemTitle":"1","catItemTitleLinked":"1","catItemFeaturedNotice":"0","catItemAuthor":"1","catItemDateCreated":"1","catItemRating":"0","catItemImage":"1","catItemIntroText":"1","catItemIntroTextWordLimit":"","catItemExtraFields":"0","catItemHits":"0","catItemCategory":"1","catItemTags":"1","catItemAttachments":"0","catItemAttachmentsCounter":"0","catItemVideo":"0","catItemVideoWidth":"","catItemVideoHeight":"","catItemAudioWidth":"","catItemAudioHeight":"","catItemVideoAutoPlay":"0","catItemImageGallery":"0","catItemImageGalleryWidth":"","catItemImageGalleryHeight":"","catItemDateModified":"0","catItemReadMore":"1","catItemCommentsAnchor":"1","catItemOCMPlugins":"1","itemDateCreated":"1","itemTitle":"1","itemFeaturedNotice":"1","itemAuthor":"1","itemFontResizer":"1","itemPrintButton":"0","itemEmailButton":"1","itemSocialButton":"1","itemVideoAnchor":"1","itemImageGalleryAnchor":"1","itemCommentsAnchor":"1","itemRating":"0","itemImage":"1","itemImgSize":"Large","itemImageMainCaption":"1","itemImageMainCredits":"1","itemIntroText":"0","itemFullText":"1","itemExtraFields":"0","itemDateModified":"1","itemHits":"0","itemCategory":"0","itemTags":"1","itemAttachments":"1","itemAttachmentsCounter":"1","itemVideo":"1","itemVideoWidth":"","itemVideoHeight":"","itemAudioWidth":"","itemAudioHeight":"","itemVideoAutoPlay":"0","itemVideoCaption":"1","itemVideoCredits":"1","itemImageGallery":"0","itemImageGalleryWidth":"","itemImageGalleryHeight":"","itemNavigation":"0","itemComments":"1","itemTwitterButton":"1","itemFacebookButton":"1","itemGooglePlusOneButton":"1","itemAuthorBlock":"0","itemAuthorImage":"0","itemAuthorDescription":"0","itemAuthorURL":"0","itemAuthorEmail":"0","itemAuthorLatest":"0","itemAuthorLatestLimit":"5","itemRelated":"0","itemRelatedLimit":"5","itemRelatedTitle":"1","itemRelatedCategory":"0","itemRelatedImageSize":"0","itemRelatedIntrotext":"1","itemRelatedFulltext":"0","itemRelatedAuthor":"0","itemRelatedMedia":"0","itemRelatedImageGallery":"0","itemOCMPlugins":"1"} [trash] => 0 [plugins] => {"customparams_created":"2019-11-04 19:44:34","customparams_modified":"2019-11-04 19:44:34","customparams_videobg":"","customparams_countdown_module":"","customparams_search_template":""} [language] => * [container] => 0 [container_name] => [_tbl:protected] => #__ocm_categories [_tbl_key:protected] => id [_tbl_keys:protected] => Array ( [0] => id ) [_db:protected] => JDatabaseDriverMysqli_Exabyte Object ( [name] => mysqli [serverType] => mysql [connection:protected] => mysqli Object ( [affected_rows] => 38 [client_info] => mysqlnd 5.0.12-dev - 20150407 - $Id: 7cc7cc96e675f6d72e5cf0f267f48e167c2abb23 $ [client_version] => 50012 [connect_errno] => 0 [connect_error] => [errno] => 0 [error] => [error_list] => Array ( ) [field_count] => 3 [host_info] => 127.0.0.1 via TCP/IP [info] => [insert_id] => 0 [server_info] => 5.5.30 [server_version] => 50530 [stat] => Uptime: 7651143 Threads: 7 Questions: 1554018298 Slow queries: 4736796 [sqlstate] => 00000 [protocol_version] => 10 [thread_id] => 111295553 [warning_count] => 0 ) [nameQuote:protected] => ` [nullDate:protected] => 0000-00-00 00:00:00 [_database:JDatabaseDriver:private] => sdproductiondb [count:protected] => 56 [cursor:protected] => [debug:protected] => [limit:protected] => 0 [log:protected] => Array ( ) [timings:protected] => Array ( ) [callStacks:protected] => Array ( ) [offset:protected] => 0 [options:protected] => Array ( [driver] => mysqli_exabyte [host] => 127.0.0.1 [user] => proxy_user_front03 [password] => b3hX5DrKwjx6 [database] => sdproductiondb [prefix] => sk_ [select] => 1 [port] => 6033 [socket] => ) [sql:protected] => SELECT id, value, type FROM #__ocm_extra_fields ef WHERE ef.published = 1 [tablePrefix:protected] => sk_ [utf:protected] => 1 [utf8mb4:protected] => 1 [errorNum:protected] => 0 [errorMsg:protected] => [transactionDepth:protected] => 0 [disconnectHandlers:protected] => Array ( ) [ocmConfig] => Array ( ) ) [_trackAssets:protected] => [_rules:protected] => [_locked:protected] => [_autoincrement:protected] => 1 [_observers:protected] => JObserverUpdater Object ( [aliases:protected] => Array ( ) [observers:protected] => Array ( ) [doCallObservers:protected] => 1 ) [_columnAlias:protected] => Array ( ) [_jsonEncode:protected] => Array ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [year_lookup] => 0 [link] => /zadar/forum ) [additional_categories] => Array ( ) [link] => /zadar/forum/husein-hasanefendic-hus-nakon-koncerta-u-arsenalu-bolji-smo-nego-ikad-novi-album-vrijeme-izlazi-nam-za-mjesec-dana-572750 [printLink] => /zadar/forum/husein-hasanefendic-hus-nakon-koncerta-u-arsenalu-bolji-smo-nego-ikad-novi-album-vrijeme-izlazi-nam-za-mjesec-dana-572750?tmpl=component&print=1 [tags] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 340650 [name] => parni valjak [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => parni-valjak [link] => /tag/parni-valjak ) [1] => stdClass Object ( [id] => 419591 [name] => Husein Hasanefendić Hus [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => husein-hasanefendic-hus [link] => /tag/husein-hasanefendic-hus ) ) [imageXSmall] => [imageSmall] => [imageMedium] => [imageLarge] => [imageXLarge] => [extraFields] => stdClass Object ( [SuperscriptTitle] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => VRIJEME JE NA STRANI NAŠEG NAJDUGOVJEČNIJEG BENDA [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) ) [attachments] => Array ( ) [cleanTitle] => Husein Hasanefendić Hus nakon koncerta u Arsenalu: Bolji smo nego ikad! Novi album "Vrijeme" izlazi nam za mjesec dana [num_of_authors] => 0 [author] => Joomla\CMS\User\User Object ( [isRoot:protected] => [id] => 3149 [name] => Karmen Miletić [username] => karmen-mileti [email] => karmen-mileti@sd.hr [password] => $2y$10$GiQq5oneWheQTRSRHd7LMeS2czeHUEfPXrnx8bhrQuZy.EPvFkCbC [password_clear] => [block] => 0 [sendEmail] => 0 [registerDate] => 0000-00-00 00:00:00 [lastvisitDate] => 0000-00-00 00:00:00 [activation] => [params] => [groups] => Array ( [2] => 2 ) [guest] => 0 [lastResetTime] => 0000-00-00 00:00:00 [resetCount] => 0 [requireReset] => 0 [_params:protected] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( ) [initialized:protected] => [separator] => . ) [_authGroups:protected] => [_authLevels:protected] => [_authActions:protected] => [_errorMsg:protected] => [userHelper:protected] => Joomla\CMS\User\UserWrapper Object ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [otpKey] => [otep] => [link] => /autor/karmen-miletic-3149 [profile] => stdClass Object ( [id] => 1667 [gender] => m [description] => [image] => [url] => [group] => 1 [plugins] => ) [avatar] => https://secure.gravatar.com/avatar/2daa27c038ba9dda90f5c994bce34c47?s=100&default=https%3A%2F%2Ff03.slobodnadalmacija.hr%2Fcomponents%2Fcom_ocm%2Fimages%2Fplaceholder%2Fuser.png ) [numOfComments] => 0 [mainImage] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Portals/3/Images/2018/10/31/parni_valjak6-160516.jpg [galleryCount] => 6 [hasImage] => 1 [mainImageAuthor] => parni_valjak6-160516 [mainImageDesc] => [popup_gallery] => Array ( [0] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Portals/3/Images/2018/10/31/parni_valjak6-160516.jpg [title] => parni_valjak6-160516 ) [1] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Portals/3/Images/2018/10/31/parni_valjak14-191215.jpg [title] => parni_valjak14-191215 ) [2] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Portals/3/Images/2018/10/31/parni_valjak20-191116.JPG [title] => parni_valjak20-191116.JPG ) [3] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Portals/3/Images/2018/10/31/parni_valjak7-191116.JPG [title] => parni_valjak7-191116.JPG ) [4] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Portals/3/Images/2018/10/31/ars2.jpg [title] => ars2U kultnom Arsenalu gdje je po slobodnoj procjeni bilo između 2500 do 3000 gledatelja poznata Zagrebačka grupa Parni valjak, "valjala" je svoje uspješnice (preko 40 njih) oko dva sata. Nema onoga tko je bio u Arsenalu i slušao sve ono što je "valjak" izvodio da nije bio oduševljen, a posebna priča bio je vokal Aki Rahimovski, koji se nakon zdravstvenih problema uspješno vratio i sada je još i bolji. ) [5] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Portals/3/Images/2018/10/31/ars5.jpg [title] => ars5 U kultnom Arsenalu gdje je po slobodnoj procjeni bilo između 2500 do 3000 gledatelja poznata Zagrebačka grupa Parni valjak, "valjala" je svoje uspješnice (preko 40 njih) oko dva sata. Nema onoga tko je bio u Arsenalu i slušao sve ono što je "valjak" izvodio da nije bio oduševljen, a posebna priča bio je vokal Aki Rahimovski, koji se nakon zdravstvenih problema uspješno vratio i sada je još i bolji. ) ) [bgPosition] => [videoType] => allvideos [text] => {OCMSplitter}

"Vrijeme je na našoj strani", pjevao je tako davne 1981. godine Aki Rahimovski prema totalno "feel good", optimističnom tekstu i melodiji Huseina Hasanefendića Husa, a prema pjesmi, nazvali su isti takav "feel good" album. Reflektor (Slobodna Dalmacija) sada donosi malu ekskluzivu – koncem 2018. godine izlazi novi studijski album kultnog Parnog valjka, s istom niti vodiljom – "Vrijeme". Unatoč činjenici da na našoj sceni, kada je Valjak počeo svirati, nije postojao ni jedan bend koji je potrajao više od 40 godina, pa ni sami nisu mogli povjerovati u tu mogućnost, svojim su pjesmama vrijeme pozvali da radi za njih, da im bude najrelevantniji kritičar, motivator i, uz ljubav, najčešća tema!

Osim što najavljuju novi album, nakon sedmomjesečne koncertne stanke zbog Akijeva blagog moždanog udara, Parni valjak se u dobroj formi vratio na pozornice. Prvi koncert u Hrvatskoj nakon pauze održali su u zadarskom Arsenalu, gdje smo nakon nastupa s frontmenom Husom raspredali o "vremenu" i "Vremenu", vrteći usput po mislima nikad zaboravljene stihove koje ovaj bend tako dobro opisuju: "Nije to baš strašno, Kad ti klinci govore Vi, Nema razloga za strah, Ma tek je počelo, Tek je počelo"...

Dvaput ste nastupali u Arsenalu u "bez struje" verziji, a treći put publici ste pružili električnu varijantu koncerta. Koji su vaši dojmovi, kako je bilo?

– Publika u Zadru je nevjerojatna, koncert je bio ko ogromne karaoke, ljudi su pjevali jednako glasno kao i mi, energija na vrhuncu. Nama je tih nešto više od dva sata prošlo za čas, a čini se i publici jer su tražili još. Arsenal je odličan klub, vrlo inspirativan za klupsku svirku pa smo pomiješali elektro i akustične dijelove. Nismo nastupali nekih sedam mjeseci, ali vratili smo se i sve je dobro! Prije mjesec dana bio nam je prvi koncert nakon pauze u Beču, sutra smo već u Sloveniji, pa idemo u Švedsku, nakon toga u Arenu u Osijeku... Veselim se Slavoniji!

Malo bendova na svijetu traje više od 40 godina, točnije 43. Je li vama samima najbolji dokaz da ste uspjeli – VRIJEME?

– Bilo je to teško očekivati, zapravo, nismo ni mogli očekivati da ćemo tako dugo trajati jer nije bilo ni primjera tako dugovječnih bendova kad smo mi startali. U svakom slučaju, čini mi se da je vrijeme na kraju priče ključni kritičar. Sve ove godine ljudi nas ne bi pratili da im nešto ne nudimo. Mi imamo nekakvu dobru kemiju i puno radimo – ako sviramo za vikend, preko tjedna imamo probe. To nam je život i dalje! Mislim da smo bolji nego ikad, da više znamo, da smo zreliji, a nismo izgubili entuzijazam i prvobitne porive da se počnemo baviti ovim poslom. Ne vozimo na autopilotu, a to se događa bendovima koji su dugo na sceni pa počnu svirati korektno, ali bez zanosa. Mi se uvijek trudimo dati publici nešto drukčije da imaju razloga ponovno doći na koncert. Bitno nam je da nove pjesme zažive i, eto, uspijeva nam!

Vi ste skladatelj, tekstopisac, glazbenik, napisali ste vrhunske stvari. Ima li ipak pjesama na kojima zavidite drugima?

– Zgodno pitanje (smijeh). Ja obraćam pažnju, slušam i domaću i stranu, šarenu glazbu, ne samo rock'n'roll, iako mi je nekako oduvijek primaran. Dogodi se taj moment kad čujem pjesmu na radiju, stanem i pomislim: "Jako dobro!" Elemental volim, kad sam prvi put čuo "Romantiku", riknuo sam, Belan i Massimo u duetu "Zar više nema nas" je nešto premoćno, TBF obožavam, Dubioza kolektiv je mrak bend... Nije to neka zavist, ali tu i tamo se pojavi pjesma za koju pomislim – da je barem moja.

Gdje je nastala većina vaših pjesama? Gdje su se dogodile ideje?

– Ako sam u Zagrebu, skoro svaku večer se zatvorim u radni prostor i bilježim ideje i igram se. Ključna je stvar da čovjek radi, tada će iz tog rada doći i ideje. Iako, znalo se puno puta dogoditi da mi se nekim božanskim ukazanjem u glavi počne vrtiti melodija i tekst. Tako je recimo nastala pjesma "Mir na jastuku"; u autu sam je počeo pjevušiti, došao sam doma, našao harmoniju i dogodila se pjesma. Sve skupa je trajalo 15 minuta. Druge su se, pak, rađale mjesecima, kao "Sve još miriše na nju", slutio sam ih, a nikako da iziđu... Nema pravila, jedino možda da radiš to s guštom i opušteno.

Kakav je osjećaj kada na koncertima vidite neke nove klince koji pjevaju vaše pjesme u prvim redovima?

– Osim što je to fenomenalan filing, to je užasno važno! Parni valjak ima generacijsku publiku koja je odrastala s nama, fanove koji su upoznali žene i muževe na našim koncertima, kojima smo duboko utkani u život. Ali za svakog izvođača je važno da stvara novu publiku, jer živjeti samo od nostalgije nije neka sreća. Splasnuo bi nam entuzijazam kao bendu da shvatimo da ovo novo što nudimo ne nailazi na prijem kod publike nego da smo osuđeni vrtiti "Lutku za bal"... Meni kao autoru bi to bio poraz. Gle, mislim da bi bio jako tužan da to što nudim kao autor i to što bend radi ne privlači nikoga.

Zato vi uvijek stvarate nove pjesme, ne date se godinama...

– Da, novije pjesme će se materijalizirati u albumu "Vrijeme" koji bi trebao izići na tržište kroz mjesec dana, nemamo još točan datum. Neke su pjesme već dugo žive, a njih pet je potpuno novih, neobjavljenih. Zadnji singl koji smo nedavno objavili "Otkud ti pravo" ima baš pozitivan odjek, komentari koji dolaze do nas su odlični. Meni je teško biti objektivan oko cijele priče s novim albumom, ja mislim da je to jedna vrlo dobra zbirka pjesama. Zašto "Vrijeme"? A, ono je meni uvijek ključno, čest gost mojih pjesmama...

Prošlo je i devet godina otkad ste se ponovno skupili, devet povratničkih godina koje su vam pokazale – što?

– Imali smo prekid od četiri godine, vratili smo se na scenu 2009., dakle, iduće godine će biti 10 godina otkako smo ponovno zajedno. Može zvučati neskromno, ali mislim da smo u tih 10 godina izbacili jedan vrlo zavidan katalog, objektivno bi mogli odsvirat odličan koncert samo s pjesmama iz tog razdoblja. Naravno, uvijek sviramo i one općepoznate koje ljudi žele čuti, i koje mi i dalje volimo izvoditi, kao "Jesen u meni", na primjer.

Nakon što album "Vrijeme" iziđe, pretpostavljam da se spremate za neku turneju...

– Bit će to jedna velika priča i spremamo se doći u Split, u Arenu. Zadnji put kada smo tamo nastupali pamtim sjajnu razmjenu energije, kao susret s dragim prijateljem kojeg dugo nisi vidio. Tako čekam Split, a i druge koncerte u sklopu turneje po regiji. Spremamo dvanaest novih koncerata, navršit ćemo i 44 godina postojanja, dakle, slijedi runda 44.

[jcfields] => Array ( ) [event] => stdClass Object ( [BeforeDisplay] => [AfterDisplay] => [AfterDisplayTitle] => [BeforeDisplayContent] => [AfterDisplayContent] => [OCMBeforeDisplay] => [OCMAfterDisplay] => [OCMAfterDisplayTitle] => [OCMBeforeDisplayContent] => [OCMAfterDisplayContent] =>
parni_valjak6-160516 parni_valjak14-191215 parni_valjak20-191116.JPG parni_valjak7-191116.JPG ars2 ars5
ars2
U kultnom Arsenalu gdje je po slobodnoj procjeni bilo između 2500 do 3000 gledatelja poznata Zagrebačka grupa Parni valjak, "valjala" je svoje uspješnice (preko 40 njih) oko dva sata. Nema onoga tko je bio u Arsenalu i slušao sve ono što je "valjak" izvodio da nije bio oduševljen, a posebna priča bio je vokal Aki Rahimovski, koji se nakon zdravstvenih problema uspješno vratio i sada je još i bolji.
ars5
U kultnom Arsenalu gdje je po slobodnoj procjeni bilo između 2500 do 3000 gledatelja poznata Zagrebačka grupa Parni valjak, "valjala" je svoje uspješnice (preko 40 njih) oko dva sata. Nema onoga tko je bio u Arsenalu i slušao sve ono što je "valjak" izvodio da nije bio oduševljen, a posebna priča bio je vokal Aki Rahimovski, koji se nakon zdravstvenih problema uspješno vratio i sada je još i bolji.
[OCMUserDisplay] => [OCMCommentsCounter] => [OCMCommentsBlock] => ) [image] => [imageWidth] => 600 [comments] => Array ( ) [absoluteURL] => https://slobodnadalmacija.hr/zadar/forum/husein-hasanefendic-hus-nakon-koncerta-u-arsenalu-bolji-smo-nego-ikad-novi-album-vrijeme-izlazi-nam-za-mjesec-dana-572750 [emailLink] => /component/mailto/?tmpl=component&template=site&link=5b0e9630d571cb05cbdf7c7fe7fcd7e2225d56d0 [twitterURL] => http://twitter.com/intent/tweet?text=Husein+Hasanefendi%C4%87+Hus+nakon+koncerta+u+Arsenalu%3A+Bolji+smo+nego+ikad%21+Novi+album+%26quot%3BVrijeme%26quot%3B+izlazi+nam+za+mjesec+dana&url=https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fzadar%2Fforum%2Fhusein-hasanefendic-hus-nakon-koncerta-u-arsenalu-bolji-smo-nego-ikad-novi-album-vrijeme-izlazi-nam-za-mjesec-dana-572750 [socialLink] => https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fzadar%2Fforum%2Fhusein-hasanefendic-hus-nakon-koncerta-u-arsenalu-bolji-smo-nego-ikad-novi-album-vrijeme-izlazi-nam-za-mjesec-dana-572750 )
Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => VRIJEME JE NA STRANI NAŠEG NAJDUGOVJEČNIJEG BENDA [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) )
StoryEditorOCM
ForumVRIJEME JE NA STRANI NAŠEG NAJDUGOVJEČNIJEG BENDA

Husein Hasanefendić Hus nakon koncerta u Arsenalu: Bolji smo nego ikad! Novi album "Vrijeme" izlazi nam za mjesec dana

31. listopada 2018. - 12:33
parni_valjak6-160516

"Vrijeme je na našoj strani", pjevao je tako davne 1981. godine Aki Rahimovski prema totalno "feel good", optimističnom tekstu i melodiji Huseina Hasanefendića Husa, a prema pjesmi, nazvali su isti takav "feel good" album. Reflektor (Slobodna Dalmacija) sada donosi malu ekskluzivu – koncem 2018. godine izlazi novi studijski album kultnog Parnog valjka, s istom niti vodiljom – "Vrijeme". Unatoč činjenici da na našoj sceni, kada je Valjak počeo svirati, nije postojao ni jedan bend koji je potrajao više od 40 godina, pa ni sami nisu mogli povjerovati u tu mogućnost, svojim su pjesmama vrijeme pozvali da radi za njih, da im bude najrelevantniji kritičar, motivator i, uz ljubav, najčešća tema!

Osim što najavljuju novi album, nakon sedmomjesečne koncertne stanke zbog Akijeva blagog moždanog udara, Parni valjak se u dobroj formi vratio na pozornice. Prvi koncert u Hrvatskoj nakon pauze održali su u zadarskom Arsenalu, gdje smo nakon nastupa s frontmenom Husom raspredali o "vremenu" i "Vremenu", vrteći usput po mislima nikad zaboravljene stihove koje ovaj bend tako dobro opisuju: "Nije to baš strašno, Kad ti klinci govore Vi, Nema razloga za strah, Ma tek je počelo, Tek je počelo"...

Dvaput ste nastupali u Arsenalu u "bez struje" verziji, a treći put publici ste pružili električnu varijantu koncerta. Koji su vaši dojmovi, kako je bilo?

– Publika u Zadru je nevjerojatna, koncert je bio ko ogromne karaoke, ljudi su pjevali jednako glasno kao i mi, energija na vrhuncu. Nama je tih nešto više od dva sata prošlo za čas, a čini se i publici jer su tražili još. Arsenal je odličan klub, vrlo inspirativan za klupsku svirku pa smo pomiješali elektro i akustične dijelove. Nismo nastupali nekih sedam mjeseci, ali vratili smo se i sve je dobro! Prije mjesec dana bio nam je prvi koncert nakon pauze u Beču, sutra smo već u Sloveniji, pa idemo u Švedsku, nakon toga u Arenu u Osijeku... Veselim se Slavoniji!

Malo bendova na svijetu traje više od 40 godina, točnije 43. Je li vama samima najbolji dokaz da ste uspjeli – VRIJEME?

– Bilo je to teško očekivati, zapravo, nismo ni mogli očekivati da ćemo tako dugo trajati jer nije bilo ni primjera tako dugovječnih bendova kad smo mi startali. U svakom slučaju, čini mi se da je vrijeme na kraju priče ključni kritičar. Sve ove godine ljudi nas ne bi pratili da im nešto ne nudimo. Mi imamo nekakvu dobru kemiju i puno radimo – ako sviramo za vikend, preko tjedna imamo probe. To nam je život i dalje! Mislim da smo bolji nego ikad, da više znamo, da smo zreliji, a nismo izgubili entuzijazam i prvobitne porive da se počnemo baviti ovim poslom. Ne vozimo na autopilotu, a to se događa bendovima koji su dugo na sceni pa počnu svirati korektno, ali bez zanosa. Mi se uvijek trudimo dati publici nešto drukčije da imaju razloga ponovno doći na koncert. Bitno nam je da nove pjesme zažive i, eto, uspijeva nam!

Vi ste skladatelj, tekstopisac, glazbenik, napisali ste vrhunske stvari. Ima li ipak pjesama na kojima zavidite drugima?

– Zgodno pitanje (smijeh). Ja obraćam pažnju, slušam i domaću i stranu, šarenu glazbu, ne samo rock'n'roll, iako mi je nekako oduvijek primaran. Dogodi se taj moment kad čujem pjesmu na radiju, stanem i pomislim: "Jako dobro!" Elemental volim, kad sam prvi put čuo "Romantiku", riknuo sam, Belan i Massimo u duetu "Zar više nema nas" je nešto premoćno, TBF obožavam, Dubioza kolektiv je mrak bend... Nije to neka zavist, ali tu i tamo se pojavi pjesma za koju pomislim – da je barem moja.

Gdje je nastala većina vaših pjesama? Gdje su se dogodile ideje?

– Ako sam u Zagrebu, skoro svaku večer se zatvorim u radni prostor i bilježim ideje i igram se. Ključna je stvar da čovjek radi, tada će iz tog rada doći i ideje. Iako, znalo se puno puta dogoditi da mi se nekim božanskim ukazanjem u glavi počne vrtiti melodija i tekst. Tako je recimo nastala pjesma "Mir na jastuku"; u autu sam je počeo pjevušiti, došao sam doma, našao harmoniju i dogodila se pjesma. Sve skupa je trajalo 15 minuta. Druge su se, pak, rađale mjesecima, kao "Sve još miriše na nju", slutio sam ih, a nikako da iziđu... Nema pravila, jedino možda da radiš to s guštom i opušteno.

Kakav je osjećaj kada na koncertima vidite neke nove klince koji pjevaju vaše pjesme u prvim redovima?

– Osim što je to fenomenalan filing, to je užasno važno! Parni valjak ima generacijsku publiku koja je odrastala s nama, fanove koji su upoznali žene i muževe na našim koncertima, kojima smo duboko utkani u život. Ali za svakog izvođača je važno da stvara novu publiku, jer živjeti samo od nostalgije nije neka sreća. Splasnuo bi nam entuzijazam kao bendu da shvatimo da ovo novo što nudimo ne nailazi na prijem kod publike nego da smo osuđeni vrtiti "Lutku za bal"... Meni kao autoru bi to bio poraz. Gle, mislim da bi bio jako tužan da to što nudim kao autor i to što bend radi ne privlači nikoga.

Zato vi uvijek stvarate nove pjesme, ne date se godinama...

– Da, novije pjesme će se materijalizirati u albumu "Vrijeme" koji bi trebao izići na tržište kroz mjesec dana, nemamo još točan datum. Neke su pjesme već dugo žive, a njih pet je potpuno novih, neobjavljenih. Zadnji singl koji smo nedavno objavili "Otkud ti pravo" ima baš pozitivan odjek, komentari koji dolaze do nas su odlični. Meni je teško biti objektivan oko cijele priče s novim albumom, ja mislim da je to jedna vrlo dobra zbirka pjesama. Zašto "Vrijeme"? A, ono je meni uvijek ključno, čest gost mojih pjesmama...

Prošlo je i devet godina otkad ste se ponovno skupili, devet povratničkih godina koje su vam pokazale – što?

– Imali smo prekid od četiri godine, vratili smo se na scenu 2009., dakle, iduće godine će biti 10 godina otkako smo ponovno zajedno. Može zvučati neskromno, ali mislim da smo u tih 10 godina izbacili jedan vrlo zavidan katalog, objektivno bi mogli odsvirat odličan koncert samo s pjesmama iz tog razdoblja. Naravno, uvijek sviramo i one općepoznate koje ljudi žele čuti, i koje mi i dalje volimo izvoditi, kao "Jesen u meni", na primjer.

Nakon što album "Vrijeme" iziđe, pretpostavljam da se spremate za neku turneju...

– Bit će to jedna velika priča i spremamo se doći u Split, u Arenu. Zadnji put kada smo tamo nastupali pamtim sjajnu razmjenu energije, kao susret s dragim prijateljem kojeg dugo nisi vidio. Tako čekam Split, a i druge koncerte u sklopu turneje po regiji. Spremamo dvanaest novih koncerata, navršit ćemo i 44 godina postojanja, dakle, slijedi runda 44.

14. svibanj 2024 22:34