Nacionalni park "Krka" objedinjuje jedinstvenu prirodnu i kulturnu baštinu, a tragovi čovjekova života uz rijeku Krku protežu se od prapovijesti do industrijskog doba. Bogata kulturnopovijesna baština nulte kategorije potiče istraživanje, konzerviranje, restauriranje i prezentiranje lokaliteta kako bismo prošlost očuvali za budućnost. Zbog takva pristupa, NP "Krka" dodijeljeno je zlatno Green Destinations priznanje, kao nagrada za primjenu principa održiva turizma, piše Jutarnji list
Najstariji tragovi življenja na području NP "Krka" otkriveni su u Oziđanoj pećini iznad Roškog slapa, u kojoj su pronađeni tragovi svih neolitičkih kultura jadranskog prostora. Danas je u njoj uređena arheološka zbirka in situ.
Biser antičke arhitekture na ovom prostoru je rimski vojni logor Burnum, s jedinim očuvanim amfiteatrom i vojnim vježbalištem u Hrvatskoj i brojnim nalazima, od kojih je više od tisuću izloženo u Arheološkoj zbirci u Eko kampusu "Krka" u Puljanima. U suradnji s umjetničkim udrugama, obrtnicima i školama, danas se u njemu ljeti održavaju Burnumske ide, manifestacija koja dvije tisuće godina poslije oživljava život i običaje iz doba staroga Rima, na kojoj se okupi više od dvije tisuće posjetitelja.
Niti jedna od četiriju većih dalmatinskih rijeka (uz Krku, to su Zrmanja, Cetina i Neretva) nema toliko fortifikacija na svojim obalama koliko ih ima Krka. Na području Parka nalaze se ostaci nekoliko srednjovjekovnih utvrda iz 14. stoljeća, među njima i Ključica, koja je, po svojim dimenzijama i očuvanosti, jedan od najznačajnijih fortifikacijskih objekata u Hrvatskoj.
Tisuće hodočasnika svake godine posjećuju otok Visovac, jednu od najvažnijih hrvatskih prirodnih i kulturnih vrijednosti. Poštivajući tradiciju i običaje, za sve hodočasnike, na blagdan Gospe od Anđela i Velike Gospe ulaz u Park je besplatan, baš kao i na Praznik rada, koji u NP "Krka" tradicionalno obilježavaju lokalni stanovnici, ali i posjetitelji iz cijeloga svijeta.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE