StoryEditorOCM
ŠibenikZlatne tvrđave

Ovo je priča o šibenskom savršenom spoju povijesti, baštine, tehnologije – i zabave

Piše Šibenski.hr
15. prosinca 2017. - 17:55

Hrvatska kulturna scena još nije zabilježila ovako uspješno lansiranje velikih javnih projekata u kratkom roku. Šibenske tvrđave u četiri godine postale su sinonim za kulturnu i društvenu obnovu grada. Uz impresivan broj strukovnih nagrada, pozitivnu financijsku bilancu i kreiranje inovativnih kulturnih sadržaja, Tvrđava kulture Šibenik postala je najisticaniji primjer dobre prakse u inovativnom upravljanju kulturnom baštinom, na društveno koristan i održiv način.

Valja naglasiti da nije riječ o primjeni nekog ustaljenog upravljačkog modela, nego sasvim suprotno – o uspješnom pokušaju slaganja mozaika koji objedinjuje brigu o kulturnim spomenicima, istraživanje i interpretaciju kulturne baštine kroz nove tehnologije, organizaciju i produkciju vrhunskih kulturnih i zabavnih događanja te projekte kojima se tvrđave nastoji učiniti svakodnevicom svih građana, a ne tek pukom turističkom atrakcijom. Sasvim sigurno je da je Šibenik u svega nekoliko godina uspio valorizirati kulturno-povijesnu baštinu i zapakirati je u prepoznatljiv turistički proizvod. Od lipnja 2014. godine Tvrđava sv. Mihovila nezaobilazna je "meta" brojnih domaćih i stranih turista koji u Krešimirov grad dolaze odmoriti se, ali i istražiti ga i diviti se njegovim ljepotama. Dvije godine kasnije, od siječnja 2016. posjetitelji uživaju i u inovativnim sadržajima Tvrđave Barone. Obje tvrđave obnovljene su većim dijelom bespovratnim sredstvima iz fondova EU-a, a probuđenom gradu, čini se – apetiti i dalje rastu.

Upravo je u tijeku provedba projekta Fortress ReInvented koji se financira iz Programa prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020. Dovršetkom tog projekta, posjetiteljima Tvrđave sv. Mihovila u dvjema cisternama iz 15. stoljeća tehnologijom 3D mappinga bit će prezentirana povijest i značaj tvrđave za razvoj grada. Još jedna nadogradnja na trenutnu hi-tech ponudu šibenskih tvrđava! Naime, na Tvrđavi Barone Šibenik iz 17. stoljeća oživljen je tehnologijom proširene stvarnosti – u skladu s najsuvremenijim svjetskim trendovima u interpretaciji kulturnog naslijeđa. U tijeku su i radovi na obnovi treće i najveće – Tvrđave sv. Ivana, čiju obnovu također financiraju europski fondovi. Tako će krajem 2019. godine Tvrđava kulture Šibenik skrbiti o čak trima impresivnima kulturnim dobrima.

Dok turistički stratezi pokušavaju proniknuti u psihologiju modernog turista, čini se da su upravo tvrđave svojom ponudom to već uspjele. Zaokruženo iskustvo tvrđava uz obilazak spomenika uključuje tako i povratak u 17. stoljeće putem naočala za proširenu stvarnost, autohtone gastronomske okuse, vrhunska glazbena događanja i nezaboravan pogled. Tvrđava Barone promotor je brojnih lokalnih OPG-ova i proizvođača, a sve u svrhu promocije izvornoga hrvatskog proizvoda i poticanja rasta malog i srednjeg poduzetništva. Na Tvrđavi sv. Mihovila kvaliteta kulturnih, glazbenih i zabavnih programa raste iz godine u godinu.

Ovogodišnja koncertna sezona privukla je više od 20.000 posjetitelja u 5 mjeseci održavanja programa, što je uistinu impresivan broj za pozornice na otvorenom i doista je teško izdvojiti "naj" događaj. Svakako, među najupečatljivijim nastupima bili su koncerti Gregoryja Portera, jazz zvijezde i ovogodišnjeg dobitnika nagrade Grammy te koncert islandske elektro skupine "GusGus". A na najljepšoj pozornici Jadrana nastupili su između ostalog "Stereo MC's", Stefan Milenković, Božo Vrećo, Josipa Lisac, "Laibach", Detour&Pavel, "Cubismo" i Jazz orkestar HRT-a kao i mnogi drugi. Dodajmo da sezona koncertnih događanja u Šibeniku nije završila prestankom turističke gužve već se nastavila i duboko u posezonu glazbenim i gastronomskim programima na Tvrđavi Barone koji su se održavali tijekom listopada i studenoga.

Brojčana retrospektiva
lipanj 2014. Prvi posjetitelji i prvi koncert na obnovljenoj Tvrđavi sv. Mihovila
Osnovan Klub prijatelja šibenskih tvrđava
listopad 2014. Tvrđavi sv. Mihovila priznanje: Kulturna atrakcija po izboru Hrvatske turističke zajednice
veljača 2015. Grand PRix za najbolji komunikacijski projekt u javnom sektoru za 2014. godinu (Hrvatska udruga za odnose s javnošću)
siječanj 2016. Svečano otvorenje i prvi posjetitelji obnovljene Tvrđave Barone
veljača 2016. MIXX nagrada za inovativnu upotrebu tehnologije: Storytelling u proširenoj stvarnosti na Tvrđavi Barone
listopad 2016. Tvrđavi Barone priznanje: Kulturna atrakcija po izboru Hrvatske turističke zajednice
veljača 2017. Grand PRix za najbolji komunikacijski projekt u javnom sektoru za 2016. godinu (Hrvatska udruga za odnose s javnošću)
svibanj 2017. Europska MIXX nagrada u kategoriji Virtualna i proširena stvarnost za projekt: Storytelling u proširenoj stvarnosti – Tvrđava Barone
srpanj 2017. 500.000 posjetitelja šibenskih tvrđava
prosinac 2017. Završena rekordna sezona glazbenih događanja na ljetnim pozornicama

Financijska neovisnost
Velik trud uložen je u financijsku neovisnost ustanove koja nije na teret poreznim obveznicima već se financira iz vlastitih prihoda. Godišnji prihodi Tvrđave kulture Šibenik u ovoj godini iznosili su oko 6,7 milijuna kuna. Značajan dio prihoda čini prodaja ulaznica za posjet tvrđavama, proaktivan pristup europskim i nacionalnim izvorima financiranja, sponzorstva, prihodi od prodaje suvenira, te ustupanje prostora tvrđava za korporativna događanja. Zahvaljujući ozbiljnom pristupu rad ustanove sve više prepoznaju i brojni sponzori među kojima je najveći Addiko Bank, od ove godine generalni pokrovitelj ustanove.

Klub prijatelja
Izazov s kojim se suočavaju sve atrakcije na Jadranu je nepovezanost s lokalnom zajednicom. U Tvrđavi kulture Šibenik tome su doskočili još 2014. godine kada je osnovan Klub prijatelja šibenskih tvrđava. Mehanizam je jednostavan: svi ljubitelji šibenskoga kulturnog naslijeđa mogu postati članovi kluba po cijeni dnevne ulaznice i tako sebi osigurati neograničen dnevni posjet objema tvrđavama, ali i brojne popuste pa i slobodan ulaz za većinu večernjih događanja. Sredstva od članstva u Klubu, na godišnjoj razini, ulažu se u obnovu kulturne baštine u staroj gradskoj jezgri. Trenutno je u klubu gotovo 5000 članova i konstantno se radi na kreiranju novih pogodnosti za članove.

01. svibanj 2024 16:12