StoryEditorOCM
Hrvatska i svijet‘veseli stroj‘

Počeli ste peći rakiju? Pročitajte ovaj tekst, na snazi su strogi propisi i kvote, a kazne su takve da ćete pasti na pod

Piše Stanislav Soldo/Slobodna Dalmacija
24. listopada 2024. - 15:58

Vrijeme je od pečenja rakije. Istražili tko sve podliježe zakonskim propisima, gdje i kako prijaviti pečenje rakije, te koliko svaki mali proizvođač smije godišnje ispeći rakije za vlastite potrebe.

Sve poslove oko registracije i naplate trošarina vodi Carinska uprava sa nadležnim carinskim uredima kojima se vlasnici kotlova i osobe koje peku rakiju najkasnije osam dana prije početka pečenja rakije moraju prijaviti i registrirati kao mali proizvođači jakih alkoholnih pića.

Uz prijavu se daje i izjava s podacima o volumenu kotla i mjestu gdje će se peći rakija i sve to vrijedi samo za ovu sezonu pečenja rakije. Tek kad nadležna carinarnica ovjeri obrazac koji služi kao potvrda o upisu u Registar malih proizvođača jakih alkoholnih pića, vinogradar može početi s pečenjem rakije u kotlu kojega narod često zove "veseli stroj".

image
Ilustracija: Ivo Ravlić/Cropix

Mali proizvođači jakih alkoholnih pića koji peku rakiju u svojim dvorištima nemaju obvezu plaćanja trošarine ako proizvedu do 50 litara rakije od voća godišnje po kućanstvu. Drugim riječima, država ih je oslobodila plaćanja takozvanog paušala za kotao, kotlarine. 

Dakle, proizvesti mogu najviše 50 litara jakog alkoholnog pića godišnje, a zakonodavac je propisao i gdje ga mogu koristiti. Ispečenu rakiju mogu popiti članovi kućanstva ili gosti koji dođu ili se rakija može koristiti za nešto drugo također unutar kućanstva. 

Za one koji ne znaju, "količina od 50 litara jakih alkoholnih pića“ je rakija je s 40 posto alkohola, odnosno to je količina od 20 litara čistog alkohola.

Ali ako ste pomisli da vinogradari koji peku rakiju u dvorištu ništa ne moraju platiti državi, varate se. 

I dalje im je ostala obveza plaćanja za količine veće od 20 litara proizvedenog čistog alkohola za što će izdvojiti 7.96 eura po litri. Nije dopušteno trgovati svojim proizvodom jer i dalje imaju obvezu registracije kotla u Registru trošarinskih obveznika i podnošenja godišnje izjave o proizvodnji, a u slučaju bilo kakvih nepravilnosti prijete im ozbiljne sankcije i novčane kazne.

Međutim postavlja se pitanje kako će mali proizvođač preračunati svoju proizvodnju i kako će znati koliko treba platiti Carinskoj upravi?

Dakle, mali proizvođač jakog alkoholnog pića u ovom slučaju rakije smije godišnje ispeći ukupno 20 litara čistog alkohola bez obveze plaćanja trošarine. Primjerice vinogradar proizvede 60  litra rakije sa 16 gradi što se preračunava u apsolutni alkohol.

image
Ilustracija: Ivo Ravlić/Cropix

Najprije treba grade pretvoriti u postotke alkohola. Primjerice 16 se množi koeficijent 2,5 i dobije se iznos 40 posto alkohola. Tada se količina od 60 litra pomnoži s jačinom 40 posto alkohola te podijeli sa 100. Tako se dobije količina apsolutnog alkohola  kojeg je mali proizvođač proizveo. Zatim se 60 litara množi s 40. Dobiveni iznos 2400 podijeli se sa 100 i dobije se 24 litra rakije apsolutnog alkohola. Znači u ovom primjeru je mali proizvođač proizveo 24 litra rakije čistog alkohola. Državi je dužan platiti trošarinu za četiri litra (oslobođen je plaćanja do 20 litara) po cijeni od 7.96 eura, što u konkretnom slučaju iznosi 31.84 eura.

Vinogradar pod ovakvim uvjetima ne smije nikako proizvesti više od 1000 litara rakije. Ako bi to proizveo spada u drugačiju kategoriju oporezivanja, odnosno više nije mali proizvođač, što mora prijaviti Carinskoj upravi.

image
Ilustracija: Ivo Ravlić/Cropix
image
Ilustracija: Ivo Ravlić/Cropix

Kazne boli glava

Velike su kazne za nepoštivanje zakonskih odredbi oko pečenja rakije. Tako će se iznosom od 663.61 eura do 13.272,28 eura kazniti mali proizvođač, koji ne prijavi proizvodnju, prodaje proizvedenu rakiju, ne dostavi na vrijeme izvješće o proizvodnji, ne plati na vrijeme trošarinu, sam otpečati kotao (ako je bio zapečaćen). Proizvedena rakija će mu se oduzeti.

13. siječanj 2025 17:04