StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetNakon 12 godina

Naknada za roditelje njegovatelje i njegovatelje osobe s invaliditetom povećava se s 2.500 na 4.000 kuna mjesečno

Piše Hina
28. svibnja 2020. - 17:58

Naknada za roditelje njegovatelje i njegovatelje osobe s invaliditetom povećava se s 2.500 mjesečno na 4.000 kuna uz pripadajuće doprinose, odlučila je Vlada na sjednici u četvrtak, a premijer Andrej Plenković ističe da je to pozitivan iskorak i snažna poruka "onima kojima je najteže".

Vlada je odluku o povećanju donijela kroz uredbu o izmijeni Zakona o socijalnoj skrbi, a uz 4.000 kuna naknade, bit će plaćeni i pripadajući doprinosi za mirovinsko i zdravstveno osiguranje.

Premijer je u uvodu sjednice rekao kako je to snažna poruka za roditelje, njihovu djecu, "one kojima je objektivno vrlo teško". "A na ovaj način radimo pozitivan iskorak", dodao je.

BEDEKOVIĆ: VISINA NAKNADE NIJE SE MIJENJALA 12 GODINA

Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković navela je da taj status trenutačno u Hrvatskoj ima 4859 osoba, kao i da se visina naknade nije mijenjala punih 12 godina.

"Stoga imam potrebu naglasiti da je ovo povećanje nastavak sustavne skrbi ove vlade za najugroženije skupine", dodala je te ustvrdila kako se povećanjem naknade olakšava integracija u društvo osoba s invaliditetom koje trebaju 24 satnu skrb te sam život u obiteljima s osobama s invaliditetom.

Vlada je uredbom izmijenila i dopunila i Zakon o Popisu poljoprivrede 2020. te će se taj popis, umjesto u jednoj, odvijati u dvije faze, a sve zbog utjecaja koronakrize.

Uredbom je utvrđeno da će se popis, umjesto od 1. do 30. lipnja, kako je predviđeno osnovnim zakonom, provesti u razdoblju od 1. do 30. lipnja za poslovne subjekte, a za obiteljska poljoprivredna gospodarstava u razdoblju od 14. rujna do 14. listopada.
Naknada troškova izborne promidžbe - 135.000 po zastupničkom mjestu

Vlada je donijela i odluku o visini naknade troškova izborne promidžbe za izbor zastupnika u Hrvatski sabor te političke stranke, neovisne liste i kandidate za zastupnike pripadnika nacionalnih manjina koji imaju pravo na tu naknadu u iznosu od 135.000 kuna, po osvojenom zastupničkom mjestu prema konačnim rezultatima izbora.

Političke stranke i neovisne liste koje su na izborima za zastupnike u Hrvatski sabor dobile više od 5 posto važećih glasova birača izborne jedinice, a nisu osvojile zastupničko mjesto imaju pravo na naknadu troškova izborne promidžbe u iznosu od 22.500 kuna.

Kandidati za zastupnike pripadnika nacionalnih manjina zastupljenih u stanovništvu s manje od 1,5 posto stanovnika, koji na izborima nisu postali zastupnici, a dobili su više od 15 posto važećih glasova birača izborne jedinice, imaju pravo na naknadu u visini od 15 posto iznosa naknade koja pripada zastupniku.

26. prosinac 2024 21:12