Predsjednik Vlade Andrej Plenković ima povjerenje Hrvatskog sabora i stabilnu većinu, potvrdilo je u petak glasanje o premijerovom opozivu koji je tražio SDP nakon uhićenja Vilija Beroša dok je obnašao dužnost ministra zdravstva - piše Večernji list.
Za opoziv je ruku diglo 64 zastupnika, a 76 ih je bilo protiv. Njih 10 nije glasalo o povjerenju Vladi. Riječ je o sedmero oporbenih zastupnika, a troje su članovi SDSS-a, predstavnika srpske manjine koji nisu dio većine koju predvode HDZ i DP, prenosi Slobodna Dalmacija
Redom su to ovi zastupnici:
Jelena Miloš (Možemo)
Dubravko Bilić (Nezavisna platforma sjever)
Ivica Baksa (Nezavisna platforma sjever)
Loris Peršurić (IDS)
Dalibor Paus (IDS)
Damir Biloglav (DOMINO, bivši DP-ovac)
Anka Mrak-Taritaš (GLAS)
Dragana Jeckov (SDSS)
Milorad Pupovac (SDSS)
Anja Šimpraga (SDSS)
Kako bi uspjela u svom naumu, opozicija je trebala sakupiti 76 glasova. Sabor je o premijerovom opozivu raspravljao početkom tjedna, u cjelodnevnoj raspravi opozicija ga je prozivala za mafijaške elemente u strukturama države te brojne korupcijske afere, od najnovije u kojoj je uhićen Beroš, do afera Ina-MOL, Plin za cent itd.
Vladajući su sve navode opozicije odbacili kao neutemeljene ocijenivši kako je SDP-ov prijedlog “još jedan klevetnički i nestrukturirani uradak iz redova poražene oporbe”.
Od listopada 2016., kada je Plenković preuzeo premijersku dužnost, to je treći put da je Sabor propitivao pitanje povjerenja premijeru - piše Večernji list.
Prvi put to je učinio 2017. godine, također na inicijativu SDP-a, zbog slučaja “Agrokor“, a drugi put u veljači 2023. godine na inicijativu Domovinskog pokreta zbog afere “Janaf”, izvlačenja novca iz Ine, neprovođenja zdravstvene reforme i obnove od potresa.