StoryEditorOCM
BaštinaŠIBENSKI MEMENTO

Epohalno djelo: Zahvaljujući legendarnom gradonačelniku izgrađena je hidroelektrana na Krki koja je označila uspon grada

Piše Joško Čelar
26. prosinca 2022. - 17:13

 

 

 

 

 

 

 

Grad Šibenik pred kraj 19. stoljeća bio je drugi grad na svijetu koji je iz hidroelektrane na Krki, u Skradinskome buku, sustavom Tesline izmjenične struje dalekovodom od petnaestak kilometara, dobio električno svjetlo na ulicama i trgovima.

U Europi čak prije Beča i Pariza. Nekoliko primjeraka starih lampiona sačuvali su se do danas. Prema njima načinjeni su novi koji osvjetljavaju uži dio povijesne jezgre Šibenika.

Najveća zasluga za to epohalno djelo, koje će označiti i gospodarski uspon Šibenika, pripada legendarnome šibenskom gradonačelniku Anti Šupuku, koji je pokrenuo gradnju hidroelektrane na Krki, tada s nazivom HE “Krka”, na dijelu posjeda Šupukovih, zajedno s austrijskim inženjerom Meisnerom. “Centrala” je puštena u rad godine 1894., a šibenska kućanstva na struju su priključena u prvom desetljeću 20. stoljeća, najprije takozvanom “noćnom strujom”, a poslije napajanjem 24 sata dnevno.

Nove turbine

U kasnijem razdoblju, HE “Jaruga” doživjela je više usavršavanja, a godine 1937. godine ugrađeni su u strojarnicu nove velike turbine. Mi smo ih snimili u remontu prije dvanaest godina. Turbine hidroelektrane crpe vodu Krke izravno pod slapovima, prosječno oko 15 prostornih metara u sekundi.

image

Remont u strojarnici HE ‘Jaruga‘

U doba Domovinskoga rata prijetila joj je opasnost uništenja od topovskih udara JNA i pobunjenih Srba. Centrala ipak nikad nije pogođena, ali su granate pale uz obližnji kompleks vodocrpilišta i Vodne stanice šibenskog “Vodovoda”. Srećom bez posljedica.

Sve to podsjeća na današnje strahote agresije na Ukrajinu, kojoj se želi uništiti kompletna civilna infrastruktura.

Posjet Greenpeacea

U zimskim mjesecima 1994., u vrijeme kad je u Hrvatskoj vladalo krhko primirje, koje je srpski agresor kršio, glavni punkt NP-a Krka, Skradinski buk, obišla je i ekipa međunarodne ekološko-mirotvorne organizacije Greenpeace. I to u povodu incidenata koji su se događali kad je s okupiranih prostora u okoliš Slapova Krke povremeno padalo po nekoliko projektila.

Zanimljivo je da smo tada na Buku zatekli i nekoliko njemačkih turista. Došli su, kako je na jednoj ploči pisalo, “na vlastitu odgovornost”. Uostalom, kao i svi mi.

Greenpeace je u to vrijeme bio vrlo utjecajna organizacija, čiji se glas daleko čuo u svim prilikama kad su se ugrožavali prirodni resursi o kojima ovisimo.

26. prosinac 2024 02:54