Pomorska škola Split provodi jedinstveni projekt u srednjoškolskom obrazovanju pod nazivom "Podvodna patrola Pomorske škole Split". Projekt je nastao na temeljima četverogodišnjeg rada učenika školske eko grupe "Zdravo more", najbolje srednjoškolske eko grupe u Republici Hrvatskoj u 2022. godini, i njihovih već sada odrađenih 15 eko akcija.
Osim po eko akcijama grupa je javnosti poznata po izložbi „Postani čuvar Jadranskog mora“ u Prirodoslovnom muzeju u Splitu, projektu „Tradicijom komiških ribara“, projektu „Građanska znanost: mjerenje i promatranje mora“, projektu „Baby boom liganja“ i dr. Eko grupa je autor podvodnih dokumentarnih filmova, objava na učeničkoj Instagram stranici zdravomore.eko kao i medijskim izjavama koje podižu javnu svijest o važnosti očuvanja mora.
Uz ostale, grupa uključuje ‘dronaše‘, učenice i učenike četverogodišnjeg ribarsko-nautičkog smjera koji se u Republici Hrvatskoj može pohađati jedino u splitskoj školi. Podvodnim dronovima proučavaju i istražuju podmorje te bilježe promjene u njemu. Putem podvodne ruke jednog ROV-a izvlače otpad iz mora težine do 13 kilograma. Logistička su podrška podgrupi ronioca iz svih obrazovnih programa škole (Pomorski nautičar, Ribarsko-nautički tehničar, Tehničar za brodostrojarstvo te Tehničar za logistiku i špediciju) prilikom izvlačenja otpada na brodice i na obalu.
- S obzirom na to da su do sada ronioci bili učenici s privatnom licencom za ronjenje, a većina njih je i maturirala, ideja je bila da pribavimo sredstva za školsku obuku novih članova ove grupe, a školski projekt je prepoznala Splitsko-dalmatinska županija. Eko grupu i zainteresirane učenike škole nagradila je probnim zaronom u bazenu na Poljudu te 10 od njih besplatnim tečajem ronjenja.
Treba napomenuti da se projekt realizira u suradnji s instruktorom Jozom Rosom iz Ronilačko-ekološkog kluba Podstrana, a pod ‘eko zapovjedništvom‘ ravnateljice Pomorske škole Split, prof. Mirele Žižić. - kazala nam je mentorica grupe, prof. ribarsko-nautičkih predmeta Marijana De Marchi.
Ronilački program se sastoji od uvodnog predavanja u školi, probnog zarona u bazenu na Poljudu, tečaja u REK Podstrana te prakse na brodu (renovirana barkasa) REK Podstrane. Po završetku besplatnog tečaja učenici/ce dobivaju licencu za ronjenje: OWD sportsko ronjenje u krivulji sigurnosti do dubine od 18 metara.
- Projekt je hvalevrijedan i zbog stjecanja novih znanja i vještina učenika za buduća radna mjesta. Osim za rad i aktivnosti eko grupe „Zdravo more“ te popularizacije ekologije i sporta kod omladine srednjoškolske dobi, projekt u sebi nosi i pogled u budućnost pomorskih zanimanja.
Razvojem marikulture i dopremanjem ulovljene tune podvodnim kavezima uz brodove do uzgajališta te obveznim nadzorom kaveza putem ronioca, potrebama raznih državnih i privatnih nautičkih firmi za podvodnim nadzorom i radovima od strane ronioca te razvojem podvodnog turizma, stvara se sve veća potreba za stručnim kadrom. Nadalje, rastuće ekološko osvješćivanje nužnosti za uklanjanjem otpada iz mora, prvenstveno plastike, stvara u današnje vrijeme okruženje u kojem potrebe za volonterskim radom dosežu svoje maksimume - kaže mentorica kojoj stižu brojni pozivi iz raznih firmi i društava za ostvarivanje radnih odnosa s roniocima škole. U praksi već se pokazalo da su se pojedini bivši članovi grupe zaposlili kao instruktori ronjenja te vode turističke grupe ili pak rade i na ribogojilištu.
Važno je naglasiti da će tijekom školovanja u Pomorskoj školi Split učenici/ce sa završenim tečajem bit članovi REK Postrane i školske eko grupe Zdravo more. Kao članovi školske eko grupe mogu sudjelovati u eko akcijama škole ili gostovanja škole u eko akcijama drugih organizatora isključivo pod nadzorom REK Podstrana i mentorice grupe.
Prva dva dijela projekta upravo su uspješno realizirana. S obzirom na iznimno veliki odaziv učenika/ca, a u ovisnosti o rezerviranom terminu bazena, projekt je obuhvatio samo učenike/ce ribarsko-nautičkog i nautičkog smjera (do 4. razreda). Uz provjere zdravstvenog stanja, popunjavanje formulara i razgovore s roditeljima tražilo se mjesto više.
- Upravo zbog neočekivano velikog interese učenika Pomorske škole Split nadamo se da će projekt „živjeti“ i dalje - optimistična je profesorica De Marchi.