StoryEditorOCM

osvrt na crofishOdličan koncept 16. sajma ribarstva, ribarske opreme, akvakulture i sportova na vodi: Šaran i tuna ljube se u Poreču

Piše OM
11. prosinca 2024. - 11:28

Malo koja manifestacija ujedinjuje regiju kao Crofish, međunarodni sajam ribarstva, ribarske opreme, akvakulture i sportova na vodi, održan od 22. do 24. studenoga u Poreču. Izlagači iz Italije, Španjolske, Slovenije, te svih krajeva Hrvatske na tri su dana udružili snage, znanje i emocije kako bi razmijenili iskustva i pokazali smjer u kojem će se ribarska industrija razvijati.

Uz poticanje gospodarske aktivnosti, jedan od ciljeva sajma je povećati potrošnju ribe kao zdrave namirnice među Hrvatima sa sadašnjih 23 kilograma godišnje. To je nekakav europski prosjek, ali ispod mediteranske klase, jer su na vrhu ljestvice Portugalci i Španjolci s 55, odnosno 46 kilograma godišnje. U tome bi nam uz bolje korištenje jadranskih resursa mogla pomoći i slatkovodna produkcija jer uz 23.150 tona uglavnom komarči i lubina, na tržište stiže i 3700 tona pretežno šarana.

Kako bi se posjetitelji sajma upoznali s kvalitetom te slavne ribe, članovi ŠRD-a Đurđenovac (pored Našica) priredili su pravi vatreni show pečenjem šarana na rašljama uz neizostavno kuhanje fiš paprikaša. Tako je uz tradicionalne degustacije specijaliteta od tune, komarči, švoja, školjaka i drugih popularnih namirnica bio to pravi slano-slatki okršaj.

Ekološka platforma

Izvan dvorane Žatika, gdje se smjestio najveći broj od 80 izlagača, bili su izloženi manji gliseri i gumenjaci, dronovi, te prave pravcate ribarice tako da se iz prve ruke moglo pogledati alate koji donose blago iz mora na stol. Uz obalu je bio privezan i nagrađeni projekt tvrtke Marservis, pontonska platforma Eco Cube sa spremnicima za odvajanje otpada, svježom vodom i crijevom za pražnjenje brodskih tankova. Masovna primjena takvih rješenja je preduvjet da naše more bude i dalje čisto, privlači (nautičke) turiste i hrani sve ljubitelje plodova mora.

Ulaz u sve sadržaje sajma površine 3500 kvadrata bio je slobodan jer su potporu organizatorima iz Udruženja obrtnika Bujštine - Umag dale mnoge institucije: Obrtnička komora Istarske županije, Grad Poreč, Istarska županija, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, Ministarstvo obrane, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvo unutarnjih poslova i Hrvatska obrtnička komora.

Robert Momić, predsjednik organizacijskog odbora sajma, naveo je da sajam svake godine raste pa se razmišlja o proširenju izložbenog prostora:

- Nema dvojbe što je izgradilo hrvatsko priobalje; ribarstvo i pomorstvo su uvijek bili među prvim granama gospodarstva, a naši ribari i pomorci poznati su u cijelom svijetu. I ove godine smo posebnu pažnju posvetili edukativnom dijelu, gdje su predstavnici uprava za ribarstvo i znanstvenici iz Hrvatske, Slovenije, Italije i Crne Gore razgovarali o stanju u ribarstvu, ali i sve većem utjecaju klimatskih promjena na riblji fond, a sve s ciljem stvaranja održivog ribarstva za buduće generacije - poručio je Momić.

Poreč kao centar

Posebno zanimljiva su bila predavanja o rastu školjkaša u Jadranskom moru Melite Peharde i o invazivnim vrstama riba i rakova Jakova Dulčića, o čemu smo često pisali na stranicama Otvorenog mora. Zadovoljstvo bogatim programom koji spaja tradiciju i suvremenost izrazio je Nenad Velenik, direktor Turističke zajednice Grada Poreča.

- Ponosni smo što je Poreč ponovno domaćin Crofish sajma, događaja koji već dugi niz godina okuplja stručnjake, entuzijaste i ljubitelje ribarstva, akvakulture i opreme za ribarstvo iz cijele regije. Ovaj sajam nije samo prilika za razmjenu znanja i iskustava već i snažan pokazatelj koliko je naš grad predan podršci razvoju gospodarskih i profesionalnih sektora. Crofish je postao sinonim za izvrsnost i inovacije u ovom području, a njegova organizacija u našoj sportskoj dvorani Žatika doprinosi jačanju imidža Poreča kao idealnog mjesta za vrhunska događanja - poručio je Velenik.

24. prosinac 2024 10:59