StoryEditorOCM

OTELI SE KONTROLIInvazivne vrste napale Dalmaciju: plavi rak tamani jegulju, grgeč plotice, pajasen guši gradove, stigao novi napasnik...

Piše Stanislav Soldo/SD
18. prosinca 2024. - 09:00

Za iskorjenjivanje stranih biljnih i životinjskih invazivnih vrsta koje su malo po malo zagospodarile u prirodi diljem Dalmacije Europska unija je osigurala 3,5 milijuna eura.

Riječ je o bespovratnim sredstvima kojima se želi kontrolirati i ublažiti njihovo štetno djelovanje na zavičajne vrste i staništa. Koliko će se od tih sredstava utrošiti na suzbijanje američkog cvrčka koji ozbiljno prijeti vinogradima, palmine pipe koja je uništila palme po dalmatinskim gradovima, pajasena, mungosa na našim otocima ili plavog raka i grgeča u vodama Neretve, vrijeme će pokazati.

Do tada "uvezene“ vrste tamane sve pred sobom, od vinograda pa do ribe plotice, jegulje i školjaka na Ušću Neretve i Malostonskom kanalu. Najnovije što se pojavilo u Neretvi je zebrasta dagnja, jako slična običnoj dagnji (mušuli) samo s prugastim oklopom na ljušturi.

image

Plavi rak se udomaćio na ušću Neretve

Ante Šunjić/Cropix

Plavi rak je posljednjih godina zagospodario Ušćem Neretve, gdje uništava autohtone vrste, kojima se hrani.

Prema riječima lokalnih ribara, pogoduje mu temperatura vode, slanost, obilje hrane koju konzumiraju, kao i činjenica da u hranidbenom lancu nema prirodnih neprijatelja. Kako bi se suzbilo nekontrolirano širenje plavog raka, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja te Opuzenom, Pločama i Stonom provodila je projekt uklanjanja invazivne strane vrste plavi rak (Callinectes sapidus) u području posebnog ornitološko-ihtiološkog rezervata Ušće Neretve te područja ekološke mreže Natura 2000 – Solane Ston i Stonski kanal.

Upravo je plavi rak najveća prijetnja neretvanskoj jegulji, dok je ribi plotici prijetnja grgeč koji je nemilice tamani.

image

Jegulje

Denis Jerkovic/Cropix/Cropix

Uzrok značajnog smanjivanja njezine populacije je nagli porast nelegalno unesenog pastrvskog (velikousnog) grgeča, Micropterus salmoides, slatkovodne ribe mesožderke iz obitelji Centrarchidae, porijeklom iz istočnih i središnjih Sjedinjenih Država, jugoistočne Kanade i sjevernog Meksika, ali široko unesene i u Europi i dunavskom slivu.

Prvi primjerci su u delti Neretve zabilježeni 2016. godine, a istraživanja Sveučilišta u Dubrovniku i Oikona iz Zagreba, tijekom 2021-2022., su pokazala da je u vodama lijeve obale Neretve dominantna vrsta te da mu je plotica omiljeni plijen.

Obnova populacije plotice ovisi od brzine uništavanja ili smanjivanja populacije invazivnog pastrvskog grgeča u vodama u kojima obitava plotica, bilo kroz ciljane državne projekte ili povećani izlov alatima rekreacijskog ribolova.

image

Brudet od plotica je prava rijetkost 

Paun Paunovic/Cropix

Invazivne vrste jednako su opasne i u vodi i na kopnu. Najpoznatija invazivna vrsta na kopnu je mungos. Mali indijski mungos je invazivna strana vrsta sisavca podrijetlom iz Azije. U Hrvatsku je na otok Mljet unesen 1910. godine, a kasnije i na druge otoke zbog tamanjenja zmija.

Međutim, do danas se toliko namnožio da ima negativan utjecaj na zavičajne vrste - ne samo na zmije zbog čije je kontrole unesen, već i na druge vrste gmazova, vodozemce i ptice kojima se hrani. Nakon što se razmnožio na otocima je primijećeno smanjene populacija svih vrsta zmija, gušterica i žaba. Primijećen je i pad brojnosti ptica koje se gnijezde na tlu ili u niskom grmlju, jer se mali indijski mungos hrani i njihovim jajima i ptićima.

image

Pajasen

Jakov Prkic/Cropix

I brojne invazivne biljne vrste udomaćile su se u Dalmaciji. Među njima dominira Pajasen (čemerika-smrdljika) tolikom brzinom se širi da mijenja i vizuru dalmatinskog krajobraza. Na Pelješcu je susrećemo na svakom koraku. Riječ je o invazivnoj stranoj biljci podrijetlom iz Kine.

Kao ukrasna biljka u 18. stoljeću unesen je u Europu, nakon čega je pajasen dospio u prirodu i u većini područja, uključujući i Hrvatsku, uspostavio brojne populacije. Većinom se širi uz prometnice stvarajući guste izdanke čim se potiskuju autohtone biljke.

Zanimljivo je da pajasen izlučuje spoj ailanton koji drugim biljkama u njegovoj blizini onemogućuje rast. Dovoljna mu je mala pukotina ili nepravilnost u nekoj građevini da se ukorijeni, a njegovo snažno korijenje može ih oštetiti i uništiti. Često možemo vidjeti da pajasen raste i iz zidina - vrlo gusta populacija nalazi se na Stonskim zidinama, a raste i iz Dubrovačkih gradskih zidina.

image

Riba plotica je poslastica za grgeča

Paun Paunovic/Cropix

  

20. prosinac 2024 10:26