Premda je svaka rola opremljena line-clipom, malim plastičnim izdankom na rubu kalema koji služi za kačenje ribolovne strune, jako je malo ribolovaca koji taj mali dodatak i koriste.
Većina ribolovaca koji koriste line-clip, koriste ga tako što pod njega podmeću završetak strune da se struna ne bi s kalema nekontrolirano odmotavala prilikom transporta.
Puno manji broj ribolovaca line-clip koristi kao graničnik u izbačaju.
Kako bi uvijek zabacivali na manje-više isto mjesto, nakon zabačaja struna se jednostavno podvuče pod line-clip tako da nam i u sljedećem zabačaju sistem završi na istom mjestu, odnosno na istoj udaljenosti.
I taj sistem funkcionira do trenutka kada se na priboru nađe veća riba koja strunu zategne ‘u tvrdo‘.
Tada se najčešće uopće nema vremena za oslobađanje strune od line-clipa tako da borba s takvom ribom traje jako kratko, i naravno u 90 posto slučajeva završi u njenu korist.
Takvim pristupom se uglavnom služe ribolovci koji love feeder štapovima ili plovkaroši koji love match tehnikom.
Istina je da takav pristup zbog formiranog hranilišta redovito donosi dosta ribe, ali je žalost zbog izgubljenih kapitalnih primjeraka uvijek puno veća od radosti zbog ostvarenog ulova.
A rješenje tog problema je vrlo jednostavno.
Dovoljno je pod line-clip umjesto strune podvući udvojenu gumicu u čijoj omči će biti struna.
Na taj način i dalje imamo graničnik za željenu distancu ribolova s tim da će se u slučaju ugriza jače ribe gumica jednostavno izvući iz line-clipa ili će pak puknuti, nakon čega će se bez panike moći upustiti u borbu s novom kapitalnom lovinom.
Ukoliko do sada niste radili s ovim sistemom trebat će vam malo vremena da se uigrate i uhodate.
Svakako je za početak preporučljivo da poziciju strune ako ih želite ograničiti na ovaj način označite vodootpornim flomasterom.
Većini ribolovaca je dovoljno desetak izbačaja da uhvate ruku nakon čega rad sa udvojenim gumicom pod line-clipom postaje rutina.