StoryEditorOCM

Klastad u MARINIVikinzi u Dubrovniku: na replici jedrenjaka iz 10. stoljeća plove već više od godinu dana!

Piše Anton Hauswitschka/DV
28. srpnja 2024. - 11:17

Iako je dubrovačka marina Frapa puna modernih luksuznih jahti, u subotu ujutro u centru pažnje je bio ‘mali‘ drevni brod. I to ne bilo kakav, već 20 metara dugačka replika vikinškog jedrenjaka koji se večer prije vezao uz rivu marine na Lapadskoj obali. 

Mnogi bi pomislili kako je uplovljavanje  Knarra, kako se izvorno naziva ovaj skandinavski trgovački jedrenjak u gruški zaljev, prethodnica filmske ekipe koja će, nakon Game of Thronea u Dubrovniku krenuti snimati jednako svjetski popularnu seriju Vikinzi, no razlog je sasvim druge prirode. 

Kako nam kaže Linda Sten Vaagsnes, voditeljica dvotjedne etape plovidbe Saga farmanna, riječ je o norveškom istraživačkom projektu.  Krenuli su iz Norveške prošle godine u travnju te prepolovivši Sjeverno more, drevnim rutama Vikinga Dunavom stigli do Crnog mora, a potom Istanbula i Dubrovnika. I to bez kabina, zahoda i kuhinje, odnosno kako bi u Dubrovniku rekli, bez kamare, komina i đestra. 

- Osim što želimo doživjeti avanturu, želimo otkriti i upoznati kako su naši vikinzi na ovakvim brodovima plovili Europom, rekonstruirati rute i destinacije kojima su plovili, kako su na njima živjeli, kako su s njima upravljali. S obzirom na to da o tome nemamo pisane povijesne dokumente, odlučili smo izgraditi repliku originalnog  broda iz 10. stoljeća, Klastada pronađenog 1893. a iskopanog 1970. godine. Potom smo iz Tonsberga zaplovili prema Istanbulu u kojem su prije 1000 godina Vikinzi iz Skandinavije služili kao tjelohranitelji caru u Carigradu, a potom ćemo i do Rima. Ovaj brod počeo se graditi 2015., a u more je porinut 2018. godine.

Prvotna ideja je bila da oplovimo Norvešku i uđemo u Bijelo more, no odlučili smo se ipak za ovu avanturu koja je započela u travnju prošle godine. Plovimo u ljetnim mjesecima, a nakon Dubrovnika ostaje nam još plovidba do Splita, a potom Rima. Iduće godine planiramo iz Rima prepoloviti do Pariza – otkriva nam Linda koja je tijekom dvotjedne plovidbe svojevrsni producent i glasnogovornik projekta koji je, kako ističe, zapravo međunarodni, jer na njemu surađuju Norveška, Švedska i Danska. 

- U projektu sudjeluje 150 članova, no na brodu je u smjenama između 8 i 12 članova posade. Naime, kako i sami vidite, na ovom vikinškom brodu nema kabina, zahoda, kuhinje i drugih sadržaja koje danas imate na modernim brodovima. Na ovom brodu živimo doslovce kao Vikinzi. Jedina novotarija koja je na njega ugrađena je motor, no njega  rijetko koristimo. Uglavnom plovimo na jedra uz pomoć vjetra – pojašnjava na Linda.

Zanima nas jesu li tijekom dosadašnje plovidbe imali nevremena?

- Kad smo tek krenuli prema Danskoj u Sjevernom moru uhvatila nas je oluja uz jaki vjetar i kišu, no naši članovi, odnosno naša posada je iskusna i stručna, pa smo sigurno stigli na odredište – kaže Linda Sten Vaagsne, dodajući kako im je iznimno drago da su stigli u Dubrovniku koji im je poznat zbog njegove bogate pomorske povijesti.

26. prosinac 2024 16:06