StoryEditorOCM
PanoramaValeriana

Senzacionalna arheološka vijest stigla je iz Meksika: otkriveni ostaci stoljećima staroga grada Maja

Piše Željko Simunić
29. listopada 2024. - 17:23

Senzacionalna arheološka vijest stigla je iz Meksika gdje su uz pomoć najnovije tehnologije, usred neprohodne džungle uočeni ostaci stoljećima staroga grada drevnih Maja.

Znanstvenici su do otkrića došli sasvim slučajno kada su na Googleu rutinski pregledavali zrakoplovne snimke laserskog istraživanja koje provodi meksička državna organizacija za praćenje okoliša. Kada je tim s američkog sveučilišta Tulane, na čelu sa studentom poslijediplomskog doktorskog studija Lukeom Auldom Thomasom, obradio te snimke sa metodama koje koriste arheolozi, ostali su doslovce zapanjeni. Naime, uočili su ono što je mnogima promaklo - ogromni grad Maja gdje je prema njihovim procjenama živjelo od 30 do 50 tisuća ljudi.

Drugi najveći grad

Znanstvenici su izgubljeni grad u jugoistočnoj državi Campeche nazvali Valeriana po obližnjoj laguni, a smatraju da datira iz doba od 750. do 850. godine PNE. Arheolozi su u njemu pronašli piramide, nasipe koji povezuju četvrti, ali i sportske terene na kojem se igrala drevna igru loptom.

Grad Valeriana se prostirao na 16,6 kvadratnih kilometara te imao dva glavna središta s velikim zgradama udaljenim oko 2 km, povezanih gustim kućama i nasipima. Znanstvenici su analizom snimaka iz zraka ukupno otkrili tri lokacije, koje su veličine glavnog grada Škotske Edinburgha.

Oni tvrde kako je Valeriana po gustoći zgrada bio drugi najveći grad Maja, odmah iza spektakularnog mjesta Calakmul, udaljenog oko 100 km. Usput kažimo da se Calakmul smatra najvećim nalazištem Maja u drevnoj Latinskoj Americi. Svakako treba istaknuti da senzacionalno otkriće iz zraka obavezuje arheologe da uskoro i fizički krenu u detaljno istraživanje.

Jer, iako su ostaci Valeriane samo 15 minuta pješačenja udaljene od glavne ceste u blizini Xpujila, tamo zbog gustoće džungle ljudska noga nije stupila tko zna koliko vremena. Za sada ne postoje ni fotografije izgubljenog grada, iako su stanovnici u blizini možda i sumnjali da se ispod humaka zemlje nalaze ruševine. Arheolozi navode da nisu sigurni zbog čega je došlo do propasti i napuštanja grada, ali smatraju da su klimatske promjene vjerojatno bile glavni razlog davnog egzodusa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 02:59