StoryEditorOCM
NeretvaAPSURDI !

Mlijeko u trgovinama "po zlato" a domaće farme propadaju

Piše Stanislav Soldo
3. veljače 2023. - 08:46

Domaće farme mliječnih krava propadaju unatoč enormno visokim cijenama mlijeka u trgovinama. Mlijeku je uz jaja u posljednjih godinu dana najviše poskupjelo. Litra mlijeka koja je nekada koštala manje od sedam kuna sada košta deset do dvanaest kuna. Usprkos tomu domaće farme se gase i ako se takav trend nastavi hrvatski građani će piti skupo uvozno mlijeko odnosno mliječne pripravke dugog roka trajanja visoke cijene i niske kvalitete.

Trend proizvodnje mlijeka negativan, broj proizvođača pao je ispod 3000 i dalje će padati, ističu u Hrvatskoj poljoprivrednoj komori.

- Prihodi na farmama su jako mali, a proizvođači su zbog neisplativosti prešli u druge proizvodnje. Broj proizvođača mlijeka je pao ispod 3000 što je zabrinjavajuće, a na žalost ta će brojka još više padati. Cijena mlijeka u zadnja tri mjeseca je u porastu i odbor se nada kako će se taj trend nastaviti. Kada je riječ o ulaznim troškovima za proizvodnju, na žalost oni i dalje rastu i izuzetno su veliki, dok se cijene žitarica i dalje ne smanjuju", ističe predsjednik odbora za mljekarstvo, Igor Rešetar.

image
HANZA MEDIA

Odbora za mljekarstvo je predložio da se pristupi izradi kalkulacije koštanja litre mlijeka i da se konstantno vrši praćenje istih. Članovi odbora složili su se kako su dosadašnje mjere za mljekarstvo bile dobre, jer se moglo prijaviti na dosta mjera. Za Mjeru 22. će ići 2 natječaja u kojima nema značajnih promjena osim datuma i načina provjere, a Komisija je tražila da se ubrza dodjela i plaćanje do 15.10. Najavljeno je i kako će biti prihvatljivi korisnici, poljoprivredna gospodarstva ekonomske veličine poljoprivrednog gospodarstva veća od 3.000 EUR-a, koja sudjeluju u mjeri 10 i/ili 11 Programa u 2022. godini. Pritom je Ministarstvo poljoprivrede obećalo da će se pokušat smanjiti administraciju poljoprivrednicima. Primjerice, podatke o financijskim obvezama prema državnom proračunu, Agencija za plaćanja će utvrditi razmjenom podataka s Poreznom upravom, a korisnik mora imati podmirene, odnosno uređene financijske obveze prema državnom proračunu Republike Hrvatske na dan 10. veljače 2023. godine kako bi bio prihvatljivi korisnik mjere 22, ističu iz HPK.

Iz Ministarstva poljoprivrede Odbor za mljekarstvo je dobio informaciju kako je u mjeri Dobrobit životinja prihvaćena nova kategorija za financiranje – rasplodne junice, gdje su junice definirane kao najmanje 6 mjeseci starosti pa do teljenja ili do najviše 32 mjeseca starosti. Za rasplodne junice će se kao i za mliječne krave moći koristiti određena područja dobrobiti, kao što su: poboljšana hranidba, poboljšani uvjeti smještaja, pristup na otvoreno, uvedena je potpora za prvotelke u PVP-u ističe Rešetar.

- Eko sheme više nema kod zelenih plaćanja te će se izravno dobiti 70 posto od osnovnih plaćanja, a morat će se izabrati određena eko shema koja će se provodit. Zanimljivo za Odbor je i to što će bivša operacija 10.1.17. - Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama, koja je imala petogodišnju obvezu, sada ući u eko shemu i imati će jednogodišnju obvezu. Uspjelo se povećati potpore za obogaćivanje ležišta mliječnih krava na 128,37 eura po uvjetnom grlu, dok je za junad to 150,61 eura", pojašnjavaju u Hrvatskoj poljoprivrednoj komori.

27. prosinac 2024 13:24