Etnološki odjel Narodnog muzeja Zadar i Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Zadar u sklopu projekta EU- W. O. W. predstavio je tradicijsku baštinu Grada Zadra i Arbanasa putem prezentacije odjevnog predmeta, arbanaškog prsluka iz 18. st. (posudba Udruga zadarskih Arbanasa) i Diline haljine/varoška nošnja/arbanaška/ zadarska gradska odjeća, vjenčanica iz 19.st. (donacija Brkan) koja je dio zbirke „Nošnji“ u EO- NMZ.
Tradicijsko ruho je predstavljeno u sklopu projekta W. O. W. u san Felice del Molise plesnim performansom u koreografiji i izvedbi balerine Noemi Pinto i Magdelene Bušić i na isti način će biti predstavljeno na otvorenju izložbe u Etnološkom odjelu NMZ u Zadru.
- Izložbeno- edukativni Projekt Tradicijsko ruho u suvremenom ćemo predstaviti izložbom koja će se održati 23. studenog 2023. god. u Etnološkom odjelu NMZ povodom Dana grada Zadra i blagdana Sv. Krševana. Na izložbi će biti predstavljeni radovi učenica Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, smjera Dizajna tekstila i Dizajna odjeće, trećih i četvrtih razreda.
Digitalnom prezentacijom predstaviti ćemo rezultat stručnih radionica modne crteže i kolaže na temu Narodna nošnja kao inspiracija u modi danas koje su osmislile učenice u Dizajnerskom studiju (u razvoju) Etnološkog odjela Narodnog muzeja Zadar.
Tradicijska odjeća je dio svake kulture, a ujedno vizualni jezik koji na poseban način čuva identitet određene zajednice ili skupine. U sklopu projekta učenici su se upoznali s originalom i replikom nošnje. Na radionici su učenice prema originalu i replici nošnje te prema prsluku (sačuvanom dijelu nošnje iz 18 st.) i osnovnom uvodnom predavanju (tradicijsko ruho) o istom interpretirale i osmislile svoje ideje prikazane kroz modni crtež i modnu ilustraciju - navodi voditeljica Etnološkog odjela NMZ, kustosica dr. art. Marija Šarić-Ban.
Narodni muzej Zadar, Etnološki odjel (Dizajnerski studio NMZ u razvoju) niz godina radi na zajedničkim projektima kreiranja i oblikovanja scenskih kostima u suradnji sa Školom primijenjene umjetnosti i dizajna, Zadar. Učenici su uz vodstvo mentora imali priliku u sklopu stručnog rada uklopiti svoja znanja usvojena u nastavi i steći nova znanja u konkretnom zadatku kreiranja od ideje do kreacije predstavljene modnim crtežima i modnom ilustracijom.
Osmišljavajući svoje projekte u smjeru razvoja muzejske nadgradnje i uključujući se u vanjske projekte Narodni muzej Zadar, Etnološki odjel tematizira muzej kao mjesto prenošenja znanja, kreiranja ideja, kao mjesto susreta i izmjenjivanja iskustava. Izuzetna nam je čast bila sudjelovati u ovom projektu i predstaviti rad Etnološkog odjela Narodnog muzeja Zadar i Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, Zadar Hrvatima i Arbanasima koji žive van naše zemlje. Čast nam je projekt predstaviti i građanima Zadra, ističe voditeljica.