Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru osmislio je program obuke za stručnjake u području zaštite metalne podvodne kulture baštine.
Tečaj je okupio polaznike iz više mediteranskih zemalja: Španjolske, Italije, Grčke i Malte. Uz stručnjake iz MCPA Zadar, u ulozi mentora sudjelovala su najveća imena svjetske podvodne konzervacije, konzervatori-ronioci Ian MacLeod iz Australije i Jean-Bernard Memet iz Francuske te Pablo Pérez-Fuentes Ramos iz Španjolske.
Intenzivni jednotjedni tečaj uključivao je teorijski i praktični dio. Tijekom ronjenja na metalnim olupinama proveden je pregled i opsežna mjerenja korozijskog stanja brodova i zrakoplova u zadarskom i šibenskom akvatoriju. Impresivne olupine iz Prvog i Drugog svjetskog rata svake godine privlače na tisuće ronioca.
Jedna od takvih olupina je avion Junker Ju 87 iz Drugog svjetskog rata, popularno zvan “Štuka” koji je pronađen u podmorju kod otoka Žirja. Vrijednost olupine izuzetna je i u svjetskim okvirima, budući da su, osim olupine kod Žirja, u svijetu ostala sačuvana tek dva zrakoplova ovog tipa. Uslijed djelovanja korozije, olupinama kroz 10-ak godina prijeti potpuni kolaps ukoliko se već sad ne zaštite na adekvatan način.
Međunarodni tim podvodnih konzervatora i arheologa osmislio je strategiju efektivne zaštite koja u potpunosti zaustavlja propadanje olupina metodom katodne zaštite. MCPA Zadar spomenutu metodu uspješno primjenjuje posljednje četiri godine u zaštiti topova iz 16. stoljeća potonulih kod rta Kamenjak u Istri. Metodom su se navedeni željezni topovi u potpunosti zaštitili od propadanja.
Mjerenja provedena na “Štuki” i ostalim olupinama pokazala su kako bi se takva zaštita i na njima mogla efektivno primijeniti i time spasiti naše podvodno kulturno blago od uništenja.