StoryEditorOCM
ForumPORAŽAVAJUĆI I SRAMOTNI PODACI:

Žene u Hrvatskoj odrađuju dvostruki teret, zgrozit ćete se kad vidite ponižavajuću statistiku obavljanja kućanskih poslova!

Piše H
3. studenog 2017. - 15:17
Usisavanje_S1

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić u petak je u Rijeci ocijenila da posljednja istraživanja na uzorku od 600 žena u Hrvatskoj imaju izrazito ponižavajuću i poraznu statistiku te pokazuju da kućanske poslove u 83 posto slučajeva obavljaju gotovo isključivo žene, a u 58 posto slučajeva žene u obitelji skrbe o djeci.

Pravobraniteljica u Rijeci sudjeluje na regionalnoj konferenciji "Život u dvije smjene: pomirenje poslovnog i privatnog" koja se održava u sklopu  EU-projekta "Prema stvarnoj ravnopravnosti muškaraca i žena: usklađivanje profesionalnog i obiteljskog života".

Zaposlene žene, ističe, moraju odrađivati dvostruki teret, u obitelji i na poslu, a to se izuzetno teško odražava na usklađivanje njihova obiteljskog i poslovnog života. To želimo osvijestiti i razgovarati s poslodavcima, da stvaraju pozitivno obiteljsko okruženje zaposlenih, i očeva i majki, dodala je Višnja Ljubičić.

Naglasila je da tijekom projekta obilazi županije, koje na lokalnoj razini mogu puno učiniti na otvaranju i subvencioniranju javnih servisa - vrtića, dnevnog boravka za djecu ili starije, koji mogu omogućiti što bolje usklađivanje obiteljskog i poslovnog života. Tako žena koja se odluči za majčinstvo neće morati praviti izbor, razmišljati hoće li raditi, ostati kod kuće, ostaviti tržište rada ili  strahovati od otkaza, rekla je.

Pravobraniteljica Višnja Ljubičić izvijestila je da najviše pritužbi prima na postupanje poslodavaca, u području rada, zapošljavanja i socijalne sigurnosti, a u 80 posto slučajeva pritužuju se žene, na osnovi diskriminatorne prakse na tržištu rada, dobi i majčinstva. Kada utvrdimo diskriminatornu praksu poslodavcima šaljemo inspekcije, pa se tada u pojedinim slučajevima provode prekršajni postupci, dok neki poslodavci uvažavaju upozorenja i preporuke institucije pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, istaknula je.

Regionalna konferencija financira se kroz program Europske komisije za ekonomsko osnaživanje žena, nositeljica EU-projekta, koji je u završnoj fazi, je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske. Partneri su Hrvatsko narodno kazalište u Splitu, Udruga Riječi/Prave/Predstave i Spona Code, a projekt podupiru Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Ministarstvo poduzetništva i obrta.

Ciljevi projekta su uklanjanje rodnih stereotipa, nametnutih rodnih uloga, „muških“ i „ženskih“profesija, usklađivanje obiteljskog i poslovnog života za žene i muškarce, uklanjanje nejednakosti unutar obitelji, edukacija poslodavaca o važnosti senzibiliziranog pristupa prema majkama i promoviranje aktivne uloge očeva u formativnim godinama razvoja djeteta.

Projekt je započeo u siječnju 2016., završit će početkom 2018., a sudionici su na inovativan način radili s učeničkom populacijom te su kazališnu umjetnost koristili kao alat za promociju važnosti rodne ravnopravnosti i jednake mogućnosti za djevojke i dječake.

U završnoj fazi projekta u rad su uključene lokalne zajednice te su održane regionalne konferencije u Zadru, Rijeci, Osijeku i Zagrebu gdje su se razmatrali problemi s kojima se žene susreću na tržištu rada, opterećenost u privatnoj sferi zbog koje vrlo često trpi karijerni put žene te potencijalni preduvjeti za pomirenje profesionalnog i obiteljskog života.

28. prosinac 2024 20:20