Kad je Marko Babić u rujnu 2021. napisao prvu priču o svojoj borbi sa sarkomom, nije niti slutio da će ona jednoga dana prerasti u knjigu. No u studenome mu se javila, kako je poslije govorio i mislio, najbolja urednica na svijetu, Jelena Kastaneti.
"Marko, napiši knjigu", napisala mu je u poruci na Instagramu, a vrlo brzo nakon toga dogovorili su suradnju, piše Jutarnji.
"Pišem knjigu, a ti si upravo postala urednica", uzvratio joj je arhitekt i marketinški stručnjak, koji je u srpnju ove godine preminuo od posljedica bolesti. Ni u jednom trenutku nije dovodio u pitanje njezino poštenje. No kako se čini, ona je iskoristila njegovu bolest za vlastiti profit, piše Jutarnji.
Knjiga se počela prodavati na početku prosinca prošle godine. Jelena Kastaneti ju je uredila i izdavala preko svoje nakladničke firme Alegria.
Obitelj ništa nije znala
Markova knjiga tiskana je dvaput po 6000 primjeraka. U prvom od ta dva izdanja 3000 knjiga prodavalo se preko Markovog webshopa, a 3000 u knjižarama i na webu Alegrije. Drugih 6000 primjeraka prodavalo se samo preko Markovog weba.
Prema podacima kojima raspolaže Markova partnerica, Jelena Kastaneti je kod sebe ukupno smjela imati 2600 knjiga za web Alegrije i knjižare.
No, nakon Markove smrti 25.7. njegova partnerica Tina Biloglav otkrila je slučajno da je tiskano još Markovih knjiga, a da obitelj za to nije imala pojma.
Dva tjedna nakon Markove smrti, u Supernovi u Zadru Tina je ušla u knjižaru Hoću knjigu.
- Tamo sam pronašla 18 knjiga. Meni se taj broj 18 knjiga odmah učinio prevelikim, budući da se knjiga jako dobro prodavala još od sredine srpnja. Zapitala sam se odakle toliko knjiga 6.8. u knjižari u Zadru.
Taj dan mi je ovako bio grozan emotivno. No drugi dan sam došla k sebi i počela kontaktirati velike knjižare i prikupljati brojke. Školska knjiga, koja ima najveće kapacitete i uzima najveći broj primjeraka, odgovorila je da je do tada naručila 2788 knjiga. To je bio prvi mail koji mi je stigao i ostala sam u šoku, počele su mi se tresti ruke - kazala je.
Nisu se trebale prodavati
Tina Biloglav sumnja na to da je Jelena Kastaneti na svoju ruku, bez znanja obitelji, u periodu oko njegove smrti tiskala još 6000 knjiga.
Kaže da se knjige s logom Alegrije nisu trebale prodavati negdje od sredine srpnja do 1. rujna, a sumnja da je unatoč tome prodano više tisuća primjeraka i naglašava da obitelj nije vidjela ni lipe ili centa od tih knjiga za koje, uostalom, nije ni znala da se prodaju po knjižarama jer su bili uvjereni da novog izdanja niti nema.
Zbog svega toga Markova partnerica odlučila je podići tužbu protiv Jelene Kastaneti zbog povrede autorskog prava, ali je i kazneno prijaviti za prevaru i nedozvoljenu uporabu autorskog dijela.
U međuvremenu se na Instagramu oglasila i prozvana Kastaneti.
Ostatak pročitajte OVDJE.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....