StoryEditorOCM
ForumLAŽNI HUMANITARCI

Prevaranti se razmilili po Dalmaciji: ‘gluha‘ Romkinja iz Rumunjske skuplja donacije; ‘Sve sam prijavila policiji!‘

Piše M. G.
20. kolovoza 2023. - 16:53
Ljetne gužve idealne su za lov u mutnom, a prevaranti računaju i da su ljudi tijekom godišnjih odmora šire ruke, makar i za lažne humanitarne akcijeBozidar Vukicevic/Cropix/Ilustracija

Romi iz Rumunjske, koji redovito dolaze na Jadran kako bi zaradili prosjačenjem, džeparenjem ili prijevarama, dobro su znana ljetna pojava.

Stari su to policijski znanci, a na njihove nečasne rabote ovih je dana upozorila i jedna Hrvatica, koja živi u Londonu, a čijeg je partnera u Vodicama zaustavila ‘gluha‘ gospođa tražeći od njega "da potpiše nekakvu peticiju za otvaranje centra za gluhe osobe u ovoj regiji".

"Slučajno sam hodala iza njega (ona je očito mislila da smo oboje stranci s britanskim tablicama). Dobro sam je pogledala... Učinila mi se kao rumunjska Romkinja, ali sam malo posumnjala. Pogledala sam obrazac na kojemu su bile tri zastave uključujući i hrvatsku i sve je bilo dobro napisano na engleskom. Naivno sam potpisala", otkrila je u svojoj objavi na Facebooku Hrvatica dodajući kako je ‘gluha‘ Rumunjka zamolila za novčanu donaciju pokazujući joj na papiru kako je minimum deset eura.

"Tada mi je postalo sumnjivo, ali sam joj odlučila dati samo jedan euro. Kasnije sam je vidjela kako prilazi jednom vozilu i krenula za njom. U autu je bilo dvoje njezinih rumunjskih prijatelja, Roma. Zahtijevala sam moj jedan euro natrag. Nije da mi je trebao, ali neće nitko praviti budalu od mene.

Tada sam fotografirala njihove tablice i prijavila ih policiji. Jednostavno ne mogu podnijeti da se ovakvi ljudi našim turistima predstavljaju kao Hrvati i ostavljaju o nama loš dojam", napisala je Hrvatica s londonskom adresom.

‘Gluhi‘ rumunjski Romi u audiju u Vodicama nisu jedini koji na taj način ubiru prihode na Jadranu. Ubrzo su se javili i svjedoci istih slučajeva u Istri, također u režiji rumunjskih Roma.

Vodička je ekipa Rumunja s istom forom jučer operirala i pred ulazom u šibenski trgovački centar "Dalmare" što, valja biti na oprezu, ne znači da već danas nisu u vašem gradu. 

image
Lucija Ocko/Cropix
03. svibanj 2024 05:59