StoryEditorOCM
ForumPREMIJER NOVINARIMA

Plenković komentirao Milanovićevu izjavu da bi nakon sezone ukinuo sve mjere: Rekao sam to prije njega, čak se oko ovoga možemo složiti

Piše JL
21. srpnja 2021. - 15:47

Gospodarsko-socijalno vijeće (GSV) održalo je tematsku sjednicu na kojoj se razgovaralo o ulozi socijalnih partnera u podizanju svijesti radnika i poslodavaca o utjecaju pandemije covida-19 na javno zdravstvo i gospodarstvo.

Na sjednici GSV-a bio je i premijer Andrej Plenković, koji se nakon sjednice obratio novinarima, javlja Jutarnji list.

- Što se tiče malih društava i obrta, mislim da je bilo puno zemalja gdje su mnogi ostajali bez posla. Mi smo održali visok tempo potpora i imali smo jedne od blažih mjera, što je omogućilo ljudima da rade. Mi smo Vlada koja je spreman reputaciju u smjeru i koja ima jasan smjer. Ovo sve što se dogodilo u vrijeme Covida moralo je ići u suprotnom smjeru. Mi sad pokušavamo zadržati investicijski rejting, rekao je Plenković.

Plenković je odgovarao i na pitanje o cijepljenju, odnosno kako nagovoriti ljude da se cijepe.

- Govorili smo o pametnom korištenju covid potvrda. Razlika je između toga i obveznog cijepljenja. To je fina nijansa koja ne može dovesti do diskriminacije. Nema ništa logičnije da oni koji su u kontaktu s ljudima koji imaju zdravstvene poteškoće, da postoji filter koji štiti, da liječnici ne ugrožavaju jedni druge i pacijente. Od sto novih hospitaliziranih, njih 95 nije cijepljeno. I to je ta margina, cjepivo štiti od najgorih posljedica. Osigurali smo toliko cjepiva da se može cijepiti tko god želi. Vlastiti odabir necijepljenja može dovesti do ne zaraze, hospitalizacije i respiratora. Najjednostavnije bi bilo kad bi svi koji imaju rezerve, ako neće slušati Vladu, slušaju liječnike kojih 95% stalno govori isto.

- Mi živimo u slobodnoj zemlji, slobodnih medija i svatko može reći što hoće. Međutim, jako je važno da primatelj informacija ima vlastiti filter i može provjeriti je li tako ili nije. Mislim da svi epidemiolozi žele dobro. Ova turistička sezona je počela dobro, nećemo dosegnuti rekordnu turističku sezonu, ali potrudit ćemo se da ide više onoj iz 2019. Turisti bi rado došli, ali ako nastane stampedo, ako im se kaže tu je žarište, crveno, oni će otići. Važno je da imamo iskustvo od lani. Svi su točno izračunali da znaju kad je dobro da se vrate u svoje zemlje, da se očiste u dva tjedna karantene, i onda idu u školski i gospodarski sustav. Na nama je da se ponašamo odgovorno i da imamo što manje posljedica.

Novinari su ga pitali i za komentar na Milanovićevu izjavu koji je rekao kako bi nakon sezone trebalo ukinuti sve mjere.

- Rekao sam to prije njega na našim sastancima i ne mogu reći da se ne slažemo. Čak se i oko ovoga se možemo složiti. Na nama je odgovornost da gledamo cijelu sliku.

- Ovo cijepljenje neće biti vježba za jedno ljeto, moguće je da ljudi, kad budu na niskoj razini antitijela, da će se morati docjepljivati. Nisu zemlje naručile tolike količine cjepiva samo tako. Žele osigurati na vrijeme da im uhodani proizvođači cjepiva dostave dovoljne količine. Mi za 150 godina nećemo potrošiti cjepivo koje smo naručili. Mi ćemo morati donirati cjepivo svojim susjedima, sa zadovoljstvom. Oni se svi mogu besplatno cijepiti i štiteći njih štitimo sebe. Onda ćemo donirati i Africi i drugima, ukupno 6 milijuna doza. Logika je, ako smo omogućili svima da se cijepe, a ljudi se neće cijepiti, mi ćemo nastaviti trošiti pare na potpore, a pustit ćemo ove koji se neće cijepiti da šire virus.

Upitan za komentar na ostavku Miroslava Škore, rekao je kako nema nikakvih saznanja o tome što se sprema.

- Zadnji put smo nas dvojica pričali u siječnju 2000., on je od tada svašta izgovorio na moj račun. On je napisao da je to iz posve osobnih razloga, nadam se da će to riješiti. Ako je zdravstveni, nadam se da će ozdraviti, ako se umorio, neka se odmori. Pazite, u kampanji za predsjedničke izbore, cijeli njegov smisao bio je da oslabi Kolindu Grabar Kitarović, da su već domoljubi, kršćani nego mi, a nisu prošli. Pomogao je Milanoviću, a to je sada jasno svima. To su potezi koji imaju svoje posljedice. Cijela ta struktura ljudi su ljudi koji su bili u HDZ-u, poput Hasanbegovića, ili u malim satelitskim strankama koje su bile u Domoljubnoj koaliciji. Mislim da se svatko tko podržava njih, može identificirati i s HDZ-om.

- Govore da ja radim s agendom za Bruxelles, a Stier i ja smo jedini koji smo se vratili iz mandata u Bruxellesu. Oni nikad neće doći na mjesto HDZ-a, da stoje na trepavicama. Mi smo pobijedili i uz njih, formirali Vladu bez njih. Bezuk je došao pucati baš na Vladu, zašto? Pitajte člana predsjedništva Domovinskog pokreta koji je bio na relaciji s Bezukom. Nije ga sigurno nitko iz HDZ-a indoktrinirao.

Novinari su pitali Plenkovića i o tužbama prema novinarima koje je čak i Europska komisija spomenula u svojem godišnjem izvejštaju.

- Ja sam prvi javno rekao da su te tužbe prema novinarima od strane HRT-a prema novinarima HRT-a katastrofa. Mislim da je izvješće o vladavini prava izbalansirano. Gleda na koncept vladavine prava na način od kojeg možemo imati koristi. Bitno da je da mi prepoznamo da nemamo problema s konceptom vladavine prava, nitko nas ne nadzire i ne uvjetuje nam novac iz EU. Što se tiče slapp tužbi, tu na razini Vlade koordinira Ministarstvo kulture koji sa stručnjacima kao da se to smanji. Ali ja ne mogu uskratiti nikome pravo ako hoće ići s privatnom tužbom ako osjeća da ga je netko uvrijedio.

16. travanj 2024 23:40