StoryEditorOCM
ForumBIT ĆE JOŠ GORE

Dr. Ivić očekuje tešku korona-jesen: ‘Otvaranje untrašnjosti kafića idealno je za širenje epidemije‘. Otkrio je kada je shvatio da nam slijedi dug put

Piše Ivica Marković
31. kolovoza 2021. - 15:00
Dr. Ivić: Jasno mi je da ljudi moraju raditi i zaraditi, ali isto tako mi je jasno da će zbog toga mnogi oboljeti, a tko zna koliko njih i umrijeti...Duje Klarić/Cropix

Ja sam se stalno nadao da će ovo prestati, da će se ljudi cijepiti i da nećemo imati ponovno toliki pritisak na bolnicu, kada su u pitanju pacijenti oboljeli od COVID-a 19, no moja su nadanja bila kratka vijeka - razočaran je izv. prof. dr. sc. Ivo Ivić, predstojnik Klinike za infektologiju KBC-a Split i voditelj COVID bolnice na Križinama.

"Malo svjetla u tunelu" došlo je u svibnju ove godine, kada se naš sugovornik ponadao da pandemija ide svome kraju i da ćemo je brzo pobijediti.

- Negdje u svibnju ove godine na Infektologiju i u COVID bolnicu prestali su u velikom broju pristizati pacijenti s COVID-om. I pomislio sam da je to kraj ili barem blizu kraja, ponadao sam se da se ljudi čuvaju, da su se cijepili. No, ta moja nadanja bila su kratka vijeka.

U lipnju su nam na Infektologiju počeli pristizati bolesnici stariji od 65 godina života, koji su morali biti hospitalizirani zbog drugih infektoloških oboljenja, koji nisu imali COVID. Sve njih smo, prilikom prijema u bolnicu, pitali jesu li cijepljeni i više od 60 posto ih je reklo reklo da nisu i da se neće cijepiti.

'Buba u uhu'

I tada sam postao svjestan da je pred nama još dug put i da sve ono što smo radili gubi smisao kada naiđeš na takve ljude, jer se oni jednostavno ne žele cijepiti, a mi ih ne možemo nagovoriti da budu pametni i da se cijepe.

Njima je netko u uho "ubacio bubu" da cjepivo ne valja, da je upitno i tko zna koje još gluposti i njima se to iz glave ne može izbaciti - kazuje dr. Ivić.

image
Dr. Ivo Ivić cijepio se krajem prošle godine i apelira na sugrađane da slijede njegov primjer 
Tom Dubravec/Cropix

Osim toga što brojke novooboljelih i hospitaliziranih i dalje rastu, bolničkom je osoblju vrlo stresno iz dana u dan raditi u novim uvjetima.

- Pa mi stalno "pretumbavamo" bolnicu. Kada ima manje pacijenata, vraćamo odjele, kada ih ima više, "ukidamo" odjele i širimo COVID bolnicu. Nije ljudima lako raditi u takvim uvjetima. Taman se naviknu na jedan način rada i onda opet nešto mijenjamo. Evo, jučer smo u 14 sati u bolnici imali 83 zbog COVID-a hospitalizirana pacijenta, a prošle godine u isto doba njih 80. Međutim, razlika je u tome što se 15. kolovoza prošle godine sve zatvorilo, a ove, ne da se ne zatvara, nego još namjeravaju otvoriti i unutrašnjost kafića, a željno iščekujemo i turističku posezonu. Dakle, idealna situacija za širenje COVID-a - kazuje dr. Ivić.

Izgleda da ekonomija diktira borbu protiv COVID-a.

Stalno iščekivanje

- Jasno mi je da ljudi moraju raditi i zaraditi, jasno mi je da strahovito pati ekonomija i da više ovako ne možemo izdržati, ali isto tako mi je jasno da će zbog toga mnogi oboljeti, a tko zna koliko njih i umrijeti. I sad me ljudi pitaju hoće li se COVID širiti...

Naravno da hoće, ne možemo ništa drugo očekivati, jer nemamo dovoljnu procijepljenost. Stalno smo u nekom iščekivanju, hoće li i dalje rasti broj oboljelih, hoćemo li dosegnuti neki plato, nakon kojeg će brojke početi padati - navodi naš sugovornik.

Kako smo napisali, jučer su u bolnici bila 83 zbog COVID-a hospitalizirana pacijenta, a njih 18 je bilo na respiratoru.

- Više od 90 posto hospitaliziranih, moguće i 95 posto njih, nije cijepljeno. Imali smo samo nešto malo slučajeva onih koji su cijepljeni, a završili su u bolnici.

Najčešće se kod cijepljenih radilo o hematološkim bolesnicima, koji zbog svojih teških osnovnih bolesti nisu odgovorili na cjepivo. Mislim da je samo jedan od njih bio na respiratoru, ali je preživio. Dakle, brojke sve govore i pametnome su one dovoljne - zaključuje izv. prof. dr. sc. Ivo Ivić.

image
Opet se povećava broj pacijenata na respiratoru 
Duje Klarić/Cropix
Dnevno 70 ljudi na Infektologiji


I dalje u Hitnu prijemnu ambulantu Infektologije dnevno dolazi 70 naših sugrađana koji trebaju pregled infektologa, a samo u nedjelju je preko Infektologije hospitalizirano 13 pacijenata, od kojih je njih 11 imalo COVID

18. travanj 2024 12:27