StoryEditorOCM
Svijetužas na Mayotteu

Strahuje se da je više od 1.000 mrtvih, snimke otkrivaju razmjere katastrofe: Chido je otok skoro izbrisao s lica zemlje

Piše P.T./JL
16. prosinca 2024. - 13:34

Preliminarna izvješća govore da je oko tisuću ljudi poginulo na otoku Mayotteu u Indijskom oceanu.

Ciklon Chido obrušio se na taj otok u subotu, praćen udarima vjetra preko 220km/h i skoro pa izbrisao otok s lica zemlje.

Ovaj francuski prekooceanski teritorij doživio je veliko razaranje, a za sada je teško procijeniti na kojoj će se brojci zaustaviti zbrajanje žrtava, piše Jutarnji list.

- Mislim da ima nekoliko stotina mrtvih, možda ćemo se približiti brojci 1000 ili čak više tisuća, rekao je prefekt Mayottea Francois-Xavier Bieuville i istaknuo da je trenutačno teško znati točan broj poginulih.

image
Daniel Mouhamadi/Afp
image
Handout/Afp

U međuvremenu, pružanje zdravstvenih usluga je otežano jer su u oluji teško oštećeni zdravstveni centri i bolnica, rekla je vršiteljica dužnosti ministraice zdravstva Geneviève Darrieussecq.

Pozvala je na budnost vezano uz izbijanje zaraznih bolesti koje bi se mogle pojaviti uslijed konzumacije kontaminirane vode.

Glasnogovornik francuske civilne sigurnosti Alexandre Jouassard kaže da su ‘sljedeće minute i sati vrlo važni‘ u akcijama spašavanja.

- Navikli smo raditi u ovakvim uvjetima, a nekoliko dana nakon oluje, i dalje imate preživjelih, rekao je za France 2.

Ova oluja je bila najjača koja je pogodila Mayotte u više od 90 godina, objavila je francuska meteorološka služba Meteo France. Jedan je stanovnik u nedjelju usporedio prizor s nuklearnom apokalipsom.

image
Handout/Afp
image
Kwezi/Afp

Olupine stotina improviziranih kuća razbacane su po obroncima, stabla kokosa su se srušila kroz krovove zgrada, a bolnički hodnici su poplavljeni, prema snimkama lokalnih medija i francuske žandarmerije.

Chido je prouzročio veliku štetu u subotu, a pogođeni su i obližnji otoci Komori i Madagaskar.

BBC piše da će znanstvenici u tjednima koji su pred nama proučavati utjecaj klimatskih promjena na ciklonu Chido, ali jasno je da postoje neki trendovi u globalnoj aktivnosti ciklona koji pokazuju izravnu vezu s klimatskim promjenama do kojih je došlo ljudskim utjecajem.

image
Kwezi/Afp
image
Daniel Mouhamadi/Afp

Pa iako je ukupni broj ciklona ostao nepromijenjen, ili se čak neznatno smanjio tijekom posljednjih desetljeća, danas svjedočimo tome da puno veći broj ovih oluja dostiže intenzivniji status jednak velikom uraganu treće kategorije ili čak nešto jačem od toga.

Topliji zrak može zadržati više vode, tako da je količina kiše koja je pala s Chidom - osobito tijekom vremena nad kopnom - vjerojatno povećana klimatskim promjenama.

Za svaki stupanj zagrijavanja, atmosfera može zadržati sedam posto više vlage, tako da se u olujama kao ova što je pogodila Mayotte uvijek očekuje da će padaline biti najmanje sedam posto jače nego što bi bile u svijetu bez klimatskih promjena.

Temperatura površine mora u Mozambičkom kanalu trenutno je oko 1,5 stupnjeva viša od prosjeka. Toplije vode u oceanima sadrže više energije pa slijedi da ove oluje s vremenom mogu postati energičnije i biti u stanju osloboditi još više oborina.

Brzo intenziviranje ciklona također je vjerojatnije s višim temperaturama mora pa je činjenica da je ova oluja tako brzo ojačala možda djelomično posljedica klimatskih promjena.

image
Badrajou Kaweni Nabil/Afp
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. prosinac 2024 13:48