StoryEditorOCM
SvijetTaje podatke

Što je ‘Zlatni horizont‘? Tajni dokumenti otkrili izraelsko oružje koje se dosad nije spominjalo: ‘Ovo je ozbiljno‘

Piše L.G./JL
21. listopada 2024. - 22:23

Američka vlada istražuje neovlašteno objavljivanje povjerljivih dokumenata koji sadržavaju procjene planova Izraela da napadne Iran, piše The Guardian.

Predsjednik Zastupničkog doma Sjedinjenih Država Mike Johnson potvrdio je CNN-u da se istraga provodi, a curenje informacija okarakterizirao je kao vrlo zabrinjavajuće, prenosi Jutarnji.

"Tamo se iznose neke ozbiljne optužbe", rekao je Johnson, inače član Republikanske stranke. "Istraga je u tijeku i za nekoliko ću sati dobiti informacije o njoj", dodao je Johnson.

Jedan je američki dužnosnik rekao novinskoj agenciji Associated Press da se dotični dokumenti čine legitimnim, ali The Guardian nije mogao provjeriti njihovu autentičnost.

Dokumenti se pripisuju Američkoj geoprostorno-obavještajnoj agenciji i Nacionalnoj sigurnosnoj agenciji. Napisani su poput sličnih dokumenata koji su ranije procurili iz Ministarstva obrane Sjedinjenih Američkih Država. Jedan je podsjećao na dokument Američke geoprostorno-obavještajne agencije koji objavio Jack Teixeira, pripadnik Ratnog zrakoplovstva SAD-a koji je u ožujku ove godine priznao da je objavio povjerljive podatke o ruskom napadu na Ukrajinu i druge povjerljive podatke.

image

Izraelski borbeni avion F-15 Strike Eagle

Jack Guez/Afp

Datum: 16. listopada

Prvi dokument nosi naslov "Izrael: zračne snage nastavljaju pripreme za napad na Iran i provode drugu vježbu angažiranja velikih snaga", a drugi "Izrael: obrambene snage nastavljaju ključne pripreme za streljivo i tajnu aktivnost UAV-a gotovo sigurno za napad na Iran ”. Oba su datirana na 16. listopada i prvi put su procurili 17. listopada. Nakon što su objavljeni, tvrdilo se da ih je objavio netko iz američke obavještajne zajednice. Kasnije se pak tvrdilo da su izašli iz Ministarstva obrane SAD-a. Čini se da su informacije u cijelosti prikupljene analizom satelitskih slika.

Općenito govoreći, primjećuju da je Izrael sredinom prošlog tjedna svoje oružje pripremio za napad na Iran koji treba biti osveta za iranski napad na Izrael koji se dogodio 1. listopada.

Na temelju praćenja satelitskih slika i drugih geoprostornih obavještajnih podataka, dokumenti se bave izraelskim pripremama za upotrebu balističkih projektila koji se ispaljuju iz zraka. U operacijama bi trebali sudjelovati i zrakoplovi cisterne te tajni dalekometni dronovi za nadzor.

To bi moglo značiti da je Izrael na napad Irana planirao odgovoriti raketama dugog dometa. Planirani je napad naoko sličan dalekometnim napadima koje je Izrael 29. rujna izveo protiv hutista.

Čini se da dokumenti odražavaju nastojanje SAD-a i njegovih najbližih partnera da neovisno prate planove Izraela iako ne predviđaju njihove razmjere ili opseg. U dokumentima se ne spominju nikakve potencijalne mete u Iranu.

Čini se i da dva dokumenta predstavljaju mišljenje koje je prevladavalo kada su nastali te da su vjerojatno rezultat kontinuiranog praćenja. U jednom je trenutku rečeno kako nema dokaza da Izrael planira upotrijebiti nuklearno oružje.

‘Zlatni horizont‘

Dokumenti se dotiču priprema za korištenje raketa dugog dometa Rocks koje je proizvela izraelska tvrtka Rafael, a koje služe za uništavanje ciljeva iznad i ispod zemlje. Također, spominje se i još jedan balistički sustav nazvan Zlatni horizont, ali sustav tog imena naoko ne postoji.

Izraelski mediji nagađaju da bi se moglo raditi o projektilima Blue Sparrow koji imaju domet od oko 2000 km i za koje se smatra da su korišteni u izraelskom napadu na Iran koji se dogodio u travnju. Izrael taji podatke o svojim raketama dugog dometa kako njegovi neprijatelji ne bi znali kakve su njegove mogućnosti.

Mnogi podaci u spomenutim dokumentima opisani su kao podaci koje među sobom razmjenjuju članovi obavještajne mreže "Five Eyes" koju čine SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanada, Novi Zeland i Australija. U njima ima i podataka kojima raspolažu samo SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Dokumenti, koji su označeni kao strogo povjerljivi, objavljeni su na komunikacijskoj platformi Telegram, a o njihovom su curenju prvo pisali CNN i Axios.

Tko je izvor?

Istražitelji nastoje doznati je li ih netko namjerno objavio ili su dobiveni hakiranjem. Također, nastoje doznati jesu li procurile i druge osjetljive informacije. Istražitelji će pokušati doznati tko je imao pristup dokumentima te tko im je pristupio neposredno prije nego što su objavljeni.

SAD je pozvao Izrael da ubojstvo vođe Hamasa Jahje Sinvara iskoristi za ishođenje prekida vatre u Gazi. Uz to, upozorio je Izrael da ne širi vojne operacije na sjever Libanona i riskira širi regionalni rat. Međutim, izraelsko je vodstvo više puta naglasilo da neće dopustiti da iranski raketni napad prođe bez odgovora.

Ministarstvo obrane SAD-a reklo je da je upoznato s izvješćima o dokumentima.

Predsjednik Zastupničkog doma Sjedinjenih Država Mike Johnson rekao je u nedjelju da je razgovarao sa svojim "prijateljem" izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom. Rekao je da ga je htio "ohrabriti". Također je rekao da će biti brifing za dužnosnike koji imaju pravo gledati povjerljive dokumente, zatim i za druge. Rekao je da situaciju pažljivo prati.

Analitički obavještajni dokumenti imaju široku distribuciju unutar američkog aparata za nacionalnu sigurnost, a Ministarstvo obrane SAD-a nastoji suzbiti njihovo curenje.

Telegram kanal uključen u curenje tvrdi da je baziran u Teheranu, glavnom gradu Irana. Prethodno je objavio memove s iranskim vrhovnim vođom ajatolahom Alijem Hameneijem te materijale o "osovini otpora" koja uključuje bliskoistočne militantne skupine koje je naoružala Islamska Republika Iran.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. listopad 2024 22:27