StoryEditorOCM
Svijetcrna premijera

Što je RS-26 Rubež, zloglasna raketa koju je Putin navodno bacio na Ukrajinu? Evo o kakvom se oružju radi

21. studenog 2024. - 15:43

Rusija je ispalila interkontinentalnu balističku raketu na prvog susjeda, u masovnome napadu prema zoni ukrajinskoga grada Dnjipra. Radi se o "svečanoj premijeri" i vjerojatno najrazornijem oružju dosad upotrijebljenom u ruskoj agresiji, svojevrsnoj Putinovoj zamjeni za taktički nuklearni projektil kojim već prilično dugo prijeti.

Riječ je i o ruskom odgovoru na nedavnu dozvolu Bijele kuće i zemalja Zapada Ukrajini da može koristiti njihove rakete dugog dometa za djelovanje po ruskom teritoriju.

Ukrajinska protuzračna obrana nije precizirala gdje je točno udarila ruska mutant-raketa, ali su locirali da je lansirana iz regije oko grada Astrahana nadomak Kaspijskog jezera u Ruskoj Federaciji. U izjavi za medije nije rečeno ni o kakvoj se raketi radi, no sudeći po ranijim najavama ruskih medija i tamošnjih vojnih blogera, bez sumnje je riječ o kontroverznom projektilu RS-26 Rubež, teškom gotovo 50 tona.

image
Russian Defense Ministry/Anadolu Via Afp

Paralelno s njim, Rusi su po Dnjipru djelovali i balističkim raketama X-47M2 Kindžal, a vjerojatno i zloglasnim Iskanderima. No, bojeva glava Rubeža barem je triput jača od kratkodometnog Iskandera. Kijev je javio da je neimenovano industrijsko poduzeće u Dnjipru teško oštećeno tim masivnim raketnim napadom, a barem dva požara izbila su i u samome gradu, premda je ukrajinska protuzračna obrana uspjela presresti nekoliko ruskih raketa.

Rusija je još jučer kroz neformalne komunikacijske kanale počela otvoreno prijetiti kako će udariti na Kijev "masivnim novim projektilom" u znak osvete Bijeloj kući za udare zapadnim oružjem po njihovu teritoriju. Osim ruskih vojnih blogera, udare su najavile i ruske dnevne novine. Upravo zbog toga je iz Washingtona žurno naloženo privremeno zatvaranje američke ambasade, a istu odluku slijedila su nakon Amerikanaca i diplomatska predstavništva Italije, Španjolske i Grčke, očekujući napad na ukrajinsku prijestolnicu velikih razmjera.

image

Interkontinentalne rakete za udar na susjeda: Dnjipro

Handout/Afp

Ruske dnevne novine Moskovski Komsomolec su u srijedu nimalo uvijeno objavile kako se ruska vojska uskoro sprema lansirati projektile RS-26 Rubež s lansirnih točaka u gradu Astrahanu. Radi se o raketi koja leti brzinom pet puta većom od zvuka, što prilično otežava njezino obaranje proturaketnim sustavima tipa Patriot koje je Kijev dobio od SAD-a.

Rubež, što znači granica, ruska je interkontinentalna balistička raketa na čvrsto gorivo koja je primarno dizajnirana za nuklearne udare. Trenutno je još u razvoju pa joj je vatreno krštenje na bojnom polju više nego zahvalna zamjena za poligon. Lansira se s mobilnih cestovnih hipersoničnih lansera, duga je oko 12 metara, a u promjeru široka gotovo dva metra. Može nositi nuklearni teret od gotovo 900 kilograma, te navodno podupire nošenje više posve neovisnih bojevih glava.

Razvoj RS-26 započeo je davne 2008. godine. Prvo probno testiranje u rujnu 2011. za ovaj nadzvučni projektil bilo je prilično neuspješno: raketa je skrenula s kursa i srušila se nakon osam kilometara leta. Drugi test je bio znatno uspješniji i projektil je prevalio gotovo 6000 kilometara leta s laganom bojevom glavom. Naknadno testiranje u Kazahstanu, sa znatno težom bojevom glavom, na 2000 kilometara pokrenulo je službeno pitanje usklađenosti Rusije s antinuklearnim sporazumom koji je zabranjivao raspoređivanje projektila s dometom od 500 do 5500 kilometara. Zapadni promatrači kritizirali su ovaj ruski projektil zbog kršenja Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa te je njegov razvoj na neko vrijeme bio obustavljen.

Rubež je dizajniran kao strateška prijetnja Moskve europskim prijestolnicama i ima sposobnost gađanja baza NATO-ovih snaga po zapadnoj Europi. Čak je i službena svrha ovog oružja prema svojedobnim definicijama Kremlja "odvratiti zapadne sile od dolaska u pomoć novijim istočnim članicama NATO-a nadomak ruskih granica".

image
Handout/Afp

Timur Sirlanov, ruski vojni analitičar, izjavio je za Moskovski Komsomolec da bi ukrajinski narod trebao "drhtati" zbog uvođenja u uporabu ovoga projektila.

„U aktualnoj situaciji još nećemo upotrijebiti nuklearno oružje, ali će neonacisti i njihovi zapadni saveznici u idućim danima cijeniti udarce koji će biti zadani kritičnoj infrastrukturi Ukrajine, kao i mogućim ciljevima u samome glavnom gradu Kijevu”, kazao je Rus Sirlanov.

Ako je suditi po njegovim riječima, Putinova raketna osveta zbog djelovanja dalekometnih zapadnih projektila po ruskom tlu još nije iskazala sav svoj bijes.

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
11. siječanj 2025 11:15