StoryEditorOCM
SvijetRS-26

Ruski navodni napad ICBM-om na Dnjipro bila bi prva upotreba te rakete u povijesti. Evo o kakvom se oružju radi

Piše Hina
21. studenog 2024. - 14:43

Navodni ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na Dnjipro u četvrtak bio bi prva u povijesti upotreba te vrste oružja, sposobnog da nosi nuklearnu glavu, u nekom ratu.

Ako se potvrdi, upotreba te rakete naglasila bi ubrzanje eskalacije 33 mjeseca dugog rata u Ukrajini, nakon što je Kijev ovaj tjedan gađao ruski teritorij američkim i britanskim raketama usprkos upozorenjima Moskve da to ne čini.

Sigurnosni stručnjaci tvrde da bi taj napad bio prva vojna upotreba interkontinentalne balističke rakete. ICBM-ovi su strateško naoružanje stvoreno da nosi nuklearne glave te su važan dio ruske nuklearne doktrine odvraćanja.

„Danas je lansirana nova ruska raketa. Sve karakteristike – brzina, visina, pokazuju da je riječ o interkontinentalnoj balističkoj raketi. U tijeku je istraga stručnjaka”, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u videoporuci. 

Ukrajinske zračne snage tvrde da je ispaljena iz ruske regije Astrahan, udaljene više od 700 kilometara od ukrajinskog grada Dnjipra. Ne zna se kakvu je bojnu glavu raketa nosila niti o kojem je modelu točno riječ. 

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov pitanja novinara o priopćenju zračnih snaga Ukrajine preusmjerio je na rusku vojsku.

Ukrajinska Pravda, medij sa sjedištem u Kijevu, pozivajući se na anonimne izvore piše da je riječ o RS-26 Rubežu, interkontinentalnoj balističkoj raketi s dosegom od 5,8 tisuća kilometara. 

RS-26 prvi je put uspješno testiran 2012. godine. Procjenjuje se da je dugačak oko 12 metara i teži 36 tona, prema podacima Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS). Ta raketa može nositi nuklearnu glavu tešku do 800 kilograma. 

Cilj raketnog napada na Dnjipro bili su pogoni i infrastruktura, objavile su zračne snage Ukrajine. Nisu objavile što je bio točan cilj ICBM-a niti je li ta raketa uzrokovala štetu. Regionalni guverner Sergij Lisak rekao je da je u raketnom napadu oštećen jedan industrijski pogon te su izazvana dva požara. Ozlijeđeno je dvoje ljudi. 

Rusija je rano u četvrtak ispalila i hipersoničnu raketu Kinžal i sedam krstarećih raketa Kh-101. Šest od njih oborila je ukrajinska protuzračna obrana, tvrdi ukrajinska vojska. 

NATO još nije komentirao navodni napad ICBM-om, a američko zapovjedništvo u Europi odgovorilo je Reutersu da još ne zna ništa o tome te je preusmjerilo pitanje na ministarstvo obrane. Europska komisija prozvala je taj napad "jasnom eskalacijom". 

„Ako se pokaže istinitim, to će biti bez presedana, prva vojna upotreba ICBM-a. Iako to nema smisla uzimajući u obzir cijenu i preciznost”, napisao je na platformi X Andrey Baklitskiy iz Instituta za istraživanje razoružanja Ujedinjenih naroda. 

Njemački sigurnosni stručnjak Ulrich Kuehn napisao je da se „čini da je Rusija danas po prvi put u povijesti koristila interkontinentalnu balističku raketu u ratu, protiv civilne mete u Dnjipru”. 

Dio vojnih stručnjaka smatra da je lansiranje ICBM-a, ako se potvrdi, pokušaj odvraćanja Moskve nakon napada Kijeva na Rusiju zapadnim raketama dugog dometa. 

„Lansiranje ICBM-a svakako se može protumačiti kao prijetnja, potencijalno kao odgovor na ukidanje ograničenja upotrebe ATACMS-a i Storm Shadowa”, rekao je Reutersu europski vojni izvor, referirajući se na naoružanje američke i britanske proizvodnje. 

Ruski ratni dopisnici na aplikaciji Telegram i jedan dužnosnik koji je govorio pod uvjetom anonimnosti rekli su da je Kijev u srijedu koristio Storm Shadow za napad na zapovjedništvo u ruskoj graničnoj regiji Kursk u koju je ukrajinska vojska upala tijekom ljeta.

Rusko ministarstvo obrane je u svom dnevnom izvješću o protekla 24 sata u četvrtak priopćilo kako je protuzračna obrana oborila dva Storm Shadowa, no nije reklo gdje. 

Ukrajina je u utorak ruski teritorij napala i s američkim raketama ATACMS, nakon što je odlazeći američki predsjednik Joe Biden, dva mjeseca prije kraja mandata, odobrio Kijevu da to čini.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. siječanj 2025 01:38