StoryEditorOCM
SvijetKRVAV NOVAC

Pojavili se u Africi: kolumbijski plaćenici bore se u Sudanu, evo tko ih je doveo...

Piše vijesti sd
10. prosinca 2024. - 17:59

Vijest, koliko čudna toliko i alarmantna, natjerala je mnoge u Kolumbiji, zemlji zaglavljenoj u unutarnjem sukobu, da svoju pozornost usmjere na građanski rat u Sudanu, koji je izazvao veliku humanitarnu krizu, ali jedva da dolazi na naslovnice nacionalnih novina. Više od 20 Kolumbijaca ubijeno je samoubilačkim bespilotnim letjelicama u regiji Darfur, na istoku zemlje, navodi se u izvješću koje je prošlog tjedna objavila sudanska vojska. Sve upućuje na to da su bili u skupini od oko 300 plaćenika koji su unovačeni da se bore rame uz rame s paravojnim jedinicama Snaga za brzu potporu (RSF), oružane skupine koja već više od godinu dana pokušava preuzeti kontrolu nad Sudanom, piše El Pais. 

Prva izvješća pojavila su se krajem studenog. Video podijeljen na društvenim mrežama pokazao je muškarca – vjerojatno vojnika sudanskih oružanih snaga – kako snima putovnice i osobne iskaznice pronađene u pustinji koje su pripadale nekolicini Kolumbijaca. Bio je to prvi uvid u uzavrelu priču, koja je proključala otkrićem da se najmanje 300 Kolumbijaca bori u ratu u Sudanu, prema neovisnom mediju La Silla Vacía, na temelju svjedočenja nekoliko uključenih bivših vojnika. Tvrde da ima mnogo onih koji su tamo protiv svoje volje i koji tvrde da su angažirani da rade kao čuvari u Dubaiju, više od 3300 kilometara (2050 milja) istočno od Darfura.

Zapošljavanje se uglavnom provodi preko privatnih zaštitarskih tvrtki, koje za kratkoročni rad nude nekoliko tisuća dolara, objašnjava Ulrich Petersohn, stručnjak za sigurnost i plaćeničku djelatnost. "Posljednja karika u lancu su gotovo uvijek oni koji su u industriji poznati kao ‘državljani trećih zemalja‘, koji dolaze iz Kolumbije, Perua, El Salvadora, Somalije ili Nigerije. Bez solidnih putovnica ili novca za avionske karte, potpuno su ovisni o tome što agencije žele učiniti s njima", dodaje profesor na Sveučilištu u Liverpoolu.

To su tvrtke koje su na papiru kao i sve druge. Imaju urednu dokumentaciju i predstavljaju se kao operateri usluga nadzora u drugim državama. "Više ne govorimo o velikim korporacijama poput Blackwatera (u SAD-u) ili Wagnera (u Rusiji), nego o tvrtkama s jednom osobom u kojima umirovljeni general registrira posao i promovira ga putem lanaca WhatsAppa", objašnjava Mario Urueña, stručnjak za globalnu sigurnost na Universidad del Rosario u Bogoti. Bivšim vojnim osobama nude do pet puta veću plaću od mirovine, što ponudu čini vrlo atraktivnom.

Bez obzira na to jesu li prevareni ili nisu (Petersohn tvrdi da nisu svi "idioti" i da mnogi shvaćaju rizike), Kolumbijci se nalaze u Sudanu u ključnom trenutku sukoba. Prvi put od početka građanskog rata sudanska vojska ojačala je paravojske u raznim područjima, posebno u Khartoumu, glavnom gradu, koji je u velikoj mjeri pod kontrolom RSF-a. Sukob je izazvao jednu od najozbiljnijih humanitarnih kriza u svijetu: više od 20.000 ljudi je umrlo, prema UN-u (druge istrage navode da ih je umrlo 60.000), a više od 10 milijuna prisilno je raseljeno iz svojih domova.

Kolumbijci nisu jedini plaćenici koji se bore u Sudanu. Vojska je osudila RSF da u svojim redovima ima plaćenike iz susjednih zemalja u Sahelu, poput Čada ili Nigera. Međunarodni mediji poput CNN-a također tvrde da su pronašli dokaze da je ruska organizacija Wagner opskrbljivala paravojske projektilima za napad na sudanske oružane snage, koje zauzvrat podržava Egipat. Jedan od glavnih igrača su Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su zanijekali svoju ulogu u sukobu unatoč izvješćima brojnih humanitarnih organizacija i stručnjaka UN-a o njihovoj ulozi u ratu.

Unatoč UN-ovoj konvenciji iz 1989. koja zabranjuje regrutiranje i obuku plaćenika, te dokazima da je to tržište još uvijek prisutno u ratovima poput sudanskog, Petersohn ističe poteškoću, ako ne i nemogućnost, izvođenja tvrtki ili plaćenika pred sud. "Vrlo je malo primjera da je netko izveden pred sud zbog miješanja u strane sukobe, i to je na neki način bit – da nema odgovornosti", priznaje, piše El Pais. 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 09:22