StoryEditorOCM
Svijetključno raskrižje

Jedan od najvećih gradova u Siriji pao u ruke pobunjenika; Hama im je bila ‘stara rana‘, a ima i veliki strateški značaj

Piše vijesti sd
5. prosinca 2024. - 15:59

Sirijska vojska je priopćila da se povlači iz Hame, strateški važnog grada, što predstavlja drugi veliki poraz za vlasti u Siriji, jer je prošlog tjedna pobunjenička koalicija također zauzela Alep, javlja Index.

U izjavi koju je prenijela državna novinska agencija SANA, sirijska vojska je navela da su sukobi s "terorističkim" skupinama postali intenzivniji, što je dovelo do prodiranja tih skupina u nekoliko dijelova grada.

Alep, drugi po veličini sirijski grad, ponovo su zauzele pobunjeničke snage nakon što su nadjačale vojsku predsjednika Bashara al-Assada.

Ofenziva pobunjenika bila je veliki udarac za sirijskog predsjednika Assada i njegove saveznike iz Irana i Rusije, ponovno aktivirajući građanski rat koji je godinama bio u stanju mirovanja. Hama, smještena na ključnom raskrižju u zapadnoj Siriji, ima strateški značaj jer osigurava opskrbne linije između Damaska i Alepa. Pobunjenici nisu uspjeli zauzeti grad od početka rata 2011. godine.

Abu Mohammad Al Jolani, vođa pobunjeničke skupine Hayat Tahrir Al Sham (HTS), izjavio je da su njegovi borci ušli u Hamu kako bi "očistili ranu staru 40 godina", aludirajući na masakr iz 1982. godine, kada je predsjednik Hafez al-Assad, otac trenutnog vladara, naredio vojsci da uguši pobunu, pri čemu su poginuli deseci tisuća ljudi.

Pobunjeničke snage sada planiraju napredovati prema jugu, prema Homsu, 165 kilometara od Damaska, a glasnogovornik pobunjenika, Hassan Abdulghani, pozvao je ljude u Homsu da se pridruže revoluciji protiv tiranije Asadovog režima.

Oprez u SAD-u

Sjedinjene Države zasad su oprezne u ocjeni pobunjeničkih uspjeha, unatoč strateškim porazima iranskih i ruskih saveznika, i to iz zabrinutosti zbog uloge koju u njima ima skupina Hay‘at Tahrir al-Sham (HTS), koja je označena kao teroristička organizacija. HTS je, pod prijašnjim imenom Jabhat al-Nusra, bila podružnica al-Kaide, a njezin vođa, Muhammad al-Jolani, na tjeralici je SAD-a koji nudi nagradu od 10 milijuna dolara za njegovo hvatanje zbog sudjelovanja u napadima na američke trupe koje su ranije imale baze u Siriji.

Iako je HTS službeno raskinuo veze s al-Qaidom 2016. godine, promijenivši ime u HTS, i dalje promiče islamističku ideologiju. Ipak, promatrači ističu da se ponašanje grupe u posljednjim godinama promijenilo, uključujući toleranciju prema vjerskim manjinama i dopuštanje kršćanskih službi u područjima pod njihovom kontrolom. Neki aktivisti smatraju da je HTS evoluirao i razvio taktičko vodstvo i strategiju, no mnogi nisu skloni prihvatiti njihovu ideologiju.

Bidenova administracija i regionalne vlade, poput Ujedinjenih Arapskih Emirata i Saudijske Arabije, oprezno gledaju na ovu grupu, zbog straha od islamističkog zaokreta koji bi mogao ugroziti njihove političke i sigurnosne interese, osobito s obzirom na prošlu povezanost HTS-a s al-Qaidom, piše Index.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 10:53