StoryEditorOCM
HrvatskaPROJEKT HGK-a

Održivo upravljanje Gackom: put prema ekološkom, gospodarskom i demografskom procvatu Ličko-senjske županije

Piše Anamaria Mikulić/Sponzorirani sadržaj
13. prosinca 2024. - 08:00

Voda je jedan od najvažnijih prirodnih resursa na Zemlji, koji neprestano oblikuje svijet oko nas. Njena vrijednost ne leži samo u njenoj ulozi kao osnovnom uvjetu života, već i u njenom golemom potencijalu kao resursa od biološke, okolišne, ambijentalne i gospodarske važnosti.

Ličko-senjska županija, poznata po svojim prirodnim ljepotama, svoj gospodarski razvoj uvelike temelji na bogatim vodnim resursima. Rijeke, jezera, izvori i podzemne vode nisu samo simbol ovog područja, već i ključni elementi koji pokreću ekonomiju.

Ključni resurs

U sektoru turizma zabilježeno je pola milijuna noćenja samo u kontinentalnom dijelu županije, bez obuhvata Senja, Novalje i Karlobaga. Jedan od glavnih nositelja turističkog uspjeha je Nacionalni park Plitvička jezera, koji svoj status svjetske baštine duguje jedinstvenim jezerima i slapovima. Prošle godine park je prodao oko milijun i pol ulaznica, čime je značajno doprinio turizmu i gospodarstvu regije te otvaranju radnih mjesta u ugostiteljstvu i pratećim djelatnostima.

image
/Shutterstock

Voda je ključni resurs za razvoj Ličko-senjske županije i kroz vodoopskrbu i energetiku. Izvori pitke vode osiguravaju opskrbu ne samo lokalnim zajednicama već i širem području, što županiju čini primjerom održivog upravljanja vodnim bogatstvom. Osim toga, proizvodnja električne energije iz Hidroelektrane Senj godišnje iznosi oko 1000 GWh, što dodatno naglašava stratešku važnost vodnih resursa za gospodarski rast i stabilnost regije.

Važna podrška

Hrvatska gospodarska komora (HGK) prepoznaje značajan utjecaj poslovne zajednice na okoliš i društvo te aktivno radi na promicanju odgovornog poslovanja. Podrškom hrvatskim poduzećima u donošenju strateških odluka temeljenih na principima održivosti, HGK doprinosi stvaranju okruženja u kojem gospodarski napredak ide ruku pod ruku s očuvanjem okoliša i društvenom odgovornošću.

image
/Shutterstock

HGK pomaže poduzećima u implementaciji održivih praksi i strategija, koje ne samo da poboljšavaju poslovanje nego i donose neto pozitivan utjecaj na širu zajednicu. Time se ostvaruju zajednički ciljevi – gospodarski rast, očuvanje okoliša i dugoročna društvena stabilnost. Kroz ovakve inicijative, HGK doprinosi izgradnji održivog gospodarskog modela koji je usklađen s potrebama lokalnih zajednica.

Projekt revitalizacije vodotoka rijeke Gacke

Jedan od ključnih projekata HGK – Županijske komore Otočac, usmjeren na stvaranje poticajnog okruženja za unaprjeđenje održivih praksi u hrvatskom gospodarstvu, je projekt revitalizacije vodotoka rijeke Gacke. Kroz suradnju s gospodarstvenicima, stručnjacima, tijelima javne vlasti i lokalnom zajednicom, projekt potiče održivo korištenje vodnih resursa i obnovu isušenih vodotoka. Glavni cilj je stvaranje pozitivnih učinaka na društvo i gospodarstvo, uz smanjenje pritisaka na okoliš, čime se doprinosi dugoročnoj održivosti i očuvanju prirodnih bogatstava.

– Nema sumnje da bi Otočac i okolni kraj revitalizacijom Gacke mogao doživjeti ekološki, gospodarski i demografski procvat – zaključio je Joso Brajković, predsjednik HGK Županijske komore Otočac.

image

Stručni skup udruge Prijatelji Gacke

/Hgk

HGK – Županijska komora Otočac djeluje kao most između gospodarskih subjekata, tijela javne uprave i lokalne zajednice, i to kroz povezivanje dionika i promicanje odgovornog poslovanja kako bi se postigla dugoročna održivost korištenja prirodnih resursa i omogućio daljnji razvoj gospodarstva. 

Klimatski izazovi

Tu su i veliki izazovi koji oblikuju naše sutra. Klimatske promjene i degradacija okoliša sve se više nameću kao prijetnje ne samo prirodnim ekosustavima već i stabilnosti poduzeća, gospodarstva i društva u cjelini. Negativni učinci već se osjećaju – od šteta izazvanih ekstremnim vremenskim uvjetima do rasta troškova poslovanja uslijed potrebe za prilagodbom novim okolnostima.

Suočavanje s izazovima nije dovoljno, nužno je djelovati proaktivno. Smanjenje rizika koji ugrožavaju dugoročnu održivost poslovanja zahtijeva ulaganja u održive tehnologije, diversifikaciju izvora energije i razvoj otpornosti na klimatske promjene. Takvi potezi ne samo da umanjuju rizike već donose prilike za inovacije, jačanje konkurentske prednosti i stvaranje održivog poslovnog modela. 

Sadržaj nastao u suradnji s HGK. 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
11. siječanj 2025 03:42