Visoki kazneni sud (VKS) povisio je kaznu sa sedam na osam godina zatvora Matiji Francu, koji je iz osobito niskih pobuda ubio svog ujaka, dok je suprugi žrtve Slađani Novoselnik zbog poticanja na ubojstvo povišena kazna s četiri godine i 10 mjeseci na šest godina zatvora.
VKS je, ne navodeći identitet optuženika, izvijestio da je presudom odbio njihove žalbe i prihvatio žalbu državnog odvjetnika na prvostupanjsku presudu Županijskog suda u Splitu, dok je u ostalom dijelu potvrđena prvostupanjska presuda.
Prizivni sud je utvrdio da splitski Županijski sud nije počinio bitne povrede odredaba kaznenog postupka ni povrede kaznenog zakona istaknute u žalbama optuženika. No prvostupanjska presuda preinačena je u pravnoj oznaci po službenoj dužnosti te je na optuženike primijenjen Kazneni zakon koji je vrijedio u vrijeme počinjenja zločina.
Razmotrivši suprotstavljene argumente državnog odvjetnika i optuženika, VKS je zaključio da kaznu optuženicima treba postrožiti. VKS pojašnjava kako prvostupanjski sud na strani oba optuženika nije našao otegotnih okolnosti, dok je utvrdio niz olakotnih okolnosti.
precijenjene olakotne okolnosti
Optuženom Francu je kao olakotno cijenio protek vremena od počinjenja djela, činjenicu da je bio maloljetan, njegove uredne osobne i obiteljske prilike, budući da je oženjen, kao i da uredno funkcionira u društvu, ali i žaljenje zbog posljedica djela i neosuđivanost.
Optuženoj Slađani Novoselnik je olakotnim cijenjen protek vremena, činjenica da je majka maloljetnog djeteta, korektno držanje pred sudom, dosadašnja neosuđivanost i činjenica da je djelo počinila s neizravnom namjerom. Istovremeno, sud nije našao otegotnih okolnosti.
VKS ističe da je prvostupanjski sud tako utvrđene olakotne okolnosti u ukupnosti ocijenio naročito olakotnim pa je primijenio odredbe o sudskom ublažavanju kazne i Franca osudio na sedam godina, a Novoselnik na četiri godine i 10 mjeseci.
Međutim, ocjena je prizivnog suda kako je prvostupanjski sud optuženiku precijenio olakotne okolnosti i pogrešno ih ocijenio kao naročito olakotne pa mu je kazna postrožena sa sedam na osam godina zatvora.
VKS navodi da je za kazneno djelo teškog ubojstva propisana kazna zatvora od najmanje 10 godina ili kazna dugotrajnog zatvora, ali je Franc djelo počinio kao maloljetnik pa se na njega primjenjuje Zakon o sudovima za mladež kojim je ta kazna limitirana do najviše 10 godina.
kazne primjerene stupnju krivnje
U pogledu optužene Novoselnik, VKS ističe da je u pravu državni odvjetnik kako prvostupanjski sud nije u dovoljnoj mjeri cijenio objektivnu težinu počinjenog kaznenog djela, ali nije u pravu kada navodi da nije bilo mjesta sudskom ublažavanju kazne. Zato je ocjena drugostupanjskog suda kako je kazna zatvora u trajanju šest godina adekvatna.
‘‘Tako izrečene kazne primjerene su težini počinjenog kaznenog djela, ličnostima optuženika, okolnostima djela i stupnju krivnje te će se njima ostvariti svrha kažnjavanja‘‘, navodi prizivni sud.
Prema optužnici, Matija Franc je kao 17-godišnjak nožem ubio svog ujaka Domagoja Novoselnika u mjestu Vrisnik na Hvaru. Franc i žrtvina supruga Slađana Novoselnik najprije su pokušali policiji slučaj prikazati kao samoubojstvo, no to im nije prošlo jer se otkrilo da su bili u vezi i da su razmijenili stotine poruka.
Presuda splitskog Županijskog suda na koju su se žalili državni odvjetnik i optuženici bila je treća presuda u ovom slučaju. Franc je na prvom suđenju bio osuđen na maksimalnih 10 godina maloljetničkog zatvora, dok je Slađana Novoselnik osuđena na 22 godine zatvora. Na drugom suđenju njemu je kazna smanjena na osam godina, dok je ona oslobođena.