StoryEditorOCM
Domaći nogometnije jedini

Hrvatski reprezentativac zarađuje milijune, a igra u kopačkama s rupama. Evo koji je razlog

Piše Sport SD
21. studenog 2024. - 13:09

Hrvatska je izborila plasman u četvrtfinale Lige nacija nakon što je u posljednjem kolu skupine u Splitu pred više od 33 tisuće gledatelja odigrala neriješeno protiv Portugala (1:1). Portugal je poveo u 33. minuti golom Joao Felixa, a izjednačio je u 66. minuti Joško Gvardiol.

Vatreni su osvojili drugo mjesto u skupini s osam bodova, šest manje od vodećeg Portugala, Škotska koja je u Varšavi pobijedila Poljsku (2:1) je treća s bodom manje od nas.

Ždrijeb parova četvrtfinala Lige nacija je 22. studenog u Nyonu, susreti su na rasporedu 20. i 23. ožujka, a mogući suparnici Hrvatske su Francuska, Njemačka i Španjolska.

Naravno da se o Vatrenima priča i nekoliko dana nakon utakmica, a ono što je mnogima zapelo za oko su kopačke s rupama Mislava Oršića. Naime, bivši igrač Dinama reže rupe na petama svojih kopački, a zanimljiv detalj uhvatili su fotoreporteri.

Nije riječ o ekstremnom modnom izričaju ili novom trendu, nego o zdravstvenom problemu koji muči mnoge njegove kolege, Philippea Coutinha, Roberta Firmina, Matsa Hummelsa...

image
Ronald Gorsic/Cropix

Smanjuje efekt Haglundove pete

Čini to kako bi smanjio efekt takozvane Haglundove pete, čestog medicinskog problema kod sportaša od kojeg je bolovala, između ostalih i naša poznata atletičarka Blanka Vlašić. Problem se javlja pri nošenju novih cipela, osobito kod onih s čvrstim petama, poput kopački.

Pete kopački često su zaštićene tvrdom plastikom kako bi zaštitile gležanj od udaraca i stabilizirale ga pri promjeni smjera. Sportaši sa spomenutim problemom imaju problema s oticanjem peta, a to često muči i trkače na duge staze.

Haglundova peta javlja se i zbog problema s držanjem ili pretjeranog opterećenja na taj dio tijela, što je najčešći razlog kod nogometaša. U takvim slučajevima dolazi do deformacije kosti koja izaziva osjećaj konstantne neugode u dodiru s kopačkom. Do zadebljanja kosti na peti dolazi zbog upala, ali i drugih problema, stresa. Istrošenost Ahilove tetive dovodi do malformacije kosti. Naročito se javlja kada obuća ima kruti stražnji rub, kao što je slučaj s kopačkama, koje su na tom stražnjem dijelu najčešće obložene plastikom i napravljene da štite stopalo odnosno gležanj, petu od udaraca, daju na stabilnosti kod promjena smjera.

image
Goran Mehkek/Cropix

Rupe napravljene na zadnjoj strani kopačke znaju ublažiti te smetnje. Takav trend su još prije nekoliko godina pokrenuli Philippe Coutinho, Roberto Firmino, Daniele De Rossi, Mats Hummels...

Iako je tehnologija u proizvodnji kopački napravila ogromne korake posljednjih godina, neugoda se još uvijek rješava na način koji preporučuje stara škola, a to je rezanje rupe na peti ili na prstima, kako to čini Mats Hummels.

image
Goran Mehkek/Cropix
image
Goran Mehkek/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 03:36