Hrvatska će u petak doznati protivnika u četvrtfinalu Lige nacija. U švicarskom Nyonu s početkom u 12 sati održat će se ždrijeb četvrtfinala, ali i play offa aktualnog izdanja Lige nacija.
Hrvatska je kao jedna od drugoplasiranih reprezentacija nenositelj i igrat će s nekim od nositelja. Pritom ne može izvući Portugal s kojim se susrela već u skupini Lige nacija. Potencijalni protivnici Hrvatske su aktualni svjetski viceprvak Francuska, europski prvak i branitelj trofeja u ovom natjecanju Španjolska te Njemačka.
Uz Hrvatsku nenositelji su još Danska, Italija i Nizozemska. Dakle, među osam velikih je sedam reprezentacija koje su osvajale neko veliko natjecanje, SP, EP ili Ligu nacija, i – Hrvatska. No, i Hrvatska ima osvojene tri medalje u zadnjih šest godina, srebro i broncu sa zadnja dva SP-a, a aktualni je viceprvak prošlog izdanja Lige nacija.
- Volio bih izbjeći Španjolsku – rekao je hrvatski izbornik Zlatko Dalić nakon susreta s Portugalom u ponedjeljak na Poljudu (1:1).
Tom prigodom je najavio kako vjeruje da će se i taj četvrtfinalni susret igrati u Splitu. Prvi susret igrat će se na travnjaku nenositelja, dakle u Hrvatskoj, drugi u gostima. Prvi susreti zakazani su 20. ožujka iduće godine, a uzvrati tri dana kasnije.
HNS još duguje Splitu
Evo pet razloga zašto bi se trebalo igrati na Poljudu.
1. Na Poljudu je najbolja, južnjačka atmosfera. Uz dužno poštovanje ostalim stadionima i gradovima, najbolju podršku imat će reprezentacija u gradu pod Marjanom. Pokazala je to i utakmica s Portugalom. Daleko je to od nekadašnjeg huka s Poljuda u prvim godinama hrvatske samostalnosti, kada je nacionalni naboj bio na vrhuncu. Neusporedivo je to s atmosferom na utakmici Hrvatska – Italija 1995. godine, ali dovoljno za primat u Lijepoj našoj.
2. Bez obzira na sve svoje manjkavosti, godine koje čine svoje, zakašnjelu sanaciju, Poljud je trenutno najbolji hrvatski stadion s najvećim kapacitetom. Na utakmici Hrvatske i Portugala bilo je 33.386 gledatelja. Nakon maksimirskog potresa i zatvaranja istočne tribine kapacitet Maksimira je desetak tisuća gledatelja manji. Uz najbolju, na Poljudu bi Hrvatska svakako tako imala i najbrojniju podršku. Osijek (13.000) i Rijeka (oko 8.000) imaju mali kapacitet stadiona.
3. HNS je dužnik gradu Splitu zbog onih ne sedam, nego 14 gladnih godina, Podsjetimo, između 1997. i 2011. godine ničim izazvano dogodilo se da Hrvatska nijednu službenu utakmicu nije odigrala na Poljudu. Bilo je prijateljskih, ali nijednu službenu. U državi koja nema poštenih stadiona, u kojoj su tek dva kapacitetom ozbiljna za velike susrete Maksimir i Poljud. Pa se sada to kao malo vraća u "normalu", otkad je Zlatko Dalić na klupi i od osvojenog srebra iz Rusije krenuo je taj trend.
4. Još jedan razlog je što smo „probili led”. Strepilo se kako će publika u Splitu reagirati s obzirom da je susret s Portugalom bio prvi za Ivana Perišića na Poljudu od odlaska iz Hajduka, odnosno prvi nakon odlaska Marka Livaje iz reprezentacije lani. Bilo je zvižduka, bilo je i podrške. Podijeljeni su bili navijači. Sada je vrijeme da se ide dalje. A između dvije splitske odigrala je Hrvatska ukupno 21 utakmicu, od čega šest domaćih. Po dvije u Zagrebu, Osijeku i Rijeci. Split je bio na čekanju.
5. Na prvu zvuči apsurdno, ali na Poljudu bi trebalo igrati zbog – travnjaka. Daleko od toga da Hajduk ima najbolji travnjak u SuperSport HNL-u. Generalno, daleko je on od idealnog. Međutim, pogled prema rasporedu prvenstva kaže kako će Hajduk uoči 20. ožujka najduže „čuvati” travnjak. Svoje zadnje domaće ligaške utakmice Dinamo, Osijek i Rijeka igraju 15. ožujka, a Hajduk sedam dana ranije, 8. ožujka. U tih sedam dana više travnjak se stigne oporaviti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....