StoryEditorOCM
Splitbarba lukina koliba

Barba Luka u bolničkoj postelji saznao da su mu Splićani preuredili baraku, ali iz KBC-a poručuju: ‘Ne može on tamo...‘

Piše Mirela Goreta
25. listopada 2023. - 13:08

Luka Matković (85), stanar trošne barake na adresi Sućidar 77A, kojemu su članovi Udruge “Empatija” proteklog vikenda munjevitom brzinom uredili sobicu kako bi, nakon operacije kuka, koliko-toliko imao adekvatan smještaj nakon povratka iz KBC-a Split, još uvijek boravi u bolnici.

Iako je kući trebao biti otpušten u ponedjeljak, nesretnog Luku zadržali su u bolnici saznavši za uvjete u kojima starac živi s 43-godišnjom kćerkom Jelenom, u čiju se skrb ne može pouzdati zbog njezina lošeg zdravstvenog stanja.

Trajni smještaj

– Tek u ponedjeljak saznali smo kako bi u slučaju povratka u baraku izostala kućna njega, a tamo nema ni tople vode. Za gospodina bi bilo najbolje dugoročno rješenje smještaja u nekoj od ustanova – kaže Branimira Huljev Tolušić, socijalna radnica u KBC-u Split, koja je odmah kontaktirala Centar za socijalnu skrb pod čijim nadzorom je i obitelj Matković.

Istog je mišljenja i Luka, koliko god ga je obradovao novi izgled sobice, rekao je socijalnoj radnici kako mu je potrebna stalna pomoć, pa bi radije u dom.

– Surađujemo s kolegicama iz Centra za socijalnu skrb kako bi se gospodinu pronašao trajni smještaj. Nažalost, domovi su puni, još tražimo... Tek smo jedan dan u cijeloj priči, otkako smo saznali da se o njemu nema tko brinuti nakon izlaska iz bolnice. Sad je na potezu Centar za socijalnu skrb, uporno se traži smještaj, ali svi su kapaciteti puni – objašnjava socijalna radnica iz splitske bolnice. Općepoznata je činjenica kako su ponuda i potražnja, što se tiče državnih domova, u velikom nerazmjeru, a cijene u privatnima popele su se na 1300-1500 eura. Ipak, još uvijek tinja nada kako će se Luki Matkoviću uspjeti omogućiti tzv. prekobrojni smještaj u nekoj od ustanova.

U staračkom domu je već njegova 75-godišnja supruga Milka, a nesretni starac je ostao živjeti s kćerkom u nekadašnjim zajedničkim “Lavčevićevim” i “Konstruktorovim” barakama na vrhu Sućidra. Prvotno su bile namijenjene njihovim radnicima, a poslije se u njih uselilo šest obitelji, koje su većinom do Domovinskog rata uspjele dobiti stanove i otići iz već tada trošnog i neodržavanog prostora. Luki Matkoviću isto nije pošlo za rukom, pa je na kraju sa suprugom i kćerkom jedini ostao u bijedi i nevolji sućidarske barake 77A.

image

Jelena i roditelji Luka i Milka Matković snimljeni u svom domu 2018.

Nikola Vilić/Cropix

Obitelj Matković živi na toj adresi gotovo četiri desetljeća – u derutnom, apsolutno nehumanom životnom prostoru, prepunom starih stvari, smeća, miševa... Potpuno neprikladnom za Lukin oporavak nakon operacije kuka, gdje mu, da stvar bude gora, slijedom nesretnih životnih okolnosti ne bi imao tko dodati ni čašu vode, a kamoli što drugo. 

Uredimo Jeleni dom do kraja!

Dok se Luki Matkoviću pokušava pronaći domski smještaj nakon izlaska iz bolnice, Jagoda Laco, predsjednica Udruge “Empatija”, razmišlja o njegovoj kćeri i već potiče članstvo na novu akciju.

“Iskreno kopka me i ne da mi mira pomisao da će mlada žena, načetog zdravlja u svakom pogledu, nastaviti živjeti u tim nehumanim uvjetima. Preplašena, stjerana u kut, iznevjerena, stekla je obrambeni sistem koji graniči s verbalnom agresivnošću. Ne zamjeram joj, ja bih da nastavimo dalje. Ne mirim se s tim da još jedna duša postane beskućnik, a možemo joj pomoći. Stoga vas molim, tko želi pomoći i uključiti se, da joj sredimo kuhinju, izbacimo sve, kupimo knauf i obložimo je. Ajmo joj urediti da se osjeća kao svako ljudsko biće, a ne zvijer stjerana u kut. Ajmo uraditi ono što su drugi trebali, a nisu. Za sreću je potrebno tako malo. Jelena se povukla, isključila, nedostupna je. Tko sam ja da je osuđujem? Tko smo mi”, napisala je u svojoj objavi Jagoda Laco, navodeći kako su potrebni volonteri i knauf za oko 16 kvadrata. Naravno, članovi su se odazvali u sekundi...

image

Jelena i otac Luka Matković snimljeni 2018. ispred barake
 

Nikola Vilić/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. svibanj 2024 09:51