StoryEditorOCM
Zagoraidu bolji dani

Iz ovog vodovoda u Zagori godišnje ‘iscuri‘ 80 posto vode, o njemu ovisi 3500 potrošača! Direktor najavljuje spas...

Piše Mate Primorac
9. prosinca 2024. - 20:55

Vrgorsko komunalno poduzeće opskrbljuje pitkom vodom oko 3500 potrošača od općine Zagvozd, preko Vrgorske krajine, pa do susjednih mjesta u Dubrovačko-neretvanskoj županiji kao što su općina Pojezerje i naselje Staševica u sklopu grada Ploča, te jedan manji dio naselja na području grada Ljubuškog u BiH.

Veliki je to posao za 28 zaposlenika, koliko trenutno broji ova gradska tvrtka, dovoljno je reći da imaju oko 250 kilometara vodovodnih cijevi koje treba svakodnevno održavati zbog čestih puknuća. Vrgorski vodovod jedan je od najvećih gubitaša u Hrvatskoj, iz njega godišnje iscuri više od 80 posto vode.

Jednostavno, desetljećima se oko toga ništa nije ozbiljno radilo, stare cijevi pucaju, konfiguracija terena je dosta teška i nezahvalna, jedan dio se i ukrade, pored toga veliki je upitnik i kako su cijevi postavljane i čime su zatrpavane prilikom postavljanja 80-ih i 90-ih godina prošlog stoljeća.

- Nije lako, no borimo se. Prošle godine smo promijenili oko četiri kilometra vodovodnih cijevi o vlastitom trošku. Možda to izgleda premalo, ali s obzirom na to koliko nam financijske mogućnosti dopuštaju, to je priličan izdatak - kaže nam Alen Govorko, direktor „Komunalnog“.

image
Vojko Bašić/Ilustracija/Cropix

Međutim, neke stvari se pomalo pomiču s mjesta, dobili su 1,5 milijuna eura iz Nacionalnog programa oporavka i otpornosti za rekonstrukciju crpnih stanica i vodosprema, a s tim projektom bit će obuhvaćene crpne stanice u Dragljanima, Zavojanima i Lukavcu, te vodospreme u Dragljanima, Zavojanima i Velikom Prologu. Kad se zna da samo zbog prepumpavanja vode ovo poduzeće mjesečno za električnu energiju plaća od 25.000 do 30.000 eura, jasno je koji je ovo "bypass".

- Građevinskom rekonstrukcijom ovih objekata doći će do potpunog eliminiranja gubitaka vode u samim objektima crpnih stanica i vodosprema, i stvorit će se preduvjeti za postavljanje fotonaponskih elektrana na objekte. Također, toplinskom izolacijom objekata će se smanjiti potreba za grijanjem tijekom hladnih perioda, što će dovesti i do smanjenja potrošnje električne energije.

image

Komunalno Vrgorac

Mate Primorac/Slobodna Dalmacija

Strojarskom i elektrorekonstrukcijom i zamjenom opreme će se osigurati smanjenje gubitaka vode na fazonskim dijelovima, ali i značajno smanjenje potrošnje električne energije koje je vidljivo kroz nekoliko aspekata: bolja iskoristivost električne energije novougrađenih pumpi u radnoj točki, zatim eliminacija jalove struje zbog ugradnje pretvarača frekvencije, te mogućnost optimizacije rada pumpi pomoću pretvarača frekvencije, što će omogućiti smanjenje protoka i smanjenje otpora strujanja. Prosječna potrošnja energije smanjit će se za više od 30 posto - otkriva nam Govorko.

image
Vojko Bašić/Ilustracija/Cropix

Pored toga, odobren im je projekt u vrijednosti od 140.000 eura od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za postavljanje solarnih panela na biološki pročišćivač otpadnih voda u Planoj, i na crpnoj stanici u Lukavcu.

- U tom projektu sa 60 posto investicije sudjeluje Fond, a preostalih 40 posto trebamo mi pokriti. Budući da nismo baš u nekoj sjajnoj financijskoj situaciji, apelirao bih na Splitsko-dalmatinsku županiju ako može da nam uskoči, odnosno pomogne realizirati projekt jer nam je to izuzetno važno - zaključio je Govorko.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 08:26