StoryEditorOCM
SplitSKUP CARITASA

Nasilje kao vrh sante leda - skrivene posljedice nasilnog ponašanja u obitelji

Piše SPLIT SD
26. studenog 2024. - 17:28

iz Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije su priopćili: 

U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i 13. obljetnice rada Skloništa za žrtve nasilja u obitelji, Caritas Splitsko-makarske nadbiskupije je 25. studenoga organizirao stručni skup pod nazivom "Nasilje kao vrh sante leda – skrivene posljedice nasilja u obitelji". Stručni skup održao se u prostorijama Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije.

U 13 godina rada, u Skloništu je pružen privremeni smještaj za 93 žene i 80 djece, ukupno 173 korisnika.

Nasilja u obitelji je sve više, što govore i statistički podaci Ministarstva pravosuđa. Samo u posljednjih tjedan dana zabilježena su 36 kaznena i 96 prekršajnih djela nasilja u obitelji na području Hrvatske, što znači da je jako puno osoba potencijalno u potrebi smještaja u skloništima.

Smještajni kapacitet Skloništa za žrtve nasilja u obitelji Caritasa SMN-a je 12 osoba, te se iz godine u godinu pokazuje koliko je on nedostatan u odnosu na potrebe. Tako su u 2023. godini zaprimljeni zahtjevi za smještaj 103 žene i djecu, dok je zbog manjka kapaciteta smješteno samo 16 žena i djece, što znači da je zbog nedostatka kapaciteta, nažalost, 87 žena i djece bilo smješteno u drugim skloništima u Hrvatskoj u kojima je u tom trenutku bilo mjesta. Ono što ova godina pokazuje jest to da se ženama puno teže osamostaliti, nailaze na puno više prepreka, a samim time ostaju dulje u Skloništu. Tako su u 2024., od ukupno 26 zahtjeva, realizirana samo četiri nova jer su se u prošloj godini već popunili kapaciteti.

image

CARITAS

image

CARITAS

image

CARITAS

Kapacitet je nedovoljan, ali to nije jedini problem kada se govori o skrbi o žrtvama nasilja. Kad se nasilje dogodi i osoba je ugrožena, u tom trenutku joj je najbitnije pružiti sigurno mjesto. Međutim, već idući dan postane jasno da nasilje nosi i svoje skrivene posljedice s kojima se suočavaju žrtve nasilja – dugotrajna nezaposlenost, predrasude i nerazumijevanje, socijalna isključenost, rizici za fizičko i mentalno zdravlje, a kod djece i mladih transgeneracijski prijenos nasilnih obrazaca ponašanja prema vršnjacima, u mladenačkim vezama, a poslije u odrasloj dobi. Cilj stručnog skupa jest progovaranje o ovoj temi, razmjena iskustava, uvid što funkcionira, što ne, čega nedostaje u sustavu i kako zajednički djelovati da se smanje posljedice koje nasilje u obitelji ima na žrtve.

Iako je danas Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, u Skloništu je ta borba svakodnevna u radu s korisnicima, gdje je naglasak na podršci ženama i djeci u svemu što ih čeka i njihovu novom početku bez nasilja.

Sve to ne bi bilo moguće bez podrške zajednice. Prije svega Splitsko-makarske nadbiskupije, koja sve ove godine prepoznaje skrb o žrtvama nasilja u obitelji kao jedan od važnih oblika djelovanja Caritasa u brizi oko najranjivijih skupina društva.

Također, zahvaljujući i podršci lokalne i regionalne samouprave – Splitsko-dalmatinske županije, gradova Splita, Omiša, Trogira, Kaštela, Sinja, Solina i općina Klis i Podstrana, ali i građana Splita i cijele županije koji su pokazali koliko smo kao zajednica solidarni i osjetljivi kad se radi o našim sugrađanima koji trebaju pomoć, koji sve ove godine podržavaju Sklonište.

image

CARITAS

image

CARITAS

Ovaj dan je prilika i odgovornost da budemo glas ljudi o kojima skrbimo i koje pomažemo te da u njihovo ime progovaramo o poteškoćama s kojima se suočavaju, o izazovima i mogućnostima unutar skrbi o žrtvama nasilja u obitelji, poboljšanju kvalitete njihovih života, zaštiti njihovih prava i prevenciji transgeneracijskog prijenosa nasilja. U povodu toga Caritas Splitsko-makarske nadbiskupije organizirao je stručni skup "Nasilje kao vrh sante leda – skrivene posljedice nasilja u obitelji" u prostorijama Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije. Okupljene su na početku pozdravili Denis Maslov, ravnatelj Caritasa SMN-a, Blaženko Boban, župan Splitsko-dalmatinske županije, i Tihana Maglica, predstavnica Grada Splita, koji su naglasili važnost ovakvih okupljanja i zajedničke suradnje.

image

CARITAS

image

CARITAS

Na stručnom skupu predavanja su održali Marta Grbić, voditeljica Skloništa za žrtve nasilja u obitelji Caritasa SMN-a, Davorka Kovačić Borković, voditeljica Savjetovališta za djecu i mlade NZJZ-a Splitsko-dalmatinske županije, Željka Barić, ravnateljica Doma "Duga-Zagreb", i Senka Damjanović, psihologinja Doma "Duga-Zagreb". Na stručnom skupu predstavljen je zbornik "Mehanizmi prepoznavanja nasilja u obitelji i društveno-pravni odgovori", nastao kao plod zajedničke suradnje Sveučilišnog odjela za forenzične znanosti i Caritasa SMN-a u sklopu istoimene konferencije. Glavni naglasak stručnog skupa bio je na važnosti međuresorne suradnje i razvoja izvaninstitucionalnih usluga, kao i novih oblika podrške za žrtve nasilja u obitelji nakon napuštanja nasilnih odnosa, kako bi se prevenirao povratak u nasilnu sredinu i osobe koje su preživjele nasilje podržalo u novom početku bez nasilja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. prosinac 2024 18:18