StoryEditorOCM
Splittemelj suživota

Na par minuta hoda od katedrale u Splitu su sinagoga, pravoslavna crkva i mesdžid. Učenici Prve gimnazije sve su obišli

Piše split sd
3. prosinca 2024. - 18:29

U sklopu školskog projekta posjeta vjerskim zajednicama u gradu Splitu, učenici I. gimnazije, pod vodstvom svojih profesora Jerka Župe, Petre Ljubičić i Nine Fabris, posjetili su vjerske zajednice u centru našega grada. Tako je četrdesetak učenika imalo prigodu posjetiti katedralu sv. Dujma, Riznicu katedrale i krstionicu sv. Ivana Krstitelja, a o svemu su izvijestili i javnost.

image

Učenici su posjetili vjerske zajednice u gradu Splitu

Privatna snimka

Razgled i stručno vodstvo omogućio im je katedralni župnik mons. dr. Ante Mateljan, koji je tom prilikom kratko izložio vjersku, povijesnu, umjetničku i nacionalnu važnost katedrale od njezinog posvećenja u sedmom stoljeću. Ovaj dio programa završio je usponom na zvonik katedrale.

image

Učenici su posjetili vjerske zajednice u gradu Splitu

Privatna snimka

Splitska sinagoga jedna je od najstarijih u srednjoj Europi, koja na mjestu bivšeg ženskog benediktinskog samostana djeluje punih 500 godina te koja, uz dubrovačku i zadarsku jedina nije srušena za vrijeme II. svjetskog rata na području Hrvatske. Gospodin Albert Altarac upoznao je učenike s osnovnim informacijama o povijesti i djelovanju sinagoge te o važnim osobama židovske zajednice koje su zadužile grad Split, poput Daniela Rodriga (16. st.), španjolskog Židova koji je izgradnjom trgovačke skele, lazareta i carinarnice, postavio temelje Splita kao važnog trgovačkog središta i jedne od najvažnijih europskih luka za promet i trgovinu s Osmanskim Carstvom.

Druga osoba koju je g. Altarac istaknuo je Vid Morpurgo (19.-20.st), nakladnik, tiskar, bibliograf, knjižničar i hrvatski političar.

image

Učenici su posjetili vjerske zajednice u gradu Splitu - sinagoga

Privatna snimka

Splitska luka bila je mjesto iz koje su mnogi muslimani iz splitskog zaleđa, Bosne pa i šire, odlazili na hodočašća u sveti grad Mekku, a najstariji muslimanski nadgrobni spomenik na splitskom Lovrincu datira iz 1934.g. Kao formirana zajednica u Splitu djeluju od 1983.godine. Temeljem ugovora s Republikom Hrvatskom, Islamska zajednica ostvaruje mnoga bitna prava slobode vjeroispovijesti uključujući i školski islamski vjeronauk.

Splitski imam Vahid ef. Hadžić u mesdžidu je upoznao učenike s poviješću nastanka islama te osnovnim vjerovanjima koje donosi časni Kur´an, ističući da se Isus štuje kao veliki prorok te da njegova majka Marija više puta spominje u Kur´anu nego prorok Muhamed. Uz to Kur´an, kao i Novi Zavjet, uči kako su Isus i Marija bezgrješne osobe.

image

Učenici su posjetili vjerske zajednice u gradu Splitu - mesdžid

Privatna snimka

Na mjestu nekadašnjeg ženskog benediktinskog samostana sv. Marije de Taurello iz 12. stoljeća, u blizini gradske ribarnice, smjestila se splitska Srpska pravoslavna crkvena općina koja je osnovana 1922. godine. Prema povijesnim izvorima, 1890. u Splitu su bile samo tri pravoslavne obitelji, da bi taj broj do 1933. narastao na 2000 vjernika. Uz nedovršenu crkvu sv. Save, u prostorima susjedne zgrade, nalazi se sakralni prostor pravoslavne zajednice u Splitu s kojim je učenike upoznala Lidija Nenadić.

image

Učenici su posjetili vjerske zajednice u gradu Splitu - sakralni prostor pravoslavne zajednice u Splitu

Privatna snimka

U današnje vrijeme izuzetno je važno da učenici upoznaju važnost očuvanja i poznavanja svoje povijesti, vjere, kulture i umjetnosti, a budući da u našem gradu stoljećima žive i pripadnici drugih nacija i vjera, potrebno je izgrađivati budućnost, kako čuvanjem vlastitog, tako i poštivanjem identiteta naših sugrađana. To je temelj mirnog suživota.

 

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
12. siječanj 2025 11:35