StoryEditorOCM
Splitjoš to i gotovo

I 30 godina od Domovinskog rata na ovoj lokaciji u Zagori su i dalje posijane mine. Doznali smo kad će sve biti ‘čisto‘

Piše Sandra Barčot
11. prosinca 2024. - 20:18

Do 2026. godine Hrvatska bi napokon trebala biti očišćena od minsko-eksplozivnih sredstava zaostalih iz Domovinskog rata.

Tri desetljeća radi se na uklanjanju opasnog oružja, koje sije smrt i nakon što smo zaboravili na oružane borbe, na ratna razaranja, na rušenje naših domova, na ubijanje i vojnika i civila, na sve nepotrebne žrtve ratnog vihora.

Trideset godina „čiste” se područja koja i dalje imaju „usjeve” od opasnih mina, protupješačkog naoružanja, protutenkovskih mina, cijele palete naoružanja koje ima samo jedan cilj – ubiti!

Ozlijeđeno 610 osoba, poginulo 207 od mina

O tome svjedoče i brojke, jer, nažalost, u Hrvatskoj je od mina ozlijeđeno 610 osoba (među kojima i 31 dijete), od čega je njih 207 smrtno stradalo među kojima i šestoro djece.

image
Tom Dubravec/Cropix

A što je sa Splitsko-dalmatinskom županijom?

- Od Domovinskog rata je na području naše županije od mina 15 osoba ozlijeđeno, a četiri su, nažalost, smrtno stradale. Posljednja ozlijeđena osoba bila je 2005. godine i to nizozemski turist koji je zadobio ozljede na Visu, u blizini nekadašnje vojarne JNA. Zatim sljedećih 18 godina nismo, srećom, imali incidenata, no 15. siječnja 2023. godine bilježimo smrt lovca na Dinari od mine – kazuje nam brojke Damir Gabrić, pročelnik Upravnog odjela za hrvatske branitelje, civilnu zaštitu i ljudska prava regionalne uprave, s naglaskom kako je i sam bio sudionik Domovinskog rata kao pripadnik 6. Domobranske pukovnije Hrvatske vojske, preciznije zapovjednik prve bojne, a od 1998. godine je i koordinator za razminiranje u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

image

Damir Gabrić

Dražen Najman

Dodaje i kako je razminirano ukupno 56 kilometara kvadratnih, dok su u tijeku još tri projekta, odnosno postupka razminiranja, gdje se čisti oko 600.000 metara kvadratnih na području Dinare.

- Imamo još jedno definirano završno čišćenje manjeg minskog polja od 158.782 metara četvornih i to na lokalitetu sjeveroistočno od Bandića staje na Dinari. Do konca 2024. godine s time bi bili gotovi s kompletnim čišćenjem od mina područja naše županije, koja je i prostorno najveća u državi. Čistili smo prostor općina Hrvace i Muć, gradova Vrlika, Sinj, Split, područje vojarne Žrnovnica i Vis, prostor vojarne - zbori nam dalje o ovoj važnoj tematici pročelnik Gabrić, jer samo zemlja bez mina, bez opasnosti po život njenih stanovnika, je sigurna zemlja.

Splitsko-dalmatinska županija "čista" do kraja godine

- Splitsko-dalmatinska županija je jedna od 12 županija koje su nakon rata imale problem sa „posijanim” minama na prostorima gdje su vođene borbe, ali i parcelama koje su upravo s minama štitite prodore neprijateljske vojske prema gradovima, naseljenim područjima. Kada mi očistimo prostor Dinare do kraja ove godine, ostat će tek dvije županije gdje će se i dalje raditi na uklanjanju minsko-eksplozivnih sredstava. To su Ličko-senjska i Sisačko-moslovačka županija.

image
Tom Dubravec/Cropix

Otkriva nam Damir Gabrić, prvi čovjek županijskog odjela, kako bi trebalo do 2026. godine, po konvenciji potpisanoj u Kanadi, u Ottawi, Hrvatska biti kompletno očišćena od mina.

- Imamo sredstva iz EU fondova koja osiguravaju rad naših stručnjaka na terenu u ovom postupku razminiranja. Do sada je samo na području naše županije uklonjeno oko 10.500 što minsko eksplozivnih sredstava, što neeksplodiranih eksplozivnih sredstava. Srećom, taj posao u segmentu sigurnosti eto, privodimo kraju - rezimira pročelnik Gabrić. 

Do sada je, navodi, utrošeno preko 35 milijune eura za razminiranje, za rad pirotehničara, od kojih je njih čak 40 smrtno stradalo tijekom obavljanja svog posla.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 15:08