StoryEditorOCM
ObalaDevastacija Krknjaša

Trogir daje odobrenje i tvrdi: ‘Nitko nije javio za privatnu plažu...‘; Gazda ‘Gray linea‘ poručuje: ‘Vidimo se na sudu‘

Piše Sandra Barčot
30. studenog 2024. - 21:40
Prostor Gray line sa ugostiteljskim dijelom koji nema dozvolu, ležaljkama na prostoru koji reklamira kao privatna plaža

Nastavlja se saga oko devastacije pomorskog dobra, uništavanja zaštićenih područja uvale Krknjaši na Drveniku Velikom.

Svima omiljena Plava laguna koja je dio ekološke mreže Natura 2000 EU Water Framework a sve s ciljem zaštite podmorja, staništa morskih organizama, zaštićenih periski i posidonije, ‘pluća mora‘, lokacija je nedozvoljenih pružanja turističkih usluga na poljoprivrednom području, objava privatne plaže iako taj pojam u hrvatskom zakonodavstvu ne postoji, skidanje službenog “pečata” zabrane rada od strane Državog inspektoratana, “presjecanja” pomorskog dobra željeznim šinama, “ravnanje” obale bagerima bez dozvola, ilegalnog pontona,...

Trakavica i nakon skidanja državnog pečata

Naime o svemu smo ovom pisali, a sve je rezultat borbe Mjesnog odbora Drvenik Veliki sa predsjednicom Lovorkom Kostović. Mještani ne žele uništavanje svog otoka, pa su mnoge prijave uputili nadnežnim institucijama zbog ponašanja tvrtki "Vlamonda Sport d.o.o." i „Gray line d.o.o.” koje su prijavili zbog „preoravanja” obale, pomorskog dobra, škrapa odnosno mrkinta, bagerom, no opet - nikome ništa!

Nasipaju pomorsko dobro, skidaju pečate DIRH-a, hvale se privatnom plažom... i nitko im ništa ne može!

No kako je Državni inspektorat Republike Hrvatske na kraju reagirao i “zapečatio” poslovanje tvrke “Gray line”, pa je uslijedilo i skidanje državnog pečata od tvrtke, te je sada sve na sudu, “kupuje” se vrijeme pravnim “zavrzlamama” a svi znamo koliko dugo u Hrvatskoj sudski procesi traju, još kada imate dovoljno novca I da platite sudske troškove, a naravno i kazne koje vam državne institucije – izriču, onda znate kako će ova trakavica potrajati...

Dobit velika da se isplati plaćati i kazne!

Jer odavno je jedan od stručnjaka u svezi zaštite pomorskog dobra u Hrvatskoj kazao: “Dobit je na korištenju tog našeg navrijednijeg resursa zahvaljujući turizmu, toliko velika, da sve svakome “ilegalcu” na pomorskom dobru itekako isplati plaćati kazne, i dalje raditi i zarađivati. Pritom uništavati obalu, prirodno stanište, okoliš, sve ono što je vlasništvo svih nas, jer su naše kazne prvo premale, a i institucije dok odrade svoj dio posla, zaradi se dovoljno da se sve to može platiti. To je tek djelić onog što se uprihodi, pa previše brige oko novčanih kazni i nema!”

Nažalost, čak bi se i složili s ovim, premda je Zakon o pomorskog dobru i morskim lukama, donesen nakon 18 godina lani 2023. godine, propisao velike kazne, ali nismo baš evidentirali da je netko tu maksimalnu kaznu platio!

I ono najvažnije – vratio obalu u prvobitno stanje, prije betoniranja, uništavanja...

No na ovu našu priču oko “Gray line”, gdje smo naveli kako je Grad Trogir dao suglasnost za trgovinu na poljoprivrednom zemljištu, a što je kasnije poništila Splitsko-dalmatinska županija, iz ureda gradonačelnika Trogira Ante Bilića, dostavljeno nam je pojašnjenje cijele priče iz njihovog rakursa gledanja.

Grad Trogir može dati suglasnost

- Grad je dao suglasnost za rad “Gray line” na temelju "Odluke o mjestima za trgovinu na malo izvan prodavaonice i tržnice" koja je se može vidjeti u službenom glasniku Grada Trogira (05/20), točka V., članak 5., koju je Gradsko vijeće usvojilo u 2020. godini. Radi se o Odluci kojom se definira davanje suglasnosti za trgovinu na ovakvim lokacijama. Ista odluka postojala je i ranije, a u 2020. njom su predviđeni i Drvenici, i to na traženje samih mještana, poljoprivrednika, koji su na ovaj način htjeli omogućiti da na poljoprivrednim parcelama mogu prodavati prehrambene proizvode svojih OPG-ova.

Netočno je da jedinica lokalne samouprave nema nadležnost za izdavanje takvih odobrenja. Treba reći da je Odluka išla na kontrolu zakonitosti ureda državne uprave. Navedenom pravnom subjektu suglasnost je izdavana posljednje dvije godine – detalje niže gradska uprava Trogira, pa pojašnjava i brisanje predmetnog rješenja od strane Splitsko-dalmatinske županije:

- Županija nije anulirala odluku Grada nego svoju odluku. Naime, na temelju naše suglasnosti koja je izdana za period od 15. lipnja do 15. listopada 2024. godine, Županija je ta koja je izdala minimalne tehničke uvjete i to trajno, koje je potom morala anulirati jer je naša suglasnost nije bila trajna. Netočno je da je Grad izdao minimalne tehničke uvjete.

Na navod kako grad nije reagirao na to kako “Gray line” oglašava privatnu plažu na Drveniku Velikom, na njihovom području, slijedi ovaj odgovor:

Nitko Gradu nije prijavio oglašavanje privatne plaže

- Grad nema saznanja o tome da je itko promovirao „privatnu plažu“ u zaštićenoj zoni. Grad nije slao pomorskog redara jer, naime, nije bilo prijave da je itko privatizirao plažu.

Grad može djelovati u okviru svojih mogućnosti, što i radi uspješno, no dok druge institucije ne odrade svoj dio posla ne mogu se očekivati ni kvalitetni rezultati i u konačnici, ni sprječavanje ideja o devastaciji pomorskog dobra u budućnosti. Nažalost, ovo nije boljka Trogira i Drvenika, nego je problematika diljem cijele obale.

Treba reći da je Grad Trogir zapravo je jedini koji kontinuirano aktivno postupa u slučaju nedopuštenih radnji na pomorskom dobru, kako na Drvenicima tako i drugdje. Jedan od primjera je iz prošle godine kada je, po našem postupanju spriječeno devastiranje na Veloj Rini, te je investitor u rekordnom roku o svom trošku uklonio betonsku konstrukciju na plaži.

Također prošlo ljeto, komunalni redari izlazili su tri puta na teren u kratkom roku, sukladno prijavama građana o ilegalnom nasipanju na Krknjašima, od čega jednom u društvu pomorske policije. Grad je potom napravio sve što je moguće sukladno ovlastima: izdao rješenje o obustavi radova na pomorskom dobru te obvezni prekršajni nalog, kao i rješenje o uklanjanju nasutog materijala što je investitor učinio u roku od tri dana od rješenja.

Trogir se bori svim alatima

I ovim putem pozivamo sve koji imaju koncesije na bilo koji dio pomorskog dobra na površini Grada Trogira da se ne upuštaju u nedozvoljene aktivnosti jer će sve biti uklonjeno u najkraćem roku.

Grad će se svim alatima boriti protiv takve samovolje. Drvenici su naš biser koji pod svaku cijenu trebamo čuvati. Pozivamo i druge institucije i inspekcije da pravodobno reagiraju i da se pravilnici i zakoni provode u praksi. Na taj način zaštitit ćemo ono najvrjednije što imamo, pomorsko dobro, te demotivirati svakoga kome padne na pamet uzurpirati i uništavati – stoji u podužem odgovoru iz Grada Trogira, koji eto pozivaju građane da im prijavljuju devastacije, što sve i potvrđuju sljedećim navodom:

- Redarstvo komunalnih redara je zaprimilo 19 prijava na Drveniku Velikom tijekom 2023. godine i do studenog 2024. godine, od kojih se pojedine dupliraju, više je izvora bilo za istu prijavu. Sukladno zaprimljenim prijavama redarstvo je u navedenom razdoblju bilo 13 puta na Drveniku Velikom, kada je više prijava odrađeno u jednom dolasku zbog voznog reda trajekta.

Zaprimljeno 19 prijava za Drvenik

Zaprimane su prijave za produbljivanje morskog dna u luci, brodove koji nisu na svom privezištu, pontone u moru, ispuštanje fekalija u more, nelegalno postavljanje predmeta na javno prometnim površinama, ostavljanje neregistriranih vozila na javoj površini, prijave nelegalne gradnje, nasipanja, zbrinjavanja otpada i slično.

Po gore navedenim prijavama se postupalo, napravljeni su zapisnici, izdavana rješenja i obavezni prekršajni nalozi, a za prijave koje nisu u nadležnosti redarstva, iste su proslijeđivane nadležnim institucijama.

Postupanje protiv "Gray line" tijekom dvije godine

Ujedno nam definiraju i što su sve napravili za prijave na području Krknjaša vezano za naš tekst, te istoču četiri točke:

- Prva za neregistrirano obavljanje ugostiteljskih usluga je izvršena kontrola koncesijskog odobrenja i utvrđeno je da je dan prije dolaska redarstva bila državna inspekcija te uklonila predmete vezane za koncesijsko odobrenje.

Druga za prijavu pontona u moru bez odobrenja je u suradnji sa čuvarima prirode Javna ustanova More i krš Splitsko-dalmatinske županije, utvrđena nadležnost Lučkog inspektorata i pomorske policije, koji su također dobili prijavu.

Treća za nelegalno nasipanje obale je Zapisnički utvrđena radnja, pozvani su vlasnici na očitovanje, te je nakon postupanja uklonjen nasuti materijal.

Četvrta za prijavu konstrukcije na obali je nadležni Lučki inspektorat izdao rješenje o uklanjanju.

Vlasnik na putovanju, pa prijeti - sudom!

Ujedno iz Grada Trogira nam ističu kako su prijave i postupanje po navodima 2., 3. i 4. tiču upravo tvrtke Gray Line, a po točki 2. se postupalo i u 2023. i u 2024. godini.

Ovo je odgovor iz Grada Trogira, jedinice lokalne samouprave u čijem je obuhvatu Drvenik Veliki, a pratili smo i izlazak na teren “najveće” institucije za zaštitu Državnih inspektora RH, koji su i zapečatili objekt, pa je taj državni pečat skinut, pa će se sve očito nastaviti po starom.

Naime, sa svog putovanja javio nam se i vlasnik tvrke “Gray line” Miro Pavković, no nakon podužeg maila sa pojašnjenjima svojih postupaka, ali poglavito sa prozivkama i vrijeđanjem autorice teksta, nije želio da njegov odgovor – objavimo.

Uz poruku – vidimo se na sudu!

Tekst je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa poticanja novinarske izvrsnosti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. prosinac 2024 04:17