Ovo je priča jedne majke koja se suočila s postporođajnom preeklampsijom – tihom prijetnjom koja može ugroziti zdravlje i život žena nakon poroda, često bez upozorenja.
Naša druga noć kod kuće nakon poroda bila je ispunjena radošću i uzbuđenjem. Suprug i ja uživali smo u trenucima s našim novorođenim sinom, koji je spokojno spavao na mom prsnom košu. U sobi su bile i moje sestre koje su doputovale iz Kalifornije kako bi upoznale svog nećaka. Dok su mi podupirale otečene noge jastucima, svi smo zbijali šale o mojim "ogromnin gležnjevima" kako piše HUFFPOST.
Normalno je, rekla sam im. Doktor je rekao da će oteklina potrajati nekoliko dana.Te noći pokušala sam se opustiti u svojoj novoj ulozi majke, ali disanje mi je postajalo sve teže i bolnije. Isprva sam pomislila da je to samo posljedica umora i činjenice da moj sin spava na meni, no kako su sati prolazili, počela sam osjećati snažnu glavobolju. Pogledavši stopala, primijetila sam da su još više otečena.
Probudila sam supruga i zamolila ga da donese tlakomjer koji mu je njegova majka, liječnica neonatologinja, dala prije nekoliko tjedana. Kad je izmjerio tlak, zabrinuto mi je rekao: "Mislim da trebaš nazvati doktora."
Ne želeći ispasti previše zabrinuta, ostavila sam poruku dežurnom liječniku i nastavila sa svojim večernjim aktivnostima. Desetak minuta kasnije, dobila sam hitan poziv s uputom da se odmah vratim u bolnicu. Bila sam uvjerena da će mi dati lijek za tlak i poslati me kući, no ubrzo sam saznala da sam razvila postporođajnu preeklampsiju, ozbiljno i potencijalno smrtonosno stanje.
Što je postporođajna preeklampsija?
Postporođajna preeklampsija stanje je visokog krvnog tlaka koje se javlja nakon poroda, često bez prethodnog upozorenja. Simptomi uključuju:
- Visok krvni tlak (iznad 140/90 mmHg)
- Jaku glavobolju
- Promjene vida (zamućenje, osjetljivost na svjetlo)
- Bol u gornjem dijelu trbuha
- Oticanje lica, ruku ili nogu
- Otežano disanje
Ako se ne prepozna na vrijeme, ovo stanje može dovesti do moždanog udara, napadaja, zatajenja organa ili čak smrti. Posebno zabrinjava činjenica da mnoge majke, uključujući mene, nisu upozorene na ovo stanje prilikom otpusta iz bolnice.
Nakon povratka u bolnicu, medicinsko osoblje odmah je počelo s hitnim intervencijama. Majku su spojili na lijekove za snižavanje tlaka i intravenozno davali magnezij kako bi spriječili napadaje. Bilo je to traumatično iskustvo; glavobolja je bila nepodnošljiva.
Nikada nije pomislila da bi mogla biti u tako ozbiljnom stanju. Iako je dobila izvrsnu medicinsku skrb, novopečena majka je shvatila koliko se malo govori o ovom stanju i koliko je važno educirati majke o njegovim simptomima.
Potreba za boljom edukacijom
Postporođajna preeklampsija rijetka je, ali ozbiljna. Prema podacima Preeclampsia Foundationa, većina smrtnih slučajeva povezanih s ovom bolešću događa se nakon poroda, a standardni posjet liječniku nakon šest tjedana često dolazi prekasno.
Moramo osigurati da svaka majka bude educirana o ovom stanju, da zna prepoznati simptome i odmah potraži pomoć. U trenutku kada se suočava s novim izazovima majčinstva, ovakve informacije mogu spasiti život.
Dijeljenjem ovakvih priča možemo podići svijest i spriječiti tragedije koje su u velikoj mjeri izbjegljive uz pravovremenu reakciju.
Postporođajna preeklampsija tiha je opasnost o kojoj se mora više govoriti. Informiranost spašava živote – zato je ključno da svaka žena zna prepoznati simptome i zatražiti pomoć bez odgode. Majčinstvo je dovoljno izazovno, a briga o vlastitom zdravlju jednako je važna kao i briga za zdravlje djeteta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....