StoryEditorOCM
Životstručnjak objašnjava

Je li viša cijena stvarno ‘deranje‘ ili pametna investicija? Otkrivamo što se krije iza skupljih opcija, dobro je znati

Piše Sara Šarić/Sponzorirani sadržaj
29. listopada 2024. - 08:14

Zašto je ova ponuda skuplja od druge? Što se ovdje događa? – Pitanja su koja smo si svi sigurno postavili bezbroj puta, u različitim situacijama. A to se isto može reći i za solarne elektrane.

Kupci često s nepovjerenjem gledaju na više cijene pritom misleći kako ih prodavači žele "oderati". Međutim, kao i kod bilo koje druge investicije, postoji bitna razlika između jeftinijih i skupljih opcija i sve ima svoj razlog. Kad je riječ o solarnim elektranama glavni su – konstrukcija i kvaliteta materijala te način izvedbe. Koliko materijala se ugrađuje u sustav nije vidljivo u ponudi, ali može biti opipljivo u stvarnosti.

Ako razmišljate o ugradnji solarne elektrane ovo je dobro znati – opravdava cijenu i skupoću te rješava upitnike nad glavom.

Nisu svi solari isti

Kao što nećete uspoređivati Daciju s Mercedesom, tako ne možete uspoređivati ni materijale koji se koriste za solarne panele ili invertere. Paneli se razlikuju po materijalima, tehnologiji izrade i trajnosti. Najkvalitetniji paneli, iako skuplji, garantiraju pouzdanost i učinkovitost na duže staze. Stručnjaci iz splitske tvrtke "MS2 Energo" s dugogodišnjim iskustvom napominju da, iako većina panela pruža slične rezultate u prvih pet godina, pravi test dolazi kasnije – u onih 25 godina za koje nude garanciju. Tada se opravdava skupoća i kvaliteta izvedbe.

U Dalmaciji, gdje bura "dere" i ne pita, nije svejedno koji ćete panel staviti na krov. Kvaliteta ugradnje i količina "armature" u konstrukciji igra ključnu ulogu. Matija Sučić, direktor tvrtke, kaže nam da posebnu pažnju posvećuju upravo tim detaljima.

– Kod ugradnje gledamo da se ugradi što više konstrukcije. U svaku gredu stavljamo učvršćenje kako bi cijela konstrukcija bila stabilnija i sigurnija – kaže Sučić, objašnjavajući da svaki spoj mora biti čvrst i otporan.

image

Matija Sučić, jedan od vlasnika tvrtke ‘MS2 Energo‘

Ante Cizmic/Cropix

Bura, ili kako je ekipa iz struke zove "sila čupanja" nije jedina stvar koja nam može poremetiti planove kad su solari u pitanju. Živimo na moru, a osim vjetra koji vuče sve sa sobom, tu su i sol i korozija koje znaju izgristi materijal, pogotovo ako nije vrhunske kvalitete i otporan na vlagu.

To su samo neki primjeri potencijalnih opasnosti za solare, ali tu nastupaju materijali s certifikatima koji su sigurni i otporni na sve te nepogode. Ipak, kad dođe do velikih i nepredvidivih vremenskih neprilika ništa nije garancija, ali zato postoji osiguranje i rješenje za izvanredne situacije. Baš kao što osigurate svoju kuću, možete osigurati i svoju solarnu elektranu, a cijena se kreće, saznajemo, otprilike oko 100 eura godišnje.

Ključ je u certifikatima

Nisu svi paneli isti. Nemaju svi 25 godina garancije, visoku učinkovitost i sve certifikate... Europska unija ima nekoliko propisa i standarda koji se odnose na certifikaciju solarnih panela kako bi se osigurala njihova kvaliteta, sigurnost, učinkovitost i ekološka održivost.

image
Ante Cizmic/Cropix

Na primjer certifikat protiv zapaljenja pokazuje da se pri izradi panela koristilo što manje gorivih elemenata. Važni su staklo i sama debljina stakla... Koliko ste samo puta u medijima vidjeli katastrofalne posljedice tuče za vlasnike automobila. Razbijena "šoferšajba" i uništeni automobili ili domovi nisu neviđeni scenariji, a staklo na solarnim panelima mora izdržati slične udarce. Testovi za ovakav certifikat istražuju točno pod kojom snagom staklo podnosi udare tuče, a sve kako bi krajnji rezultat bio panel koji ima odgovarajuću otpornost na ovakve uvjete.

Sve su ovo neki od certifikata koje propisuje Europska unija... Uvjeti se stalno razvijaju kako bi se pratili novi tehnološki napredci i povećala zaštita okoliša. A tvrtka "MS2 Energo" sve ih vjerno prati.

Tier-1 lista

Kupci žele biti sigurni da solarni paneli koje kupuju dolaze od proizvođača koji će i dalje biti prisutni na tržištu tijekom dugog vijeka trajanja sustava (obično 25 godina ili više). Saznajemo da je ono što pomaže kupcima i investitorima u odabiru pouzdanih proizvoda i partnera Tier-1 lista, koja rangira proizvođače solarnih panela. Ona je postala vrlo važan alat za procjenu kvalitete i pouzdanosti solarnih modula na tržištu. Ovaj rang se obično koristi u industriji kako bi se razlikovali proizvođači prema njihovoj financijskoj stabilnosti, kapacitetima proizvodnje i povijesti instalacija.

– Tear-1 lista pokazuje detalje o firmama. Na primjer koliko je dugo na tržištu, koliko modula godišnje proizvede te pokazuje stabilnost tvrtke... Sve to utječe na povjerenje kupca, a također nam daje i uvid u to koliko je brend jak i čvrst na tržištu – objašnjava Sučić.

image
Ante Cizmic/Cropix

Tier-1 proizvođači smatraju najpouzdanijima jer imaju dugoročnu stabilnost i povijest isporuke kvalitetnih modula.

Zašto je ovo važno za kupce?

To vam, kao kupcu, garantira nekoliko stvari: proizvođač je financijski stabilan i neće nestati s tržišta, paneli su visokokvalitetni, dugotrajniji i učinkovitiji, imaju bolju garanciju i pouzdanost u pogledu performansi, što znači da će tijekom vremena isporučivati više energije i imati manje kvarova ili gubitaka u proizvodnji energije. Uz to, banke će vam lakše odobriti financiranje ako koristite Tier-1 listu. To je posebno važno kod većih solarnih projekata, gdje je dugoročna pouzdanost presudna.

Srce solarne elektrane

Dok su solarni paneli "mišići" vašeg sustava, inverter je srce. Oni su ključni dio solarnih elektrana jer pretvaraju izmjeničnu struju, koju proizvode solarni paneli, u istosmjernu struju koja se koristi u kućanstvu. Zato nije dovoljno samo izabrati dobre panele – morate obratiti pažnju i na kvalitetu invertera.

image

 

 

Ante Cizmic/Cropix

– Važno je da je taj sustav brendiran i da ima kvalitetu koju određuju standardi – pojašnjava direktor.

U "MS2 Energo" prate sve preporuke s lista, a u ponudi imaju nekoliko takvih solara; Sungrow, Huawei te SolarEdge koji je najkvalitetniji na tržištu. Kupci i kod ovoga, otkrivaju nam iz tvrtke, često uspoređuju cijene jer nisu upoznati s kvalitetom, ali zato je važno objasniti im sve i upoznati ih sa standardima na tržištu.

Pitanja i nedoumice

Nakon što instalirate solarnu elektranu, važno je imati podršku i kad sve završi. U "MS2 Energo" nude "after sale" usluge i brinu se o svojim klijentima i godinu dana nakon instalacije. Kako kažu, kupci uvijek imaju neka pitanja i nedoumice, a njihov tim stručnjaka – inženjera, prodavača i administrativnog osoblja – uvijek je tu da pomogne.

To je važno jer solari nisu samo "ugradi i zaboravi" projekt, nego sustav koji traži održavanje i praćenje kako bi dugoročno funkcionirao na najbolji mogući način.

image

‘MS2 Energo‘ tim u Kaštel Sućurcu

Ante Cizmic/Cropix

Kad ulažete, ulažite pametno

Kad se sve zbroji i oduzme, solari su odlična investicija, ali samo ako izaberete pametno. Jeftinije opcije često dolaze s nevidljivim cijenama u obliku lošijih materijala, manjka certifikata ili nesigurnije ugradnje. Zato je važno osloniti se na stručnjake koji će vas provesti kroz cijeli proces i osigurati da vaša investicija traje desetljećima.

U MS2 Energo koriste najbolje standarde – materijale i u načinu izvedbe. Solare ugrađuju na najsigurniji način. Možda su za neke sporiji, ali sa sigurnošću mogu reći da će panel biti što duže na krovu kuće.

Tvrtka nudi besplatnu edukaciju i priliku da sve saznate iz prve ruke! Posjetite njihov showroom u Kaštel Sućurcu, koji se nalazi na adresi Cesta Franje Tuđmana 9, gdje ćete uživo vidjeti komponente sustava, saznati kako se ugrađuju i dobiti detaljan i besplatan informativni izračun koji će vam pokazati koliko solarna energija može doprinijeti vašem domu. 

image

‘MS2 Energo‘ tim u Dubrovniku

/Slobodna Dalmacija

Sponzorirani sadržaj nastao je u suradnji Native Ad Studija Slobodne Dalmacije i "MS2 Energo".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. prosinac 2024 17:58