Carol Allison (76) iz Škotske tijekom djetinjstva je svoj mali džeparac uplaćivala na bankovni račun. Nakon 60 godina, pospremajući kuću, pronašla je staru bankovnu knjižicu i s njom otišla u banku.
Carol je, naime, djetinjstvo i mladost provela u Manili na Filipinima, ali je često posjećivala svoju baku koja je živjela u Edinburghu. Kad je imala šest godina, baka ju je odvela u banku, otvorila joj račun i savjetovala je kako da štedi novac, piše BBC.
Alison je uskoro počela donositi sakupljene sitniše u šilinzima i s bakom ga polagati na svoj bankovni račun. Tih godina u Velikoj Britaniji koristile su se funte, šilinzi i peniji. Jedna funta dijelila se na 20 šilinga, a jedan šiling na 12 penija. Kad je odrasla i život ju je odnio u nove preokupacije, Carol je potpuno zaboravila na svoj bankovni račun iz djetinjstva i rane mladosti.
Međutim, baka je pronašla njenu knjižicu prije nego je umrla i poslala joj ju je. Alison ju je spremila i opet zaboravila na nju, da bi je pronašla mnogo godina kasnije, u velikoj reorganizaciji svog doma.
Iz znatiželje je knjižicu odnijela u banku, gdje je otkrila da se iznos na računu znatno povećao. Ušteđene 2,5 funte u međuvremenu su narasle na 250 funti, odnosno oko 300 eura.
“Bila sam iznenađena i presretna, zahvalna svojoj baki. Pitala sam ih u banci kako je to moguće, to su zaista bili maleni sitniši, ali rekli su mi da su kamate rasle sve te godine."
‘Provjerite svoje račune‘
76-godišnjakinja je nakon ovog otkrića pozvala sve da provjere svoje stare bankovne račune.
Kako navodi BBC, u slučaju da je neki račun u Velikoj Britaniji neaktivan 15 godina, banke prenose novac u Fond za oporavak (RFL), odakle vlasnici i dalje mogu podići svoj novac. Fond je dosad prikupio više od 1,4 milijarde funti (1,7 milijardi eura), a vlasnici su povukli tek nešto manje od desetine.
RFL je nevladina organizacija osnovana 2011. godine, a uključuje više od 30 banaka, štedionica i udruga u Velikoj Britaniji. Izvršni direktor Adrian Smith je otkrio da se dio novca donira humanitarnim organizacijama koje se bave djecom.
"Pazimo na novac koji dajemo u dobrotvorne svrhe, ali uvijek moramo imati dovoljno sredstava za plaćanje potraživanja", rekao je Smith.
"Važno je da ljudi znaju da njihov novac nije izgubljen i da ga uvijek mogu vratiti."
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....